اگر بخاطر داشته باشید، به شما قول داده بودم از تجربیاتم بیشتر برایتان بنویسم. تجربیاتی که دست به دست هم دادند تا امروز در کنار شما باشم و در نقش یک مشاور سئو و مشاور بازاریابی داشته باشم. چندی پیش به عنوان سالگرد یک شکست منتهی به پیروزی مطلبی نوشتم با عنوان به یاد سایتم که توسط گوگل اسپم و پنالتی شد!  که واقعا لازم است که آن را طی ۳ دقیقه مطالعه کنید. اما این اولین و آخرین اشتباه من نبود بلکه بعد از این موضوع تصمیم گرفتم یک سایت دیگر راه اندازی کنم که امروز می خواهم در مورد همین سایت بگویم. اگر سال‌ها پیش من در مورد مهارت‌های لازم برای تجارت الکترونیک، سر در می‌آوردم قطعا این تجربه همان موقع به بار می‌نشست اما خب اشتباه هم لازم است.

شکست تجارت الکترونیک

در همان سال‌ها یعنی سال ۹۰ و ۹۱، تصمیم گرفتم یک وب سایت خدماتی ایجاد کنم. در واقع قصد داشتم کاری کنم که یک سری فعالان حوزه اینترنت دور هم جمع شوند و پروژه‌هایی که دریافت می‌کنیم را بین آن‌ها تقسیم کنیم. در واقع کاری که امروزه برخی از سایت‌های خوب ایرانی انجام می‌دهند را بدون هیچ تجربه‌ای می‌خواستیم پیاده سازی کنیم.

در واقع این سایت ( پی سی نوین ) را با هزینه‌ی زیادی طراحی کردم، اما هیچ کدام از مراحل ۳ سطحی راه اندازی تجارت الکترونیک را نمی‌دانستم به همین خاطر بدون هیچ پیش زمینه‌ای این سایت را شروع کردیم.

جالب است بدانید که فکر می‌کردیم به راحتی یک تجارت الکترونیک شکل می‌گیرد، و همه به سمت آن می‌آیند. کسب و کاری که من در حال اجرای آن بودم هیچ گونه عملکرد اصولی مثل تحقیق بازاریابی، تحقیق رقبا، تحلیل بازار، نیازمندی شناسی، مشتری شناسی و غیره را انجام نداده بود.  شمار اشتباهات روی این سایت بسیار زیاد است که کم کم آن‌ها را  طی چند پست برای‌تان شرح خواهم داد.

اولین اشتباه من این بود که برای کار خود هیچ گونه تحقیقاتی نداشتم و فقط در حال هزینه کردن بودم و مبنای طراحی این تجارت بر پایه احساسات بود، و به این امید بودم که روزی هزینه به بار خواهد نشست. در صورتی که یک تجارت موفق، نشان از این دارد که همان روزهای ابتدایی کمی هزینه‌ها را جبران می‌کند. در واقع روزی که داشتیم به سوال  تریبون پاسخگویی متخصصان: آیا سایت تجاری ما موفق می شود یا نه؟ پاسخ می‌دادیم کمی به فکر فرو رفتم که این عوامل از همان ابتدا در سایت من مشهود بود اما نمی‌دانستم که نباید این کار را ادامه دهیم.

شکست فروشگاه انلاین

چرا احساساتی عمل کردیم و موفق نشدیم؟

سئو مارکت معتقد است برای شروع هر کاری باید منطقی و عاقلانه و با مطالعه کار انجام داد. حتی اگر شما حالا در حال راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی هستید باید تحقیقات لازمه را بجا آورید تا مطمئن شوید که  کارتان جواب خواهد داد.

ما سعی کردیم به حرف دیگران گوش دهیم! در واقع در هنگام راه اندازی تجارت الکترونیک نباید به این فکر کنید که دیگران چه می‌گویند. مهم این است که فردی دانا و مشاور به شما پیشنهاداتی بدهد و برای حرف‌های خود هم دلیل داشته باشد!

همچنین ما از مسائل بازاریابی چنان که امروز رواج دارد چیزی نمی‌دانستیم و سعی داشتیم با هزینه کردن کار را به دیگران بسپاریم اما پاسخ نگرفتن از فعالیت‌های بازاریابی، موجب نمی‌شد که ما روی پلن‌هایمان تجدید نظر کنیم.

هرچند راه اندازی این سایت که به پی سی نوین مشهور بود، با اشکالات عدیده‌ای همراه بود اما برای شروع این ماجرا کافیست با شما این نکته‌ها را در میان بگذارم و در گوشی به شما بگویم که:

  1.  آیا کسب و کار خود را احساساتی و به خیال پارو کردن پول‌های بی‌شمار راه اندازی نکرده‌اید؟
  2. آیا از افراد خبره در مورد کسب و کار خود مشاوره گرفته‌اید؟
  3. چقدر در مورد تحقیقات رقبا اطلاعات دارید؟ و چه قدر در مورد اطلاعات لازم برای سنجش رقبا و روش‌ها اطلاعات دارید؟
  4. آیا مشتری‌های خود را می‌شناسید؟
  5. آیا برای سئو سایت برنامه ریزی دارید؟
  6. آیا برای برنامه ریزی‌های بازاریابی پلن‌های درستی چیده‌اید؟

مطمئنا بسیاری از کسب و کارهای ایرانی در مورد این سوالات، احساساتی عمل می‌کنند و اشتباهات اخیر ما را مرتکب می‌شوند.

برای اینکه خیال‌تان از بابت این موضوع راحت باشد می‌توانید با مشاورهای ما در این باره صحبت کنید. برای این منظور همین حالا با ما تماس بگیرید.

منتظر بخش های بعدی این مطلب که حاوی اشتباهات ریز و درشت است باشید.

با هدیه‌ی یک صلوات به مقام حضرت مهدی (عج) کمی از بار غم هایش بکاهیم که با کریمان کار ها دشوار نیست..

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.