بیشتر وب مسترها می‌دانند که رعایت علائم نگارشی برای محتوا در وب سایت بسیار ضروری است اما گاهی بخاطر زمان بر بودن این مساله از این کار سر باز می‌زنند. امروز سئو مارکت قصد دارد برای شما از تکنیک‌هایی بگوید که به راحتی از طریق آن می‌توانید نیم فاصله‌ها را در مطلب خود رعایت کنید.

فرقی ندارد که شما متن ۳۰۰ کلمه‌ای نوشته اید یا ۳۰۰۰ کلمه ای! مهم این است که رعایت جزییات همیشه برای ما انسان‌ها خوشایند نیست.

فرض کنید که یک متن ۳۰۰ کلمه‌ای دارید و قصد دارید نیم فاصله‌ها را در آن رعایت کنید. شما ممکن است که از ویرایش گر سی ام اس خود، استفاده کنید و یا اینکه از نرم افزار word برای نگارش محتوا استفاده کنید. ما در این بخش به شما ترفند‌های لازم را آموزش می‌دهیم.

نکته مهم و اصولی :

۹۵ درصد نیم فاصله‌ها حول عباراتی مثل ” ها “، ” می ” ، ” نمی ” ، ” تر” ، ” ترین “، ” ایم “، ” اید “، “اند” ، ” ای “، ” ی ” ، ” بی ” ، ” های ” ، ” هایی”، می‌چرخند بنابراین برای رعایت این نیم فاصله‌ها بهتر است تمرکزتان را روی این کلمات قرار دهید.

و اما روش‌های سریع برای بررسی نیم فاصله‌ها و فاصله‌ها و جایگزینی آن‌ها

روش اول: ویرایشگر word

سئو مارکت معتقد است که خیلی خوب می‌شود اگر بتوانید مطالبتان را ابتدا در ویرایشگری مثل word بنویسید و رعایت علایم نگارشی نیم فاصله‌ها را در این فضا مد نظر قرار دهید. در چنین شرایطی باید به ذهن سپرده باشید که کدام دسته از عبارات، برای نیم فاصله مد نظر قرار دارند. ما در بالا به این عبارت‌ها اشاره کردیم. بنابراین در چنین شرایطی شما می‌توانید با دو امکان در word نیم فاصله‌ها را در کمترین زمان ممکن پیدا کنید و آن‌ها را ویرایش کنید.

سئو مارکت این تست را روی word 2013 انجام داده است:

مدل اول: با استفاده از بخش find در سمت چپ ویرایشگر

اگر کلید ترکیبی ctrl +f را بزنید در سمت راست ویرایشگر می‌توانید به راحتی کادری مشاهده کنید که می‌توانید عبارت‌ها را در آن بنویسید. در این جا این نرم افزار به شما اعلام می‌کند که چند عبارت حاوی فاصله وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را ویرایش کنید. به مثال زیر دقت کنید:

ما ابتدا این کلید ترکیبی را فشردیم و کادر مورد نظر را نمایان کردیم. بعد یکی از عبارت‌ها را نوشته و سیستم به طور اتوماتیک به ما جایگاه و شمار این عبارت در متن را به ما نمایش داد:

سئو و محتوا

شما می‌توانید در همین حالت، این عبارت‌ها را تصحیح کنید و بعد از تصحیح کردن، مجددا با فشردن دکمه‌های پیمایشی، مکان عبارت بعدی را بولد کنید:

ویرایش نیم فاصله در word 2013

مدل دوم: استفاده از کلید کنترلی ctrl+ g

من هر وقت می‌خواهم نیم فاصله‌ها را تنظیم کنم از این شیوه استفاده می‌کنم چون سرعت عمل خاصی به ما می‌دهد. بیایید در عمل آن را تست کنیم. ابتدا این کلید ترکیبی را بزنید تا کادر مورد نظر نمایان شود:

ویرایش نیم فاصله در word 2013

این کادر در تمام ورد‌ها وجود دارد و نباید نگران ورژن نرم افزار ورد خود باشید. از میان تب‌های مشاهده شده در این مکان، کافیست که از تب find استفاده کنید.

زمانی که روی تب find قرار دارید، کافیست عبارت مورد نظر را مطابق تصویر زیر بنویسید و از دکمه find next استفاده کنید.

ویرایش نیم فاصله در word 2013

در چنین شرایطی word به شما مکان عبارت را نشان می‌دهد و شما می‌توانید سریعا آن را اصلاح کنید و با فشردن مجدد دکمه find next موقعیت بعدی را شناسایی کنید و تا انتها پیش بروید.

ویرایش نیم فاصله در word 2013

روش دوم: ویرایشگر CMS در مرورگرها

اگر شما به طور کاملا مستقیم محتوا را وارد CMS خود می‌کنید باز هم با این مشکل روبرو هستید. توصیه ما به شما این است که یکی از دو مرورگر گوگل کروم و فایرفاکس را انتخاب کنید.

مدل اول: مرورگر فایرفاکس:

در مرورگر فایرفاکس با فشردن کلید CTRL+F می‌توانید به راحتی کادر جستجو برای محتوای مرورگر را باز کنید. هر چه در این کادر بنویسید بلافاصله در محتوای مرورگر شناسایی شده و بولد می‌شود. البته این مدل، تنها به متن پست محدود نمی‌شود بلکه اگر در بخش‌های دیگر مرورگر مثل منوها و غیره نیز این عبارت باشد به شما نمایش داده می‌شود.

ویرایش نیم فاصله در word 2013

در اینجا می‌توانید با امکاناتی مثل Highlight تمام کلمات حاوی عبارت را مشخص کنید و با کلید‌های جهتی، بین آن‌ها پیمایش کنید و عبارت مورد نظر را تصحیح کنید

مدل دوم: مرورگر گوگل کروم

برای این مرورگر نیز کافیست از همان کلید CTRL+F استفاده کنید. با نمایان شدن کادر جستجو در سمت راست و بالا ( درست برعکس فایرفاکس که در سمت چپ و پایین است ) می‌توانید مطلب مورد نظر را بنویسید تا اتوماتیک گوگل کروم آن‌ها را پیدا کند. با کلید‌های جهت نما می‌توانید موقعیت‌های مختلف را شناسایی کنید و آن‌ها را اصلاح کنید.

ویرایش نیم فاصله در word 2013

رعایت نگارش نیم فاصله‌ها در سئو و خوانایی سایت بسیار اهمیت دارد که توصیه می‌کنیم حتما این کار را انجام دهید.

در مورد ویرایش نیم فاصله‌ها در پلتفرم‌های یاد شده حتما به نکات زیر توجه کنید:

یادآوری‌های مهم

نکته اول: هنگام نوشتن عبارت‌ها برای مشخص شدن دقیق ان‌ها گاهی لازم است که قبل از عبارت یک خط فاصله ( اسپیس بار ) قرار دهید. این ویژگی برای مورادی مثل ” ها و های و هایی “، ” می و نمی ” ، ” تر و ترین “، ” ایم “، ” اید “، “اند” ، ” ای “، ضروری است

نکته دوم: در پاره‌ای از موارد با نوشتن یک عبارت و درست قرار دادن یا قرار ندادن فاصله‌ها می‌توانید دیگر عبارت‌ها را پیدا کنید. مثلا می‌توانید با نوشتن عبارت ” ها” ( قبل از ” ها” فاصله و بعد از آن بدون فاصله ) تمام عبارت‌های ” ها، هایی، های ” را پیدا کنید.

نکته سوم: مرورگر گوگل کروم در فارسی و یا انگلیسی بودن کیبرد حساسیت دارد بنابراین باید برای چنین حالتی کیبرد خود را روی حالت فارسی قرار دهید.

نکته چهارم: هرگز از قابلیت replace در این باره استفاده نکنید چرا که متن به کلی به هم خواهد ریخت.

نکته پنجم: برای قرار دادن نیم فاصله کافیست فاصله بین دو عبارت را انتخاب کنید و بعد از یکی از دو روش زیر برای قرار دادن نیم فاصله استفاده کنید:

روش اول: فشردن کلید‌­های  ctrl+-

روش دوم: فشردن کلید‌های ctrl+shift+@

نکته ششم: اگر از پلتفرم وردپرس برای محتوای سایت خود استفاده می‌کنید از روش دوم، استفاده کنید تا به درستی نیم فاصله‌ها در ویرایشگر نمایش داده شوند چرا که اگر از روش اول استفاده کنید، نیم فاصله اعمال نمی‌شود و در CMS به صورت چسبیده نشان داده می‌شود.

من این متن ۱۲۰۰ کلمه ای را با روش یاد شده تنها در طول ۸ دقیقه از نظر نیم فاصله مورد بازبینی قرار دادم، و موارد یاد شده را اصلاح کردم.

امیدواریم که از این آموزش لذت برده باشید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
آکام :

با سلام
یعنی گوگل قادر به تشخیص نیم فاصه هست؟ و بهتر است در تهیه محتوای برای گوگل از نیم فاصله استفاده شود؟ یا خیر؟
در هنگامی که بخواهیم اعداد را با ویرگول جدا کنیم کدام یک از حالت های زیر درست است؟
فصل های ۵، ۴، ۳، ۲ و ۱ قرار گرفت (ترکیب : عدد-ویرگول فارسی بدون فاصله از عدد-فاصله-عدد بعدی)
فصل های ۵ ،۴ ،۳ ،۲ و ۱ قرار گرفت (ترکیب : عدد-فاصله-ویرگول فارسی بدون فاصله از عدد-عدد بعدی)
فصل های ۵, ۴, ۳, ۲ و ۱ قرار گرفت (ترکیب : عدد-ویرگول انگلیسی بدون فاصله از عدد-فاصله-عدد بعدی)
فصل های ۵ ,۴ ,۳ ,۲ و ۱ قرار گرفت (ترکیب : عدد-فاصله-ویرگول انگلیسی بدون فاصله از عدد-عدد بعدی)
بهتر است بگویم آیا هیچ کدام درست هستند؟
در همین راستا چند سوال دیگر داشتم
۱- بهترین راه برای جدا کردن عدد ها استفاده از کدام علامت نگارشی در محتوا هست؟ یعنی در بین تمام علایم نگارشی کدام یک برای این موضوع بهتر است؟
۲- برای جدا کردن اعداد استفاده از ویرگول یا استفاده از ( | ) ( و یا علایم دیگر که ذکر نشده مانند خط تیره و … ) را برای گوگل مناسب تر می دانید؟
ممنون میشوم جواب دهید با تشکر

مدیر سایت :

با سلام و احترام
سوال شما توسط تیم بای مارکتینگ مورد بررسی و آزمایش قرار گرفت و نتیجه در سایت قرار گرفت. با تشکر از شما

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.