قصد داریم امروز شما را با پسری آشنا کنیم که با وجود نقص بینایی (کور رنگی) و اخلاق‌های وسواسی که دارد توانسته عنوان جوان‌ترین میلیاردر جهان را از آن خود کند. جوانی که در ماه جولای ۲۰۱۵ ثروتش در حدود ۳۸.۶ میلیارد تخمین زده شده است.

این جوان میلیاردر خلاق کسی نیست جز مارک زوکربرگ، رئیس و مدیریت اجرایی فیس‌بوک.

شبکه اجتماعی فیسبوک با وجود داشتن ماهانه یک میلیارد کاربر فعال یکی از بزرگ‌ترین شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌گردد و طوری مردم را به هم پیوند زده که هیچ شبکه دیگری از پس آن برنخواهد آمد.

در این مقاله قصد داریم به ۱۰ مرز برتر کارآفرینان از زبان مارک زاکربرگ بپردازیم، شاید این رموز راهی از موفقیت را برای شما نیز باز کند.

انسان باید یک هدف بزرگ داشته باشد. شعار زاکربرگ همیشه یک جمله زیباست او همیشه می‌گوید: «من فیس بوک را برای اینکه یک شرکت شود نساختم، بلکه آن را ساختم تا یک ماموریت اجتماعی را که ساختن یک جهان آزاد و به هم مرتبط بود، به انجام برسانم ». وی این سخنان را در نامه‌ای برای سهامدارانش عنوان نموده است.

و این هدف بزرگ زاکربرگ بود که امروزه محقق گردیده است.

مارک زکربرگ اعتقاد دارد برای انجام اهداف بزرگ، باید یک تیم خوب، مناسب و با استعداد داشت و بدون داشتن یک تیم موفق و خلاق رسیدن به هدف شوار به نظر می‌رسد.

وی در سال ۲۰۰۸ شریل سندبرگ را از شرکت گوگل با سمت مدیر ارشد مدیر عامل به استخدام شرکت خود درآورد. وی پس از این انتصاب، اعتراف نمود که دلیل این کار فقط استفاده از مهارت‌های مردمی به سبب رشد و تعالی بیشتر بوده است.

سهامداران شرکت فیس‌بوک هدف زاکربرگ را بدرستی سرلوحه کار خود قرار دادند و به آن پایبند ماندند.

در این مسیر زاکربرگ برای رسیدن به اهداف خود از هیچ اقدامی حتی باریسک بالا ابایی نداشت و هرکاری که احساس می‌نمود می‌تواند او را به هدف اجتماعی‌اش نزدیک‌تر نماید انجام می‌داد.

مدیر فیس بوک

وقتی گزینه News Feed  اولین بار توسط فیس بوک معرفی گردید کاربران بی‌شماری به این موضوع اعتراض نمودند کابرانی خشمگین و عصبانی که در حدود ۷۰۰۰۰۰ نفر بودند اما در مقابل فیس بوک به جای عقب نشینی از موضع خود سعی کرد با آموزش نحوه درست استفاده از این آیتم و همچنین افزودن تدابیر امنیتی راه خود را باز نمایید و موفق هم شد تا جایی که حالا این قابلیت به یکی از قابلیت های محبوب و دوست داشتی فیس‌بوک بدل گردیده است. وی معتقد است یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت داشتن سرعت بالا و ساختار شکنی است.

یکی از رموزی که هر تاجر موفقی باید بداند و برای رسیدن به سکوی موفقیت از آن بهره بگیرد اهمیت دادن و پرداختن به خانواده است. درسی که زاکربرگ به شدت به آن تاکید داشته و به خوبی به آن پایبند است. زیرا وی معتقد است که یک تاجر هرچقدر که موفق باشد باید در پایان روز زمانی که به خانه باز می‌گردد کسانی را داشته باشد که موفقیت و شادی خود را با آنها سهیم شود در غیر این صورت رسیدن به قله موفقیت در تنهایی سودی نخواهد داشت.

زاکربرگ در ۱۹ می ۲۰۱۲ با پریسیلا چان ازدواج نمود و آنها حالا زندگی خوب و خوشی را در کنار دخترشان دارند.

اما نکته جالب اینجاست که بدانید زاکربرگ در زمان بدنیا آمدن دخترش ۲ ماه مرخصی گرفت تا در کنار خانواده باشد. هرچند بعضی می‌گویند مارک در این ۲ ماه می توانست کارهای خوبی برای فیس بوک انجام دهد اما او معتقد است اگر شادی و خوشی در کنار خانواده را داشته باشد تا آخر عمر می‌تواند کارهای  بیشتری برای موفقیت فیس‌بوک به انجام برساند.

زاکربرگ معتقد است که همواره برای موفقیت باید خلاق بود و مسیر‌ها و راه‌های خلاقانه‌ای را پیمود و قطعا کارهای خلاقانه اگر به مشکلی بر بخورند نیاز به راه حل های خلاقانه و مبتکرانه برای رفع و حل دارند.

یکی از جملاتی که به شدت محبوب زاکربرگ است این جمله معروف انیشتن است که می‌گوید:« کارها را تا جایی که امکانش هست ساده کنید، اما نه ساده‌تر» و همانطور که از طرز کار و روند پیشرفت فیسبوک واضح است زاکربرگ به این اصل بنیادی به درستی پایبند بوده و همواره در طراحی و پیاده سازی فیسبوک به دنبال سادگی کارها و پرداختن به ضروریات بوده است.

به نظر زاکربرگ یکی از مهم ترین اصول موفقیت قدرت «نه» گفتن به موارد و پیشنهاداتی است که احساس می‌کنید به موفقیت شما لطمه خواهد زد. زمانی که فیسبوک از محبوبیت بالایی برخوردار شد زاکربرگ گاها پیشنهادات بسیاری دریافت می‌نمود و حتی گاهی پیشنهاداتی برای فروش فیسبوک به قیمت های بسیار نجومی اما زاکربرگ همواره تمامی پیشنهادات را سنجیده و سپس آنهایی را که به نظر می‌رسید به هدف او لطمه می‌زنند به راحتی با گفتن یک کلمه «نه» رد نمود .

به نظر زاکربرگ یک تیم موفق همواره باید تلاش و پیشرفت داشته باشد و هیچ گاه از تلاش مداوم باز نایستد. در روزهای ابتدایی تاسیس فیسبوک زاکربرگ یک تیم برای پیشرفت  تشکیل داد و آنها عهد بستند تا تمام تلاش خود را برای جذب مخاطبان بیشتر انجام دهند. سپس فیسبوک دریافت که برای پایبند نمودن کاربران در شبکه نیاز دارد که هرکدام حداقل ۱۰ دوست در دنیای مجازی داشته باشند. و به همین سبب با افزودن قابلیت suggestion به فیسبوک توانست کاری کند تا کاربران بتوانند از میان کاربران دیگر آشنایان خود رابیابند.

فیسبوک تمام پیشرفتش را مدیون قابلیت خوب گوش دادن به کاربران است زیرا با دانستن نیاز‌ها و پیشنهادات بهترین‌ها را برگزیده و عملی می‌سازد.

روش موفقیت فیس بوک

زاکربرگ می‌گوید برای موفقیت باید اهداف بلند مدت داشت. درست سه سال پس از تاسیس فیسبوک، کمپانی یاهو پیشنهادی به مبلغ یک میلیارد دلار برای خرید فیسبوک ارائه داد اما جواب زاکربرگ به شدت دندان شکن بود. او پاسخ داد من اینجام تا چیز های مهمی را بسازم و هرچیز دیگری غیر از هدفم باعث حواسپرتی خواهد شد.

به عقیده زاکربرگ اگر فرد قصد موفقیت را دارد باید همواره خود را به چالش بکشد. وی برای خود چالشی بزرگ را فراهم نمود، آموختن دشوارترین زبان دنیا «ماندارین».

آموختن زبان جدید در سنین بالا به مراتب دشوار است حال این که انتخاب شما در سن سی سالگی سخت‌ترین زبان دنیا هم باشد به مراتب کار را دشوار ترخواهد کرد.اما برای زاکربرگ دشوار معنی ندارد زیرا او همیشه عاشق انجام دشوار ترین کارهاست.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.