بای مارکتینگ: امروز صبح حوالی ساعت ۵:۳۰ دقیقه بود که تازه از خواب بیدار شده بودم و توی ذهنم به دنبال اولین روزهایی می گشتم که تماس تلفنی تبلیغاتی داشتیم! شاید ۱۰ سال پیش بود ( شاید هم یکی دو سال بیشتر ) که بعضی از افراد تماس می گرفتند و در مورد محصولشون شروع می کردن به حرف زدن و هی حرف زدن و هی حرف زدن!

احساس ایجاد مزاحمت، بی توجهی و بی مبالاتی، و حتی خودخواهی که از خود بروز می دادن موجب می شد که یک کلام همیشه بگم خانوم نه نمی خوایم مرسی. خداحافظ! البته بعضی وقت ها انقدر طرف پیگیر بود که متوجه حرفای من نمی شد و اصلا کار به خداحافظی نمی کشید و تَرَق گوشی رو قطع می کردیم..

با خودم داشتم می گفتم، حتما بخاطر اینه که خیلی از شرکت ها فقط یه چیزی از تبلیغات و بازاریابی شنیدن، اما درست به کار نگرفتن.

پیشینه بازاریابی و فروش تلفنی به کجا بر می گردد؟

به جملات زیر که در بر دارنده پیشینه فروش تلفنی است دقت کنید که بس افتخاری برای ماست:

اولین کسی که به قدرت بازاریابی  و فروش تلفنی درست پی برد آقای ناجی تهرانی بود، که سال ۶۲، مجله بازاریابی تلفنی رو توی آمریکا نشر داد و این برند، یعنی بازاریابی تلفنی رو کشف و مطرح و بعد به نام خودش ثبت کرد. ( این قسمت رو از کتاب، بازاریابی و فروش تلفنی نوشته آقای پرویز درگی برداشتم )

شاید اولین روش های بازاریابی در ذهن ما تا کنون این دو مورد بوده اند:

  1. افرادی که بروشور های تبلیغاتی در خیابان ها توزیع می کردند
  2. افرادی که پشت تلفن می نشستن و مدام زنگ می زدن و احیانا روی اعصاب راه می رفتند.

فروش تلفنی ,بازاریابی تلفنی

اما امروزه هر چند هنوز هم از روش اول استفاده می شود، و البته روش بهینه نشده ای است، ولی روش دوم، به صورت اصولی و اساسمند و البته به روش علمی و درست، مورد پذیرش قرار دارد و یکی از راه های تاثیرگذار برای فروش به شمار می آید.

تفاوت های بازاریابی تلفنی با فروش تلفنی

 حالا که ماهیت تماس تلفنی برای کسب و کار را شناخته ایم، می توانیم این کار را به دو دسته تقسیم کنید:

  1. بازاریابی تلفنی
  2. فروش تلفنی

من در مورد این دو موضوع خیلی حرف دارم اما به طور مختصر هر کدام از این دو را توضیح و تفاوت هایی برای آن ها ذکر می کنم.

همانطور که در تعاریف بازاریابی بارها گفته ایم، فروش زیر مجموعه بازاریابی است. در فروش تلفنی شما به قصد فروش یک محصول با فرد صحبت و سعی در متقاعد سازی او دارید که معمولا پاسخ هم منفی است اما در بازاریابی تلفنی شما به چیزی فراتر از فروش فکر می کنید.

آنچه که در بازاریابی معنی پیدا می کند، نظیر، شناخت مشتری، شناخت بازار، بازار سازی، نیاز سازی، نیاز پروری و غیره همه در بازاریابی تلفنی نیز نمود پیدا می کند. .

بنابراین شما وقتی گوشی را بر می دارید تا با فردی صحبت کنید، خواه تماس گیرنده باشید خواه پذیرنده، باید بدانید که هدفتان چیست؟ فروش تلفنی؟ یا بازاریابی تلفنی؟

بازاریابی تلفنی در واقع بخشی از سیستم بازاریابی است که اگر در پروسه و کمپین بازاریابی نباشد، بازاریابی مان ناقص می شود. از طرفی اگر در فروش و بازاریابی صرفا رویکرد شما بازاریابی تلفنی باشد، از بقیه مسیر ها جا می مانید و موفقیت شما ۱۰۰ درصدی و از تمامی مجرا ها نخواهد بود..

برای شروع بازاریابی تلفنی و یا فروش تلفنی چه کنیم؟

پس توصیه من به شما در این رابطه این است که:

به بازاریابی تلفنی و فروش تلفنی به عنوان بخشی از سیستم بازاریابی تان اهمیت دهید.

در مورد بازاریابی تلفنی تا می توانید یاد بگیرید.

آنچه در مورد این کار یاد می گیرید را در عمل پیاده کنید تا نتیجه آن را درک کرده و البته ملکه ذهن خود کنید.

در این باره آموزه های خود را به دیگران و هم پیشه های خود نیز یاد دهید تا دنیایی بهتر و لذت بخش تر داشته باشیم.

من در سلسله مباحثی که با این موضوع مطرح کرده ام سعی داشته ام که شما را با بازاریابی تلفنی و فروش تلفنی و تمام چیزهایی که می توانید از این طریق بدست آورید، مطرح ساخته ام.

با دنبال کردن این مباحث هم تکنینک های مکالمه تلفنی به هدف فروش را یاد می گیرید و هم می توانید به اهمیت این موضوع واقف شوید.

آیا برای این سفر آموزشی لذت بخش مجازی آمادگی دارید؟ ایمیل خود را در خبرنامه سایت ثبت کنید و یا عضو کانال تلگرام شوید و از بودن با مباحث آموزشی مربوطه لذت ببرید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.