در واژه نامه های توسعه تجارت الکترونیکی عموما با واژه هایی روبرو می شوید که به هم شباهت زیادی دارند اما از نظر عملکردی واقعا دارای تفاوت هایی هستند. برای مثال یکی از پرکاربرد ترین واژه ها در بیزینس های اینترنتی واژه ی SEO و SEM است. آیا شما می دانید تفاوت SEO با SEM در چیست؟

SEO مخفف Serach Engine Optimize است که به معنی بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو بکار گرفته می شود. SEO در واقع راهی برای افزایش دسترسی کاربران به وب سایت، هنگام جستجو بکار گرفته می شود.

SEM مخفف، Search Engine Marketing است، که به معنی بازاریابی موتورهای جستجو است. در واقع فعالیت های SEM به منظور افزایش فروش از طریق جستجو می باشد..

می توان گفت که SEM زیر مجموعه ی SEO قرار دارد که در واقع SEO کلیتی از SEM را می رساند.

seo vs sem

تفاوت SEO با SEM

SEO و SEM هر دو به عنوان بخش مهمی از بازاریابی اینترنتی و آنلاین به شمار می روند. تنها تفاوتی که بیشتر در این دو مورد به چشم می خورد این است که SEM صرفا به افزایش فروش، و افزایش رتبه سایت فروشگاهی در گوگل و موتور جستجویی، با این اصول مربوط می شود

در واقع برای سایت های تجاری SEM همان سئو با رویکرد افزایش فروش است. در چنین حالتی بازاریاب باید کلمات کلیدی، فعالیت های مختلف بر روی سئوی سایت ( داخلی و خارجی ) را صرفا به منظور دسترسی بهتر کاربران به محصولات و در نهایت فروش مورد نظر قرار دهد.

زمانی که یک بازاریاب فرآیند بهینه سازی سایت خود در موتور جستجو به منظور فروش بیشتر و بازاریابی بهتر صورت داد، موجب می شود که مشتریان را به سمت خود جذب کند و به فروش بیشتر نایل شود. استفاده از روش های طبیعی و زمانبر، موجب افزایش اعتبار وب سایت در موتور جستجو شده و می تواند در دراز مدت، مشتریان زیادی را روانه ی وب سایت کند. این مهم حتی زمانی که فعالیت های سئو پس از تثبیت، متوقف شده باشند نیز به قوت خود باقی است.

از آنجا که بسیاری از خریداران اینترنتی، از طریق موتورهای جستجو وارد سایت های فروشگاهی می شوند، توصیه می شود سایت ها و بازاریابان در استراتژی های خود بیش از هر چیز روی SEM برنامه ریزی داشته باشند.

با این حساب، توصیه می شود برای وب سایت فروشگاهی خود، پلن های مختلفی برنامه ریزی کنید. در SEM شما تنها و تنها می خواهید مشتری جذب کنید به طوری که افرادی را وارد سایت کنید که محصولی را ببینند و خریداری کنند اما در SEO اهداف به طور کلی فرق دارد و صرفا بازدید کننده برای خرید به وب سایت مراجعه نمی کند.

نظر شما در این باره چیست؟ آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده بودید؟ تجارب ارزشمند خود را در اختیار همکاران خود قرار داده و برای انتشار این مطلب روی شبکه های اجتماعی از دکمه های رنگارنگ زیر کمک بگیرید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.