مدت هاست شرکت هایی را می شناسم، که به آن ها و مشتری هایشان، مشاوره سئو، مارکتینگ و بازاریابی می دهم و گاهی هم در حوزه تولید محتوا و نوشتن رپورتاژ آگهی، به آن ها کمک می کنم. اما چیزی که معمولا ذهن من را درگیر می کند، درجا زدن این شرکت ها است. از آن جا که با برخی در گذشته به صورت تمام وقت کار کرده ام، متوجه برخی اشتباهات آن ها شده ام و همیشه در حال وارسی این هستم که راه ویروسی شدن شرکت ها را بدانم.

بای مارکتینگ: به این دست یافته ام که اکثر شرکت ها، صرفا به دنبال مشتری یک بار مصرف هستند تا سودی هر چند برای یک بار به کسب و کار خود تزریق کنند.

مثلا بارها متوجه شده ام که فقط می خواهند برای یک ماه برای شرکتی خاص تولید محتوا کنند، و پولی به جیب بزنند. در حالی که حتی به این فکر نمی کنند که با راهکارهای مختلف می توانند این شرکت ها را برای ابد مشتری خود قرار دهند.

معمولا این گونه شرکت ها، توهم پول سازی دارند و از کسب و کار فقط پول در آوردن را می دانند..

از سویی نبود تجربه کافی و مدعی بودن نیز عامل دیگری است که این شرکت ها را در سرازیری سقوط قرار می دهد.

از طرفی دیگر، کمبود اعتماد به نفس در این شرکت ها موجب می شود که آنان باور نداشته باشند که می توانند از یک شرکت مادام العمر تولید سود کنند به همین خاطر برخی مشتری ها را کبک فراری می بینند و در صددند که هر طور که شده حتی برای یک بار آن ها را جذب کنند! .

این دیدگاه ها و البته عوامل مختلف دیگری که وجود دارد، همه دست به دست هم می دهند تا برخی شرکت ها همیشه درجا بزنند.

وضعیت چنین شرکت هایی این است که صورت خود را با سیلی سرخ نگاه می دارند! بدین معنی که تلاش می کنند با شکل ظواهر، خود را بهترین جلوه دهند.

در زمانی که با یکی دو شرکت با این ویژگی ها در طول چند سال پیش کار می کردم، متوجه بودم که مدیران این شرکت ها با هزینه های اضافی مازاد بر درآمد شرکت، سعی در بزرگ جلوه دادن شرکت داشت و تلاش داشت جلوی رقبا کم نیاورد!

به عنوان مثالی از این اشتباه به مورد زیر دقت کنید.

شرکت شکست خورده

نمونه اول:

شرکت X که در شیراز مدتی با آن کار می کردم، سه سایت داشت، که برای هر کدام ۱ پشتیبانی آنلاین استخدام کرده بود. تا آن جا که اطلاع داشتم، درامد شرکت به ماهانه ۵۰۰ هزار تومان هم نمی رسید اما هر کدام از این افراد را با حقوق ماهانه ۳۳۰ تومان استخدام کرده بود.

این روش شاید از نظر وی، بزرگ جلوه دادن شرکت باشد، اما از نظر متخصصان و افراد آگاه نوعی عدم مدیریت و سو مدیریت و عدم آگاهی است.

رشد اورگاینک کسب و کار که پیش از این در باره اش صحبت کردیم، در حقیقت در این گونه کسب و کارها مشاهده نمی شود و طبق همان فرمول رشد ارگانیک، سایت ها و کسب و کارها از کار می افتند و مختل می شوند.

فرمول رشد اورگانیک کسب و کار را از اینجا بخوانید

به همین خاطر این قبیل شرکت ها دیر یا زود، از هم می پاشند.

مراقبت از نوع مدیریت برای جلوگیری از این گونه مشکلات خود یک روش کاملا اصولی است که به استراتژی های یک شرکت نیز ارتباط دارد.  زمانی که استراتژی یک شرکت، تولید سود مازاد بر هزینه باشد، قطعا روش های مدیریتی مورد بررسی قرار می گیرد و مشکلات اینچنینی کم کم کاسته شده و رشد و توسعه جای آن را می گیرد. .

همین حالا به کسب و کاری که راه انداخته اید فکر کنید و خوب فکر کنید. لازم نیست یک شرکت بزرگ داشته باشید. کافی است یک وب سایت داشته باشید که با هدف تجاری آن را راه اندازی کرده اید یا اینکه دارای یک کارگاه کوچک خانه ای هستید، بیایید فکر کنید که کدام یک از کارهایی که انجام می دهید در حقیقت، نوعی سو مدیریت است که می تواند به ضرر کسب و کار بیانجامد!؟

شرکت شکست خورده

نمونه دوم:

چندی پیش در حال مطالعه یک کیس استادی از یک شرکت پر فروش ایرانی بودم که فقط یک نفر آن را راه اندازی کرده بود. داستان به سال ۸۵ بر می گردد و اگر بیاد داشته باشید ۴۰ میلیون تومان در آن زمان فوق العاده زیاد بود و ارزش بالایی داشت. فردی که این کسب و کار تک نفره را راه اندازی کرده بود ابتدای کار درگیر تجملات بیش از حد شده و مبلغ ۲۰ میلیون تومان از ۴۰ میلیون تومان را خرج دکوراسیون داخلی دفتر شرکت می کند و بدین صورت با سو مدیریت هزینه ها، در طول ۶ ماه، ورشکست می شود و کلیه دارایی اش که ۴۰ میلیون تومان در آن زمان بود از دست می رود!

حفظ ظاهر، خوب است اما باید به تناسب بودجه و درآمد حاصله باشد. در این باره باید هوشمندانه تر رفتار کرد و تصمیمات هوشمندانه تری گرفت. .

بنابراین به عنوان توصیه ای مهم به شما می گویم که:

۱- به درآمد شرکت خود توجه داشته باشید و به تناسب ان از خود درآمد شرکت برای رشد شرکت استفاده کنید

۲- تا زمانی که بازخورد هایی نگرفته اید به فکر تجملات و هزینه برای شرکت نباشید.

۳-هرگز از هزینه های شخصی برای توسعه شرکت خود استفاده نکنید.

۴- بجای اینکه به فکر برتر نشان دادن خود باشید، به فکر ارتقای کمی و کیفی خدمات خود باشید و صرفا خودتان را با خودتان مقایسه کنید.

۵-  مشتری ها در درجه اول به دنبال کیفیت خدمات هستند! پس فکر نکنید که با تجملات ظاهری می توانید آن ها را تحت تاثیر قرار دهید.

۶- اینجا محل توصیه شماست..

در این باره دوست دارم نظرات خود و تجربیات تان را با من درمیان بگذارید و این مطلب را اگر برای تان مفید بود روی شبکه های اجتماعی به کمک دکمه های پایین مطلب نشر دهید.

برچسب ها
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.