در مباحثی که مربوط به لندینگ پیج و صفحه فرود بوده تا کنون سعی کرده ام نکته های خوبی را به شما یاد دهم اما خودم معتقدم وقتی که مثالی ملموس و عینی از دستورات را در اختیارتان قرار می دهم مطمئن تر می توانید به درستی دستورات پی ببرید به همین خاطر امروز به دنبال مواردی بودم که بتوانم با مثالی واقعی به شما کمک کنم تا دستورات را بهتر روی سیستم کسب و کار خود پیاده کنید.

لندینگ پیج یکی از صفحات مهم برای هر وب سایتی است که قصد افزایش مشتری و افزایش سود دارد. اما در مورد بخش های مهم این صفحه چیزی که این بار می خواستم بیشتر روی آن بسط دهم، موضوعی است که مدت ها ذهنم را درگیر کرده بود و آن هم این بود که آیا وجود منو در لندینگ پیج CTR را کاهش می دهد؟ البته این موضوع را با دلیلی علمی، و فنی به چالش کشیدم اما به دنبال نمونه های موفقی بودم که این موضوع را دنبال کرده باشند.

در جایی یک چیز چشمم را به خود مجذوب کرد و آن هم عبارت جذاب زیر بود:

۵۰ میلی ثانیه!

من و امثال من که دائما به دنبال بهینه سازی هستیم ، این گونه رقم ها را با شوک بیشتری دریافت می کنیم تا اینکه شروع کردم و مقاله مربوطه را خواندم. حدس میزدم که این رقم مربوط به باز شدن یک صفحه لندینگ پیج توسط کاربران بوده است و البته درست هم حدس زدم.

نویسنده مقاله با اشاره به اینکه توانسته یک صفحه لندینگ پیج را پیدا کند که تنها در مدت زمان ۵۰ میلی ثانیه باز شده از شدت هیجان سکته زده بود! البته این اغراق است اما خود این فرد از فرط تعجب شروع به بررسی اجزای لندینگ مورد نظر کرده بود که من هم به نتایج او کاملا ایمان دارم.

اولین چیزی که او اشاره کرده بود ساختار لندینگ بود که به تناسب بخش های مختلف لندینگ پیج  طول ارتفاع استاندارد در لندینگ پیج را در حداقل ممکن در آورده بود.

این نکته واقعا مهم است که نباید طول لندینگ پیج از نظر ارتفاع و حتی عرض زیاد باشد چرا که کاربر را سر در گم می کند و احتمال حواس پرتی اش را بیشتر می کند..

نمونه ای از لندینگ پیجی که با سرعت عالی باز می شود در زیر آمده است:

لندینگ پیج

سه بخشی که در این لندینگ پیج نظر نویسنده مقاله را به خود جلب کرده بود کاملا مشخص و مبرهن است اما من توضیحی کوتاه دارم:

اولین بخش مربوط به منو هاست:

در این بخش ذکر شده که نبود منو ها موجب سادگی صفحه شده است. سادگی صفحه توسط منو ها چنان که باید زیر سوال نمی رود اما یک مزیت خود در نبود منو ها وجود دارد و آن هم این است که به گونه ای، در چنین صفحه ای که کاربر نمی تواند به جای دیگری هدایت شود، به دام می افتد و لاجرم تمرکزش به دکمه CTA جلب می شود. در چنین حالتی است که با وجود کمترین امکان فرار یا حواس پرتی، کاربر هدف بازاریاب سایت را به نقطه اصلی می رساند.

بنابراین توجه و تکرار این نکته مهم است که عدم نمایش منو، در صفحه لندینگ پیج، موجب تمرکز بیشتر کاربر به CTA است. از طرفی راه های در روی کاربر به حداقل ممکن می رسد و احتمال ثبت نام وی در فرم مربوطه که تولید فرصت فروش می کند افزایش می یابد..

از طرفی نبود منو ها ارتفاع صفحه را هم تا یکی دو سانتیمتر کاهش می دهد که البته این رقم چندان ملموس نیست اما مفید است.

دومین بخش مربوط به CTA است

شما تنها با استفاده از دکمه های CTA می توانید کاربر را جذب کنید. گفته شده انتخاب رنگ سبز در موفقیت CTA همیشه ثابت شده است اما باز هم همه چیز به نوع نگاه کاربر و البته جو حاکم بر صفحه ارتباط پیدا می کند. شما باید اولین کاری که می کنید این باشد که با دکمه های CTA ایجاد انگیزه کنید. آیا در این باره تا کنون تجربه ای داشته اید که با ما در میان بگذارید؟

همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید، فقط یک CTA قرار داده شده تا کاربر بتواند بدون شک و تردید، در آن ثبت نام کند.

اما نکته این است که وجود CTA های متعدد موجب شک و تردید در کاربر می شود و او را از هدف اصلی دور می کند. صفحه فرود باید به قدری ساده و واضح باشد که با اولین نگاه به آن کاربر دریابد که چرا اینجاست و باید چه کند و چه خواهد شد. به همین سادگی با وجود یک CTA با رنگ درست و اصولی و اثر گذار و البته در جای درست، می توان به هدف جذب مشتری رسید.

در این باره می توانید پیج هایی که دارای CTA های موفق هستند را بررسی کنید. من برای خودم یک عقیده دارم و همیشه میگویم، لندینگ یکی و لینک یکی! البته فراموش نکنید که بهتر است که صد در صد CTA شما یک دکمه باشد تا یک لینک. برای اینکه فراموش نکنید، این موضوع را بولد تر می کنم:

لطفا به جای لینک از دکمه برای جلب توجه کاربران و تکمیل فرآیند ایجاد فرصت یا lead استفاده کنید..

و اما بخش سوم مربوط به سرویس هاست

در تصویر در بخش سوم شاهد سرویس هایی هستید که توسط وب سایت مورد نظر ارائه می شود اما ذکر دو نکته هنگام بیان سرویس و خدمات حائز اهمیت است:

نکته اول:

زمانی که می خواهید در بخش لندینگ پیج سرویس های خود را در فوتر قرار دهید، بهتر است آن دسته از سرویس های تان را معرفی کنید که مرتبط با محتویاتی است که قصد دارید برای دانلود به کاربر به محض ثبت نام، ارائه دهید.

این کار موجب می شود که کاربر مطمئن باشد که در جای درستی قرار دارد و به هدفش خواهد رسید. همچنین وجود بخش سرویس ها برای کاربر به او کمک می کند کخ به تبحر شما یقین بیشتری پیدا کند و در سامانه مورد نظر ثبت نام کند..

نکته دوم:

اما فراموش نکنید که این بخش باید بسیار ساده باشد و از هر گونه عامل محرک و حواس پرت کن مثل رنگ و عکس و شکل و فونت های عجیب و غریب خود داری کنید.

در این صفحه یعنی لندینگ پیج باید میزان رنگ آمیزی ها و تنوع ها و البته کارهای خلاقانه ی حواس پرت کن خود داری کنید! ساده باشید و دل مشتری را ببرید. .

نکته سوم:

نکته آخر هم اینکه شما باید در این بخش به سادگی با جملات، نظر کاربر را جلب کنید تا اطمینان او حاصل شود. در این صفحه قرار نیست کاربر مستقیما مشتری شما بشود، پس لازم نیست به شرح تک تک سرویس ها بپردازید کافی است به گونه ای سرویس خود را بیان کنید که کاربر بداند که مسئولین و سرویس دهندگان عالی اند.

هر گز در این صفحه از لینک هایی نظیر ” توضیحات بیشتر ” یا ” مشاهده قیمت ها ” یا ” سایر خدمات ” و نظیر آن استفاده نکنید. فراموش نکنید که نباید راه در رویی در این صفحه وجود داشته باشد..

بنابراین اگر شما بتوانید حتی الامکان این سه آیتم را در سیستم صفحه فرود خود دخیل کنید و به درستی در تست های A/B عمل کنید می توانید به راحتی کاربران را به صفحه آورده، و با نهایی کردن ثبت نام آنها LEAD های خود را افزایش دهید.

Lead در واقع به فرصت های قبل از فروش نهایی گفته می شود که شما می توانید با انجام خدمات بازاریابی روی آن ها، آن ها را به مشتری نهایی تبدیل کنید..

در این باره دیدگاه ها و نظرات خود را با ما در میان بگذارید و نمونه هایی از لندینگ های موفق را معرفی کنید و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید.

در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
علی سبزی مراد :

سلام و عرض ادب
نکات بسیار مفید و آموزنده ای رو بیان فرمودید. بخصوص در جایی که گفته شد را در رویی در صفحه وجود نداشته باشد تا حواس کاربر و بازدیدکننده پرت نشود. واقعا استفاده کردم و لذت بردم. بسیار سپاسگزارم.

مدیر سایت :

سلام و عرض ادب خوشحالم که مقاله برای شما مفید بوده
از نیازهایی که برای کسب و کارتون دارین به ما بگین تا در حد ممکن اون ها رو اموزش بدهیم.
موفق باشید

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.