زمانی که قصد داشتم در این مورد مطلبی بنویسم، خودم را در جایگاه یک فروشنده قرار دادم و بارها با خودم کلنجار رفتم که، وقتی مشتری قصد خرید محصولی داشته باشد خب آن را خریداری می کند! چه نیازی به این حرف هاست که علائم خرید را تشخیص دهیم. اما کمی که با موضوع همراهی کردم، متوجه شدم که در پروسه خرید، حالات و شرایطی بوجود می آید که اگر  فروشنده زرنگ و چیره دست باشد می تواند مشتری راضی تر را شناسایی کرده و خرید را قطعی کند.

علایم خرید چیست؟

علایم خرید در واقع رفتاری است که مشتری ها هنگام خرید از خود انجام می دهند و شما می توانید به راحتی از شیوه رفتار، برخورد و گفتار آن ها تشخیص دهید که این مشتری ارزش همراهی دارد چرا که اگر علایم مثبت باشند، مذاکره ها به خرید منجر خواهد شد اما در غیر اینصورت هرچه انرژی بگذارید به خرید ختم نخواهد شد.

علایم گفتاری خرید

علایم خرید چند گونه است؟

علایم خرید به دسته های متفاوتی تقسیم می شود اما به طور ویژه به دو دسته گفتاری و دیداری تقسیم می شود که می توان از این دو هم در حالت فروش مجازی و هم در حالت فروش فیزیکی، استفاده کرد.

شرح علایم گفتاری خرید

اولین مبحث در این باره علایم گفتاری خرید است. در علایم گفتاری خرید، کاربر، مشتری و هر کسی که پای معامله رسیده، با سوالاتی که می پرسد سعی دارد خیلی زودتر از این محصول سر در بیاورد، و آن محصول را از آن خود کند. بنابراین پرسش هایی که دارد می تواند نشان از این باشد که او به خرید رضایت دارد فقط به دنبال اطلاعات بیشتر است.

سوالات فنی نشان از علایم گفتاری خرید دارد

دقت کنید که سوال پرسیدن در مورد هر محصول نشان از این دارد که مشتری به خرید راضی است، اما در مورد این دارایی اش، با ابهاماتی روبرو است. مثلا ممکن است از میزان مالیات داشتن محصولات، میزان هزینه در صورت خراب شدن و حتی میزان کارکرد دستگاه از شما سوالاتی پرسیده شود.

به عنوان مثال:

اگر پرینتر می فروشید، ممکن است که از شما سوال شود که در دقیقه چند کاغذ پرینت می گیرد؟ یا اینکه جنس کاغذ مناسب پرینتر چیست؟ یا اینکه آیا رنگ دهی ان طبیعی است؟

علایم گفتاری خرید

یا اگر فروشنده خودرو هستید، در مورد میزان مصرف سوخت آن سوال خواهند پرسید.

پرسیدن از شرایط ویژه، ضمانت نامه ها و گارانتی ها، و موارد امنیتی در این باره می تواند نشانه قوی از علایم رضایت و خرید مشتری باشد..

گاهی هم باید در مقابل مشتری ها صبوری کرد چرا که ممکن است مشتری از شما سوالات تکراری بپرسد!

سوالات تکراری، یکی دیگر از علایم و نشانه های خرید توسط مشتری است چرا که اینگونه سوالات نشان از اطمینان دهی به مشتری دارد تا بتواند تمام ابهامات خود را رفع کند.

بنابراین به جای سرزنش مشتری از اینکه یک سوال را چند بار می پرسد، خوشحال باشید که این مشتری، قصد وقت گیری شما را ندارد و این یکی از علایم گفتاری خرید است..

سوالات فنی نزد مشتری ها چه جایگاهی دارد؟

عموما سوالات فنی، در مورد نحوه مالکیت و نگهداری محصول نیز از جمله چیزهایی است که هرکسی به دنبال آن نیست مگر افرادی که واقعا خواهان آن محصول باشند بنابراین با دقت به علایم گفتاری و سوالاتی که در مورد دارایی و نگهداری محصول می شود، خیالتان کمی جمع تر کنید که این محصول از آن مشتری خواهد شد.

بنابراین دوباره یاد آوری می کنم که:

سوالات فنی، در مورد نحوه مالکیت و نگهداری محصول نیز از جمله چیزهایی است که هرکسی به دنبال آن نیست مگر افرادی که واقعا خواهان آن محصول باشند .

در هنگام فروش باید چهار چشمی حواستان به مشتری باشد و او را همراهی کنید تا بتوانید به درستی به نیازهایش پاسخ دهید و او را سریع تر به پله آخر برسانید و فروش را نهایی و قطعی کنید.

در این باره چه سوالی دارید؟ آن را از من بپرسید تا تجربیاتم را در اختیارتان قرار دهم. همچنین می توانید این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید.

در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.