دراین مقاله قصد داریم به برخی سوالات درباره کسب و کار و طرح بازاریابی پاسخ دهیم سوالاتی که همواره ذهن بسیاری از صاحبین کسب و کار را به خود مشغول نموده است. با ما همراه باشید.

در ابتدا لازم است به بررسی دامنه پوشش و تعریف طرح کسب و کار و طرح بازاریابی بپردازیم. یک طرح کسب و کار در واقع تمامی جوانب یک کسب و کار از جمله استراتژی کلی کسب و کار، طرح‌ها و برنامه‌‌های مالی، بازار‌های فروش و هدف، میزان فروش، خدمات و محصولات، عملیات و نحوه ارتباط تمامی این موارد با یکدیگر را شامل می‌شود. در حالی که یک طرح بازاریابی فقط بر روی فعالیت‌های بازاریابی تمرکز می‌کند که شامل مواردی چون استراتژی بازاریابی، بازارهای هدف، کمپین بازاریابی، پیام رسانی، برنامه‌ها و … می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که جریان‌های مالی از موارد بسیار مهم و حیاتی در کسب و کار‌ها است اما هیچ جایی در در طرح‌های کسب و کار ندارند.

طرح کسب و کار و تفاوت آن با طرح بازاریابی

طرح‌های کسب و کار همیشه زیر شاخه‌ای به عنوان بازاریابی را دارا هستند اما این که شما در هر طرح کسب و کاری تا چه میزان به این آیتم توجه نمایید بسیار متفاوت با سایر طرح‌ها خواهد بود.

گاهی مشاهده می‌شود که برخی تنها به طرح بازاریابی خود توجه نشان داده و طرح کسب و کار را به کناری می‌گذارند و این نشان می‌دهد که تمرکز آنها تنها بر روی بخشی از کسب و کارشان می‌باشد و آن هم جنبه بازاریابی است.

 در ادامه به بررسی ۵ مرحله مهم برای یک طرح کسب و کار می‌پردازیم:

هویت شما به عنوان یک کسب و کار

در ابتدای این مرحله لازم است که خودتان و یا با کمک مدیران بخش‌های مختلف به تهیه لیستی از نقاط ضعف ، قوت و اهداف کاریتان بپردازید. سعی کنید در تهیه این لیست تا حد ممکن با خودتان صادق باشید و تمامی موارد را در آن بگنجانید و از طولانی شدن لیست هراسی نداشته باشید زیرا توجه دقیق و کامل شما به این مرحله باعث می‌شود تا به خوبی نقاط ضعف و قوت را شناسیایی کرده و به آنها بپردازید. در انتهای این مرحله با بررسی مجدد لیست موارد بی اهمیت را حذف نموده و آنهایی که اهمیت دوچندان را دارا هستند به بالای لیست منتقل می‌کنیم.

طراحی استراتژی

تمرکز بر بازارها

در این مرحله باید به بررسی عواملی داخلی و خارجی بپردازید توجه نمایید که این عوامل غالبا قابل کنترل نیستند اما می‌توان آنها را پیش بینی نمود. اینها شامل تمامی فرصت‌ها و تهدیداتی هستند که کسب و کار  شما را هدایت می‌کنند و دستخوش تغییرا می‌نمایند به طور مثال می‌توان به ورود محصولات جدید، بازارهای جدید و …. اشاره نمود همچنین لازم است تا فهرستی از سازمان‌ها و افراد جدید تهیه نموده و همه آنها را به عنوان خریداران بالقوه و جدید در نظر گرفته و با توجه به مواردی که به نظرتان مورد توجه آن مشتری بالقوه است سعی در جلب نظر آنها نمایید.

طرح کسب و کار و تفاوت آن با طرح بازاریابی

تمرکز بر استرتژی

در این مرحله باید اشتراکات خود را با بازار هدفتان بررسی نمایید و بررسی نمایید که با توجه به پیشنهاد‌های خودتان در کسب و کار چه مواردی را می‌توانید از لیست حذف نمایید و چه مواردی در بازار هدف شما قرار نمی‌گیرند. مثلا اگر رستوران شما بر روی تولید غذاهای ارگانیک توجه دارد قطعا بیشتر مشتریانی را جذب می‌نماید که علاقه به مواد غذایی سبز دارند و افراد علاقه مند به فست فود‌ها و این گونه غذاها در لیست مشتریان هدف شما قرار نخواهند گرفت و از بازار شما حذف خواهند شد.

تعین اهداف قابل اندازه گیری

در این بخش باید به جزئیات قابل اندازه گیری بپردازید به این صورت که استراتژی بازاریابی که تنظیم می‌نمایید قابل بازبینی ماهانه باشد و بتوان هر ماه آن را پیگری و اندازه گیری نمود و نتایج حاصل را ثبت کرد مثلا پیش بینی فروش، ، بودجه‌هایی که بر پایه هزینه و معیارهای غیرمالی هستند. این معیارها می‌تواند شامل تعداد سرنخ، تعداد معرفی محصول، تعداد تماس‌های انجام‌شده، لینک‌های ایجادشده، محتوای منتشر شده در وبلاگ‌ها، تعداد بازدید از صفحات وب، نرخ‌های تبدیل مشتری بالقوه به مشتری واقعی و فعال و تعداد سفرهای انجام‌شده و پروپوزال‌های ارائه‌شده باشند.

طراحی استراتژی

برای انجام اینکار بایستی به افراد مهم شرکتتان تفویض اختیار نموده و مسئولیت موفقیت و شکست را بر عهده خودشان بگذارید.

بازبینی و اصلاح طرح در بازه‌های زمانی مشخص

همانطور که واضح است قطعا طرح کسب و کار شما باید مانند طرح بازاریابی تان بررسی و بازبینی شود و نقاط ضعف و قوت آن مورد توجه قرار گرفته و اگر نکته قابل حذفی وجود دارد از سیستم حذف شود تا سیستم‌تان به نحو مطلوب اصلاح شده و بازخورد مناسب را برایتان به ارمغان آورد.

به کوشش فهمیه خسروی

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.