راستش را بخواهید تا آدم خودش چیزی را تجربه نکند، هرگز به آن اعتقاد عمیق پیدا نمی‌کند. موضوع ویدیو مارکتینگ هم چیزی فراتر از این نیست که بارها شنیده‌ایم از سال ۲۰۱۶ به بعد دنیای مارکتینگ حول ویدیو و رسانه تصویری می‌چرخد. درست یادم می‌آید سال گذشته مثل همین روزها، وقتی می‌خواستم یک تبلت خریداری کنم، تصمیم گرفتم به طور آنلاین این کار را کنم چون واقعا وقت بیرون رفتن را نداشتم. سایت‌های مطرح زیادی بودند که با قیمت‌های خوبی تبلت مورد نظرم را می‌فروختند اما نگران بودم که آن چیزی که می‌خواهم نباشند. تا اینکه توانستم در یکی از این سایت‌ها، یک فیلم ۳۰ دقیقه‌ای از معرفی تبلت دلخواهم پیدا کنم. تنها این ۳۰ دقیقه توانست در تصمیم قطعی من موثر واقع شود. اینجا بود که ارزش ویدیو مارکتینگ را درک کردم. البته بعد از دیدن این فیلم به دلایل مختلف تصمیم گرفتم از وب سایت ارائه دهنده فیلم، محصول مورد نظرم را خریداری کنم.

امسال بعد از یک سال به این فکر افتادم که برایتان از ویدیو مارکتینگ بنویسم و راه و چاه‌های این مقوله را واکاوی کنم تا بتوانید شما هم از این شاخه‌ی قوی و موثر بهترین تاثیر را بگیرید.

اولین قدم برای نوشتن این راهنما، همراه با یاد آوری موانعی بود که در مقوله ویدیو در ایران مشاهده می‌شود. از جمله سرعت‌های ذغالی اینترنت! هزینه‌های غیر معقول ترافیک و حتی عدم علاقه‌ی مردم به مشاهده‌ی فیلم. به هر حال نمی‌توان از اهمیت ویدئو مارکتینگ چشم پوشی کرد بنابراین از این موانع می‌گذریم هر چند همیشه وجود دارند.

 ویدیو مارکتینگ

 ویدیو مارکتینگ چیست؟

به فرآیند بازاریابی از طریق فیلم و ویدیو و کلیپ ویدیو مارکتینگ می‌گویند. اگر معنی و مفهوم بازاریابی را به خوبی درک کنیم و آن را در فیلم پیاده کنیم به درستی ویدیو مارکتینگ را به کار گرفته ایم. مارکتینگ به طور کلی به معنی، شناخت بازار، مشتری، محصولات، بازارسازی و تبلیغات گفته می‌شود.

ابزارهایی که برای ویدیو مارکتینگ نیاز داریم چیست؟

ویدیو مارکتینگ نیاز به ابزار حرفه‌ای ندارد. شما می‌توانید از فیلم‌های آماده در اینترنت نیز استفاده کنید. اما اگر بتوانید اختصاصی سازی کنید و خودتان فیلم تان را تهیه کنید خیلی موفق‌تر خواهید شد.

اما یک موضوع کاربردی، یک دوربین تقریبا با کیفیت ( حتی دوربین با کیفیت گوشی و تبلت )، فضای مناسب، و یک میکسر خوب می‌تواند نیاز شما را برای ساخت فیلم تبلیغاتی قوی مرتفع کند.

بهترین سایت‌ها برای ویدیو مارکتینگ کدام هستند

در حال حاضر سایت‌های زیادی برای اشتراک گذاری ویدیو وجود دارد اما از نظر کاربردی، یوتیوب و آپارات بهترین انتخاب‌ها برای ایرانی‌هاست. نگران فیلتر بودن یوتیوب نباشید چرا که راه حل مشکل فیلترینگ در دست اکثر کاربران است. یوتیوب تاثیرات مثبتی بر کسب و کار‌ها دارد که تنها محدود بر مارکتینگ نیست.

 ویدیو مارکتینگ

چه کسانی از فیلم در پروسه خرید استفاده می‌کنند؟

عموما افرادی که نسبت به تصمیم خرید خود اطمینان دارند اما به دنبال رفع ابهامات هستند از دیدن فیلم امتناع نمی‌کنند در عین حال، اگر طراحی و تولید فیلم با موضوعات هدفمند ایجاد شود می‌تواند کاربران زیادی را در خرید استاندارد‌تر کمک کند.

چرا فیلم تاثیر گذاری زیادی بر نظر مشتریان برای خرید دارد؟

تصور کنید فردی در حال تصمیم گیری برای خرید کفش است. وی کفش را وارسی می‌کند، بخش‌های مختلف آن را با دقت بررسی می‌کند، جنس آن را لمس می‌کند و حتی چسب و بند‌های آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. بدین صورت با یک تجربه‌ی حس واقعی اقدام به خرید می‌کند. در دنیای آنلاین که همه چیز مجازی است این حس اهمیت بیشتری پیدا می‌کند بنابراین فروشگاه‌های اینترنتی نیاز به این دارند که بتوانند یک تجربه واقعی از کار کردن با محصول در اختیار خریدار قرار دهند. هر چند عکس تا حدی می‌تواند در نمایش ظاهر به مشتریان کمک کند اما تجربه‌ی دیدن فیلم با تصویر و عکس خیلی فرق دارد. هر چه یک فروشگاه اینترنتی بتواند تجربه مقایسه و انتخاب را ملموس‌تر کند، احتمال بیشتری وجود دارد که کاربر از وی خرید کند.

چگونه یک فیلم اثر گذار درست کنیم؟

تصور کنید که می‌خواهید یک فیلم برای جذب مشتری‌ها و اعتماد سازی بسازید. در این پروسه باید نکات زیادی را رعایت کنید که راهکارهای اصولی را ما در اختیارتان می‌گذاریم:

عنوان اولین چیزی است که در شبکه‌های اجتماعی به چشم کاربران برخورد می‌کند. بنابراین در نوشتن عنوان خلاقیت داشته باشید و واقع نگر باشید. قرار نیست کسی را فریب دهید تا روی لینک فیلم شما کلیک کند. کافیست بگویید که این فیلم در مورد چیست.

البته موتورهای جستجو نیز این روزها فیلم‌های داخل برخی شبکه‌های فیلم مثل یوتیوب و آپارات را ایندکس می‌کنند بنابراین حتما در بخش عنوان، از کلمات کلیدی موضوع فیلم استفاده کنید. این کلمات کلیدی، همان عبارت‌هایی هستند که کاربر آن‌ها را جستجو می‌کند تا به لینک فیلم شما دست پیدا کند.

بیوی فیلم را با دقت بنویسید:

در قسمت بیوی فیلم عموما تا ۱۶۰ کاراکتر به شما اجازه می‌دهند که راجع به فیلم بنویسید. این بخش را با جملات معنی دار و مرتبط با فیلم پر کنید. این جملات باید حاوی عبارت‌های کلیدی و لینک محصول در فروشگاه اینترنتی تان باشد.

 ویدیو مارکتینگ

تگ گذاری

بخش مهم بعدی تگ‌هایی هستند که مرتبط با فیلم و موضوع آن هستند. این بخش را کاملا واقعی پر کنید.

چه نوع ویدیو‌هایی به فروش بیشتر منجر می‌شوند:

شما قرار است زمان صرف کنید و با هزینه کردن یک فیلم خوب ایجاد کنید بنابراین قرار نیست هر چیزی را منشتر کنید. باید به هدف خود که افزایش فروش و بازارسازی است فکر کنید. در هنگام ایجاد فیلم به نکته‌های زیر دقت داشته باشید:

خلاقیت داشته باشید

اگر می‌خواهید از خودتان فیلمی بگیرید که در حال معرفی یک محصول با جزییات آن هستید بهتر است همین حالا دوربین را خاموش کنید چرا که بیان ویژگی‌ها در متن هم امکان پذیر است. با صدای بلند می‌گوییم که لطفا خلاق باشید و سعی کنید کاری متفاوت کنید و یا به قولا طرحی نو در اندازید! ارزش یوتیوب و کانال‌های اشتراک گذاری فیلم به قدری زیاد است که می‌تواند جایگزین یک تلویزیون کابلی باشد، از این جهت که کاربران زیادی در آن حضور دارند. این کاربران به دنبال ۴ سبک فیلم هستند که از قضا در فروش نیز بسیار دخیل اند

فیلم با موضوعات آموزشی

گاهی وقتی می‌خواهید یک فیلم بسازید تا محصولات خودرا نمایش دهید، بیایید کاربرد محصول را در قالب یک فیلم نمایش دهید. فرض کنید که شما به فروش مهره‌های رنگی مشغولید و می‌خواهید آن‌ها را به فروش برسانید. کافیست بیایید یک کاردستی با این مهره‌ها درست کنید و روش درست کردن آن را آموزش دهید. به طور کلی هر آموزشی که پیرامون محصولات شما باشد می‌تواند یک هدف گیری موثر تلقی شود.

مصاحبه

مصاحبه نیز می‌تواند به اعتماد سازی کاربران کمک کند. ببینید چه کسانی از این محصولات استفاده می‌کنند و یا حتی از تاثیر گذاران صنعت خود فیلم‌هایی بگیرید یا تهیه کنید و در اختیار کاربران قرار دهید. تا کنون فیلم‌های زیادی از ادکلن‌ها و اکسسوری‌های هنرمندان پخش شده که این جنبه تبلیغاتی دارد.

مشکلات کاربران را حل کنید

بسیاری از کاربران از طریق فیلم به دنبال حل مشکلات خود هستند بنابراین اگر محصولات شما مشکلی را حل می‌کنند از طریق فیلم، آن را به اطلاع دیگران برسانید.

مقایسه محصولات

بسیاری از افراد هنگام خرید تردید دارند بهتر است که با ایجاد فیلم‌های مقایسه محصولات آن‌ها را از تردید‌ها خارج کنید بدین طریق کافیست یک فیلم کوتاه ۳۰ دقیقه‌ای بسازید. البته فیلم‌هایی که در یوتیوب بیشتر مشاهده شده اند غالبا از ۳ دقیقه تجاوز نمی‌کنند اما سبک فیلم‌ها با هم فرق دارند.

 به هر حال فیلم‌ها کمک شایانی می‌کنند تا شما بتوانید به مشتریان خود خدمات ارزشمند دهید که اصول بازاریابی و بازار سازی و جلب اعتماد همین نکته است که بارها اشاره کرده‌ایم که برای کاربران مفید باشید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.