همانطور که می‌دانید ما در وب سایت سئو مارکت بیشتر مشتری محور عمل کرده و سعی داریم پرسش‌های مهم کاربران را بسط دهیم و در اختیار بازدید کنندگان سایت قرار دهیم چون معتقدیم، سوالات هر فرد می‌تواند بخش مهمی از دغدغه ی کاربران دیگر را تشکیل دهد.

 طی دو هفته‌ی اخیر، تماس‌هایی در مورد مشاوره تجارت الکترونیک داشتیم. در دو مورد از این تماس‌ها، صحبت بالاخره به اهمیت پست مهمان رسید. از آنجا که بعد از مشاوره توانسته بودیم یک ارزش واقعی در مورد برندینگ و برندسازی را به مشتری بیاموزیم، تصمیم گرفتیم که این پست را برای دیگر اعضای سایت نیز تهیه کرده و ماحصل مشاوره خود پیرامون پست مهمان را در اختیار شما قرار دهیم.

یکی از فرصت‌های بسیار ارزشمند و تاثیر گذار در صنعت تجارت الکترونیک، این است که شما می‌توانید از پتانسیل رفقا و رقبا استفاده کنید و به معرفی خود و کسب و کارتان بپردازید.

این کار از طریق نوشتن پست مهمان در وب سایت‌های دوستان، رقبا، همکاران و وب سایت‌های مکمل صورت می‌گیرد.

پروسه‌ی نوشتن پست مهمان، به راحتی آنچه که فکر می‌کنید نیست و البته به سختی آنچه که می‌گویند هم نیست. کافیست اصول این کار را بدانید و طبق اصول پیش بروید تا به اهداف خود برسید.

این آموزش را بر اساس مشاوره‌ای که داشتیم با شما سهیم می‌شویم:

در ابتدای صحبت‌ها، فرد مقابل از سئو مارکت پرسید:

چرا باید اجازه دهیم دیگران در سایت ما پست مهمان قرار دهند؟

پست مهمان، یک مطلب کوتاه یا بلند، به سبک آموزشی، اطلاع رسانی است که به کاربران وب سایت شما کمک میکند در مورد چیزی بیشتر بدانند یا نحوه‌ی کار کردن با چیزی را بهتر یاد بگیرند. این چنین مطلبی به تازه نگه داشتن مطالب وب سایت شما کمک می‌کند و کار بروز رسانی سایت شما را در یک روز کمتر می‌کند. این کار واقعا سودمند است چرا که هم به توسعه و بروز رسانی وبلاگ شما کمک می‌کند و هم اینکه موجب ارتباط بین ادمین‌ها شده و این ارتباط به توسعه تجارت الکترونیک تان قطعا کمک خواهد کرد.

در ادامه با بیان این نکته‌ها سوال مهم‌تری پیش آمد که به این صورت توسط دوست ما مطرح شد:

 پست مهمان

چرا باید در وب سایت دیگران پست مهمان بنویسیم؟

این سوال البته کمی وسیع‌تر از آن چه که می‌بینید پرسیده شد. دوست ما در این مرحله به صورت شاکی گونه پرسید؟ وقتی تمام ارزش پست مهمان برای سایت منتشر کننده است چرا این کار را برای سایت خودمان انجام ندهیم و برای دیگران پست بنویسیم.

در واقع چون هنوز پاسخ ما تمام نشده بود کاربر این سوال را پرسید. در ادامه باید بگوییم که نوشتن پست مهمان در واقع یک کمک به وب سایت مقابل است تا شما بتوانید از پتانسیل‌های سایت مورد نظر استفاده کنید. پست مهمان اجزای مختلفی دارد.

عنوان – بدنه پست – بیوگرافی

این بخش‌ها به گونه‌ای نوشته می‌شود و تدوین می‌شود که کاربر می‌تواند از طریق آن برند خود را به اطلاع کاربران سایت برساند. علاوه بر این با تنظیماتی که در متن پست انجام می‌دهد نیز می‌تواند بر سئو سایت خود کمک کند. این سه مورد از بخش پست مهمان در انتها تشریح خواهد شد. با این حساب می‌توان نتیجه گرفت که بیشترین سود دهی پست مهمان برای برند یا وب سایت و یا نهادی است که این مطلب را می‌نویسد و در سایت دیگران منتشر می‌کند.

وقتی که کاربر به این مرحله رسید واقعا قانع شد، از این رو سوال خود را اینگونه ادامه داد:

در چه سایت‌هایی باید پست مهمان گذاشت؟

در واقع این فرد فکر می‌کرد که می‌توان در هر سایتی پست مهمان نوشت و وقت و هزینه خود را صرف کرد. در واقع نویسندگان پست مهمان به دنبال شناخته شدن هستند و این می‌تواند تنها در پاره‌ای از سایت‌ها به واقعیت بپیوندد.

پیدا کردن سایت مفید طی چند پروسه صورت می‌گیرد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

تمرین اول:

ابتدا باید به موضوعیت سایت خود به طور کامل پی ببرید. شاید وب سایت شما به موضوعات مختلفی می‌پردازد. از این رو باید تمام موضوعات را با جزییات کامل یادداشت کنید .

تمرین دوم:

وارد برنامه اکسل شوید و برای هر موضوع یک شیت ایجاد کنید.

تمرین سوم:

وارد گوگل شوید و از طریق جستجو، موضوع هر شیت را جداگانه سرچ کنید. وب سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که مشاهده می‌کنید را در به صورت آدرس ذخیره کنید.

تمرین چهارم:

مهم‌ترین کار در این بخش صورت می‌گیرد. شما باید از میان سایت‌هایی که در هر شیت تنظیم کرده‌اید، بهترین سایت‌ها را انتخاب کنید.

بهترین سایت‌ها برای نوشتن پست مهمان سایت‌هایی هستند که از ویژگی‌های زیر برخوردار باشند.

اول اینکه به تاریخ نوشتن آخرین پست نگاه کنید. اگر مربوط به تاریخی بیش از ۷ روز پیش است آن را حذف کنید.

 پست مهمان

دوم اینکه اگر پست مربوط به ۰ تا ۳ روز پیش است به بقیه مطالب نگاه کنید. اگر دومین مطلب، در زمانی کمتر از ۷ روز پیش نوشته شده است می‌توانید به بقیه محتوا نگاه کنید تا مطمئن شوید که این سایت به خوبی و به طور منظم بروز رسانی می‌شود.

سوم اینکه به تعامل روی محتوا دقت کنید. اگر سوالات، پاسخ‌ها و بحث‌ها روی مطالب وبلاگ یا سایت چشم گیر است می‌توان مطمئن بود که این سایت از کاربران زیادی بهره مند است و نوشتن پست مهمان در آن به شناخته شدن بیشتر شما کمک خواهد کرد.

چهارمین نکته این است که توجه کنید که سایت مربوطه در لیست سیاه گوگل نباشد یا اینکه وب سایت مورد نظر اسپم نشده باشد. چرا که بدین طریق در کاهش رتبه سایت شما تاثیر خواهد گذاشت.

بعد از اینکه وب سایت مربوطه را پیدا کردید شماره تلفن را از بخش تماس با ما پیدا کنید و با مدیر سایت تماس بگیرید و در مورد میزان بازدید و چیزهایی که آن‌ها را بررسی کرده‌اید سوال بپرسید. از وی بخواهید که در این کار به شما کمک کند و مطلب مورد نظرتان را به نام خودتان منتشر کند.

البته اگر پاسخ منفی شنیدید ناراحت نشوید چرا که برای دادن پاسخ منفی دلیل‌های قانع کننده‌ای نیز وجود دارد. گاهی اوقان ممکن است برای نوشتن پست مهمان از شما کمی هزینه بگیرند که توصیه می‌کنیم از این پیشنهاد با روی باز استقبال کنید.

چگونه با نوشتن پست مهمان جلب توجه کنیم؟

پست مهمان به شما کمک می‌کند که بتوانید به کاربران سایت‌های دیگر خود را معرفی کنید. البته این نوع پست‌ها بیشتر جنبه آموزشی دارند اما از طریق ترفند‌هایی شما می‌توانید به این مهم دست پیدا کنید. این چند تکنیک را در پروسه نوشتن پست مهمان بخاطر داشته باشید:

نوع نگارش:

هنگامی که می‌خواهید مطلب تان را بنویسید، از مدیر سایت در مورد سبک نگارش مطالبش بپرسید. این کار علت‌های مختلفی دارد. اول اینکه مخاطبین همیشگی یک وب سایت با سبک نوشتاری سایت مورد نظر آشنایی دارند و بعضا به آن خو گرفته‌اند. پس باید به تمایلات کاربران احترام گذاشت. از طرفی بعضی وب سایت‌ها سبک خاص خود را دارند و تمایل دارند در پروسه‌ی برندسازی شان، این سبک به طورکامل حفظ شده و منتقل شود. گاهی سبک نوشتاری عامیانه، طنز، جدی، و ترکیبی می‌باشد. اگر وب سایت مربوطه از سبک خاصی پیروی نمی‌کند رویکرد خود را بر نوشتن پستی عامیانه حفظ کنید. بعد از توجه به سبک نوشتاری به دیگر پست‌ها دقت کنید تا متوجه شوید که دیگر مطالب وب سایت به صورت کوتاه نگاشته می‌شوند و یا به صورت بلند نوشته شده‌اند. مطالب بلند نشان دهنده‌ی حوصله‌ی خوب کاربران است. در چنین شرایطی می‌توانید یک مطلب بلند بالا بنویسید.

 پست مهمان

عکس:

عکس‌ها در متن‌های بلند به منزله‌ی پاگرد در میان پله‌های بی شمار است. هر وقت که کاربر از خواندن خسته می‌شود با دیدن یک تصویر جانی تازه می‌گیرد بنابراین باید از فرصت محتوای تصویری در متن خود استفاده کنید. در قرار دادن عکس به نکته‌های زیر دقت کنید:

حداقل ۳ عکس برای یک متن ۵۰۰ کلمه‌ای در نظر بگیرید.

عکس‌ها متناسب با موضوع باشد.

از عکس‌های کم حجم استفاده کنید.

عکس‌ها واضح باشند به طوری که داستان داخل آن‌ها نیاز به توضیح نداشته باشد.

نمودار:

به نمایش درآوردن اطلاعات می‌تواند کمک شایانی به شما کند تا از متن خسته کننده، خارج شوید و اطلاعات خود را با شیوه‌های ترسیمی به اطلاع کاربران برسانید. نمودار‌ها و گراف‌ها در این باره به شما خیلی کمک می‌کنند.  توجه کنید که هر جا بتوانید از طریق نمودار، گراف، تصویر و مواردی از این دست اطلاعات را در اختیار کاربران بگذارید اولویت با استفاده از این اقلام است و استفاده از متن کار جالب و معقولی نیست.

فیلم:

کاربران به تماشای فیلم بسیار علاقه دارند. اگر موضوع شما به گونه‌ای است که می‌توانید از طریق فیلم‌های موجود در اینترنت به تفهیم آن بیشتر کمک کنید نباید این فرصت را از کاربران و مخاطبین خود دریغ کنید. یوتیوب ( یوتوب ) آپارات و دیگر سرویس‌ها حاوی فیلم‌هایی هستند که مکمل موضوعات آموزشی هستند.

اطلاعات عملی بدهید:

بیاد داشته باشید که اگر بخواهید صرفا پاره‌ای اطلاعات را در اختیار کاربران قرار دهید، نمی‌توانید چندان که باید در ذهن آن‌ها هک شوید. کاربران همیشه چیزهای که به ارزش گذاری انان کمک کند را بیشتر به خاطر می‌سپارند از این رو، باید سعی کنید با آموزش‌های عملی و کاربردی و تجربه شده به کیفیت زندگی انان کمک کنید.

جزئی نگر باشید:

راستش را بخواهید خیلی از وب سایت‌ها هستند که با کلی گویی، سر و ته یک مطلب را به هم آورده و سعی می‌کنند فقط بروز رسانی کنند. اما کاربر زمانی از یک مطلب لذت خواهد برد که بدون هیچ ابهامی، متن شما را به انتها برساند. هر جا که فکر می‌کنید ممکن است برای کاربر مبهم باشد و به درگیری ذهن وی بینجامد، توقف کنید و کمی توضیح دهید و موشکافی کنید. باور کنید کاربران و خوانندگان بهتر شما را به خاطر خواهند سپرد و در مراجعات بعدی به سراغ تان خواهند آمد.

چگونه در انتشار پست مهمان، به برندسازی خود کمک کنیم؟

بخش اعظم اهمیت ارسال پست مهمان این است که مخاطبینی که مطالب شما را در وب سایت مربوطه می‌خوانند به یکتا بودن و برند بودن شما دست یابند. همانطور که گفته شد یک متن پست مهمان دارای سه بخش است.

عنوان – بدنه پست – بیوگرافی نویسنده

حالا این سه بخش را شرح می‌دهیم:

سئو و تولید محتوا

عنوان:

عنوان اولین چیزی است که کاربر در وب سایت و یا در موتورهای جستجو به آن توجه دارد. شما باید بتوانید عنوان را کاملا سئو فرندلی بنویسید؛ بدین معنی که از کلمات کلیدی در عنوان استفاده کنید و راهکار خود را از زبان برندتان بنویسید. برای نمونه به این عنوان‌ها دقت کنید:

روش درست کردن X به روش ( نام برند )

آموزش پختن کیک Z از زبان ( نام سایت یا برند )

و اما بعد از نوشتن عنوان به مرحله‌ی بعدی می‌رویم:

بدنه:

بدنه شامل متن آموزش شماست. این بدنه را باید به صورت سئو فرندلی بنویسید اما فراموش نکنید مهم‌تر از بکار بردن کلمات کلیدی، پاراگراف اولی است. در این بخش خودتان را معرفی کنید و بگویید از طرف برند X قصد دارید در این آموزش به آن‌ها کمک کنید. این کار به شما خیلی کمک می‌کند که از همان ابتدا خودتان را به طور کاملا واضح معرفی کنید و ذهن مخاطب را در گیر نام برندتان کنید. در اواسط متن، اگر صاحب وب سایت اجازه می‌دهد، لینک‌هایی به سایت خودتان ایجاد کنید. این به سئو سایت شما خیلی کمک می‌کند. از طرفی می‌تواند موجب آشنایی بیشتر کاربران با اطلاعات تکمیلی شود.

بیوگرافی:

در بخش بیوگرافی لینک سایت خود را قرار دهید و از کسب و کارتان بگویید. بدین طریق کسی که تا به این مرحله رسیده باشد و مطلب شما را خوانده باشد قطعا از متن شما لذت برده که تا انتها با شما بوده است. بنابراین در این زمان اگر در معرض نام برند و آدرس شما قرار بگیرد می‌تواند به یک هوادار همیشگی شما تبدیل شود.

کد تخفیف محصولات

در صورتی که شما در وب سایت خود به فروش چیزی مشغولید می‌توانید به خوانندگان پست مهمان خود تخفیف‌هایی ویژه بدهید. بدین صورت می‌توانید کد تخفیف محصولات خود را در انتهای بیوگرافی بگذارید. این کار می‌تواند به شما کمک کند که چند نفر تحت تاثیر متن شما قرار گرفته‌اند به طوری که روی لینک سایت شما کلیک کرده‌اند و خریدار محصول شما شده‌اند.

نتیجه گیری:

به طور کلی پست مهمان به شما کمک می‌کند که ترافیک سایت خود را افزایش دهید و روابط قوی تجاری با صاحبین سایت‌ها ایجاد کنید. این کار به مرور زمان تاثیرات شگرفی در کسب و کار شما خواهند داشت.

راستی از این که این مطلب را تا انتها مطالعه کردید سپاسگزاریم.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.