اسلایدولوژی، که در واقع از تکنولوژی طراحی اسلاید وام گرفته شده است، دانشی است که به شما کمک می کند بتوانید بهترین اسلاید ها را طراحی کنید و یک سخنرانی و ارائه خوب داشته باشید.

هدف از ایجاد هر اسلاید این است که شما بتوانید، سخنرانی را که در پیش دارید موثر تر به پیش ببرید. در واقع ما نمی خواهیم به شما بگوییم که فقط مثل خیلی از سخنران ها چیزهایی را سر هم بندی کنید و در یک فایل پاورپوینت تعبیه کنید و در نهایت خود را حرفه ای جلوه دهید.

هدف از آموزش های اسلایدولوژی این است که بتوانید، به گونه ای به کمک اسلاید سخنرانی را به پیش ببرید که بتوانید بیشترین تاثیرگذاری را در ذهن مخاطب خود داشته باشید. .

از این رو این آموزش را شروع می کنیم و از ابتدا به پیش می رویم.

یک اسلاید حرفه ای اما ضعیف درست نکنید!

ارتباطات ما انسان­ها به طور ذاتی بصری است، به مهد کودک­ها توجه کنید، در این مهد­ها برای توصیف و بیان از مداد رنگی، نقاشی های انگشتی و خاک های رنگی رس استفاده می­شود نه کلمات و عبارات و جداول.

در عین حال شما می ­توانید هر چیزی را که دوست دارید، با این امکانات محدود بیان کنید هر چند که به وسیله ابزار آلات تکنولوژی یک بیان حرفه ای تر داشته باشید

برای مثال به نقاشی زیر دقت کنید. این نقاشی را Lucas پسر یکی از دوستان من کشیده است. شاید در نگاه اول معنی این نقاشی را متوجه نشوید. اما در حقیقت Lucas گروهی از پنگوئن­ها را به وسیله شکل هایی نشان داده است. اما حقیقتا در این نقاشی دارد به مردم و فهم و ارتباط آن­ها با جهان اطراف اشاره می­ کند و این نقاشی راهی برای بیان این مساله شناخته است.

طراحی اسلاید

اگر عضو یک کلاس طراحی و نقاشی باشید و کسی به صورت انتقادی به شما بگوید که نقاشی شما خوب نیست، شما نیز با توجه به سایر بچه های کلاس و برتری نقاشی آنها نسبت به خودتان، قبول کنید که در این حرفه مهارت ندارید و به دنبال مهارت هایی دیگری مثل آموزش های اولیه برای پیانو یا فوتبال بروید تا بتوانید در آن­ها پیشرفت کنید در چینن شرایطی ممکن است شما به عنوان یک فرد بالغ به افزایش مهارت خود حداقل در همین زمینه طراحی اقدام نکنید اما حقیقت امر این است این روزها کارفرمایان بیشتر کارمندان و زیر دستان خود را به وسیله مهارت های ارتباطی ارزیابی می­کنند و برای افزایش رتبه و حقوق و مدارج زیر دستان از مهارت های ارتباطی آنان برای برتری نسبت به سایرین استفاده می­کنند.

ساختن اسلاید بد راحت است و قطعا اثر بد خود را روی شغل و حرفه شما خواهد گذاشت، روی اسلاید­ها سرمایه گذاری کنید اما روی مهارت تصویری خود بیشتر و موثر تر سرمایه گذاری کنید.

یکی از نیازمندی های مشاغل برای موفق شدن در عصر کنونی، ارتباطات موثر است. زمانی که شما می­خواهید در شغل خود رقبایتان را شکست دهید، رهبری فکری و ذهنی داشته باشید و سرمایه تان را افزایش دهید یا به حتی جهان اطراف را تغییر دهید باید ارتباطات موثری داشته باشید که این امروزه یکی از نیازمندی های مشاغل است.

حقیقت امر این است این روزها کارفرمایان بیشتر کارمندان و زیر دستان خود را به وسیله مهارت های ارتباطی ارزیابی می­کنند و برای افزایش رتبه و حقوق و مدارج زیر دستان از مهارت های ارتباطی آنان برای برتری نسبت به سایرین استفاده می­کنند.   .

مدارس و آموزشگاه هایی که به تعلیم و آموزش کسب و کار و تجارت می­ پردازند سعی دارند دانشجویان خود را به وسیله تمرینات و آموزش هایی در حوزه مدیریت و حسابداری و تکنولوژی ارتقا می­دهد اما تعداد کمی از این مووسسات به Design 101 دست می­ یابند که شامل راه های تفکر خلاق، بررسی و آنالیز داده­ها و همسان سازی داده­ها همچنین توانایی بیان نگرش شخصی می­باشد.

سایر افراد با اشاره به فشار Catch-22 به این اشاره کرده اند که، بدون اینکه هیچ گونه آموزشی دیده باشند قادر به ایجاد ارتباطات بصری موفقی بوده اند. آقای Marcus Buckingham در کنفرانسی در مورد کتابش با عنوان  Go Put Your Strengths to Work به تجربیاتی در این باره اشاره می­کند که با هم می­خوانیم :

من خیلی سریع این نکته را به خوبی دریافتم که بسیاری از فروشندگانی که با آن­ها کار می­کردم قادر نیستند پاور پوینت های قوی ای بسازند. من این نکته را دریافت کردم و تلاش کردم تا می­توانم در این مورد با تجربه بشوم. البته الان من در این مورد نابغه نیستم، اما به خوبی می­توانم ارائه های سریع و مفیدی را ایجاد کنم، که این برای من به عنوان یک دارایی سودمند محسوب می­شود.
.

Marcus Buckingham

نویسنده کتاب : Put Your Strengths to Work

برادر  من که بازنشسته نیروی دریایی ایالات متحده است بیاد­ می­آورد که ساختن یک ارائه، به طور مطلوب خیلی سخت بود،بیست سال قبل کسی نمی توانست حدس بزند که چقدر دانش ساختن یک سخنرانی و ارائه مهم است.

در واقع انجمن صنایع ارتباطات بین المللی در مطالعه ای که اخیرا انجام شد به این نتیجه رسیدند که تعداد خیلی کمی از ارائه های حرفه ای از دانش طراحی برخوردار بوده اند. و این افراد کارمندانی  بوده اند که در شرکت های بزرگ، همیشه در حال ساختن اسلاید بوده اند. ساختن اسلاید بد راحت است و قطعا اثر بد خود را روی شغل و حرفه شما خواهد گذاشت، روی اسلاید­ها سرمایه گذاری کنید اما روی مهارت تصویری خود بیشتر و موثر تر سرمایه گذاری کنید. به عبارت دیگر، شما ناخواسته می­توانید یک اسلاید غیر حرفه ای طراحی کنید.

مناطق اصلی مطالعات دانشگاه برای تولید اسلاید حرفه ای:

طراحی اسلاید

بدین صورت می توان فهمید که با توجه به حرفه ای که شما در آن فعال هستید و آن هم بازاریابی است، تا چه اندازه اسلاید سازی اهمیت پیدا می کند. در این باره دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.