تگ‌های متا خوب یا بد در اکثر دوره‌های آموزشی سئو بخش ابتدایی کار هستند. قبل از نوشتن این پست داشتم به این فکر می‌کردم که چطور این موضوع را پیش بکشم، چون همه‌ی ما دائماً درباره‌ی جنبه‌ی منفی تگ‌های متا به خصوص تگ متای واژه‌های کلیدی می‌شنویم. یکی از اولین چیزهایی که در همه‌ی سایت‌های آموزشی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته استفاده‌ی نادرست از تگ‌های متا است، زیرا این تگ‌ها در بالای صفحات قرار دارند و معمولاً اولین چیزی هستند که به چشم کاربر می‌آیند. اما ما نمی‌خواهیم منفی‌نگرانه به قضیه نگاه کنیم، تگ‌های متا یکی از بهترین ابزارهای در دسترس بازاریاب‌ها هستند.

به جز Description و Keywords متا تگ‌های دیگری هم وجود دارد، ولی این دو معمولاً بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. من تگ‌های پراستفاده را (بنا بر تجربه‌ی خودم) به سه دسته‌ی خوب، بد و بی‌تفاوت تقسیم‌بندی می‌کنم. در ادامه می‌بینید که تعداد تگ‌های بد چقدر زیاد است. طبیعتاً نمی‌توان همه‌ی تگ‌های موجود را در یک مطلب پوشش داد، ولی اگر خودتان علاقه دارید که همه‌ی آن‌ها را بشناسید، منبع جامعی برای تگ‌های متا وجود دارد که می‌توانید به آن مراجعه کنید.

seo-meta-tags

توصیه‌ی همیشگی من این است که به هسته‌های حداقلی هر چیزی اکتفا کنید. متا تگ‌هایی که لازم ندارید را اضافه نکنید، این تگ‌ها فقط کد شما را شلوغ می‌کنند. هر چه کدتان کوتاه‌تر باشد بهتر است. صفحات سایت خود را مثل مسیر پله‌به‌پله‌ای در نظر بگیرید که باید به جایی منتهی شود. تگ‌های متا باعث پیچیدگی بیهوده‌ی مسیرهای سرراست می‌شود.

تگ‌های متای خوب

این‌ها تگ‌هایی هستند که باید در هر صفحه‌ای وجود داشته باشند. این نکته را به یاد داشته باشید که لیست ذیل فقط بخش کوچکی از این تگ‌هاست؛ این‌ها صرفاً تگ‌های ضروری هستند، بنابراین سعی کنید از آن‌ّها استفاده کنید:

نوع محتوای متا (Content Type)

این تگ برای تعریف نوع نویسه‌های صفحه‌ی شما ضروری است و باید آن را در همه‌ی صفحات مشخص کنید. استفاده نکردن از این تگ بر نحوه‌ی رندر شدن صفحه‌ی شما در مرورگر تاثیر می‌گذارد. در ادامه دو نمونه از حالت‌های مختلف این تگ را برایتان آورده‌ایم، ولی قاعدتاً طراح سایت شما خودش این چیزها را بهتر می‌داند.<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-8859-1">

عنوان (Title)

اگرچه تگ عنوان با عبارت meta شروع نمی‌شود، ولی این تگ هم مربوط به بخش هدر است و اطلاعاتی را در بر می‌گیرد که برای سئو اهمیت زیادی دارد. در هر صفحه از سایت باید یک تگ عنوان یکتا داشته باشید که آن صفحه را توصیف کند.

توضیحات متا (Description)

تگ معروف توضیحات یک کاربرد مهم دارد: این تگ صفحه‌ی مربوطه را در صفحه‌ی نتایج موتور جستجو به جستجوگران معرفی می‌کند. تگ مذکور تاثیری بر رنکینگ شما ندارد، ولی با این حال از اهمیت زیادی برخوردار است. سعی کنید این تگ را به شکلی جذاب و در کمتر از ۱۶۰ نویسه بنویسید. صفحه‌ی خود را بفروشید یعنی طوری آن را معرفی کنید که باعث شود کاربر روی آن کلیک کند.

گذرگاه نمایش (Viewport)

 در دنیای امروز که دنیای موبایل است، باید از تگ ویوپورت هم استفاده کنید. اگر از این تگ استفاده نکنید، تجربه‌ی کاربری کاربران موبایل سایت شما پایین می‌آید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این تگ صفحه‌ی مربوط به Google PageSpeed Insights Tool را ببینید، ولی شکل استاندارد تگ به این صورت است:

<meta name=viewport content="width=device-width, initial-scale=1">

تگ‌های متای بی‌تفاوت

سایت‌ّهای مختلف برحسب نیازهای خود می‌توانند از برخی از این تگ‌ها استفاده کنند، اما اگر از آن‌ها استفاده نکنند هم مشکلی پیش نمی‌آید.

تگ‌های متای شبکه‌های اجتماعی (Social)

OpenGraph و توئیتر برای اشتراک‌گذاری اطلاعات اهمیت زیادی دارند، ولی به خودی خود ضروری نیستند.

روبات‌ها (Robots)

 یکی از بزرگترین تصورهای غلط این است که داشتن تگ متای روبات‌ها ضروری است. بگذارید واضح بگوییم: در بحث ایندکس‌گذاری و دنبال کردن لینک، اگر این تگ را مشخص نکنید، سایت شما به طور خودکار به صورت index,follow در نظر گرفته می‌شود. فقط در صورتی از این تگ استفاده کنید، که بخواهید یکی از این دو پارامتر را تغییر دهید. بنابراین اگر می‌خواهید سایت‌تان ایندکس‌گذاری نشود ولی لینک‌ها در صفحه دنبال شوند، مطابق مثال زیر، باید تگ مذکور را فقط با عبارت noindex وارد کنید؛ یعنی فقط بخشی که می‌خواهید با حالت پیشفرض فرق داشته باشد را تغییر دهید.

<meta name="robots" content="noindex" />

بات‌های خاص (Googlebot)

 از این تگ‌ها برای اعمال دستورالعمل‌های خاص به بات‌هایی مثل noodp (روبات‌ها را مجبور می‌کند تا از اطلاعات لیست DMOZ یعنی RIP استفاده نکنند) و noydir (مثل قبلی اما این بار با اطلاعات لیست Yahoo Directory) استفاده می‌شود. موتورهای جستجو در حالت کلی به خودی خود در این موارد عملکرد خوبی دارند، اما اگر فکر می‌کنید باید آن‌ها را به صورت دستی ویرایش کنید، ممانعتی وجود ندارد.

زبان (Language)

 اگر می‌خواهید سایت خود را بین المللی کرده و زبان‌های جدید به آن اضافه کنید، باید از این تگ استفاده نمایید. برای مشاهده‌ی لیست زبان‌های قابل تعریف به این لینک مراجعه کنید.

جئو (Geo)

اگر حافظه‌ام یاری کند، آخرین بار شنیدم که این تگ‌ها نه در گوگل بلکه در بینگ پشتیبانی می‌شوند. به طور کلی سه نوع تگ جئو وجود دارد: نام مکان، موقعیت (طول و عرض جغرافیایی) و منطقه.

<META NAME="geo.position" CONTENT="latitude; longitude">
<META NAME="geo.placename" CONTENT="Place Name">
<META NAME="geo.region" CONTENT="Country Subdivision Code">

کلیدواژه‌ها (Keywords)

 بله، من این تگ را در لیست تگ‌های بی‌تفاوت قرار می‌دهم. اگرچه اکثر متخصصان سئو توصیه می‌کنند که زمان خود را بیهوده روی این تگ هدر ندهید، ولی همین تگ‌ها ممکن است جایی به درد شما بخورند. اگر خودتان دارید سایت طراحی می‌کنید این تگ را نادیده بگیرید، ولی اگر از سیستم‌های خودکار استفاده می‌کنید، استفاده از آن‌ها ضرری ندارد.

تازه‌سازی (Refresh)

 این روش به هیچ وجه بهینه نیست و نباید از آن استفاده شود. همیشه بهتر است از کد ۳۰۱ redirect سمت سرور استفاده کنید. می‌دانم گاهی اوقات کارهایی مثل این را باید سریع انجام دهید، ولی گوگل اصلاً طرفدار این روش‌ها نیست.

تایید سایت (Site Verification)

 اگر سایت شما به وسیله‌ی گوگل و بینگ تایید شده، گاهی اوقات به جز استفاده از این تگ راهی برای نشان دادن این تاییدیه‌ها ندارید. گوگل به شما اجازه می‌دهد تا سایت خود را با DNS، فایل خارجی یا لینک کردن آن به حساب کاربری گوگل آنالیتیکز تایید کنید. اما بینگ فقط از طریق فایل XML یا تگ متا سایت شما را تایید می‌کند که بهتر است از روش فایلی استفاده کنید.

متا تگ های بد

بگذارید همین ابتدا یک چیز را مشخص کنم، استفاده از این تگ‌ها هیچ ضرری به سایت شما نمی‌رساند. اما با تنظیم این‌ها زمان و فضای بیهوده هدر می‌دهید. خود گوگل هم ۱۲ سال پیش این حرف‌ها را تایید کرده بود. اگر آماده هستید با بخش آخر مطلب همراه باشید تا با هم برچسب <head> سایت شما را پاکسازی کنیم.

نویسنده/نویسنده وب (Author/web author)

از این تگ برای نمایش نام نویسنده‌ی صفحه استفاده می‌شود. ضرورتی برای استفاده از این تگ وجود ندارد.

بازدید مجدد بعد از (Revisit after)

این تگ متا به روبات‌ها فرمان می‌دهد که بعد از یک بازه‌ی زمانی مشخص به صفحه برگردند. هیچ موتور جستجوی بزرگی از این تگ تبعیت نمی‌کند.

امتیاز (Rating)

از این تگ برای تعیین سطح سنی محتواهای صفحه استفاده می‌شود. هرچند ظاهراً بهترین روش برای مشخص کردن تصاویر بد این است که آن‌ها را درون پوشه‌ای جدا از سایر تصاویر سایت قرار دهید.

انقضا/تاریخ (Expiration/Date)

 Expiration مشخص می‌کند که صفحه چه زمانی منقضی می‌شود، و Date هم تاریخ تولید صفحه را نشان می‌دهد. اما سوال اصلی این است که مگر قرار است صفحات شما انقضا شوند؟ اگر دیگر به یک صفحه نیازی ندارید آن را حذف کنید. به جای استفاده از Date هم بهتر است یک نقشه‌ی سایت XML بسازید و آن را به‌روز نگه دارید.

کپی‌رایت (Copyright)

وقتی در پایین اکثر سایت‌ها به طور جداگانه وضعیت کپی‌رایت اعلام می‌شود، چرا بیهوده بخش <head> را شلوغ کنیم؟

چکیده (Abstract)

این تگ گاهاً برای اعلام چکیده‌ی محتوای سایت مورد استفاده قرار می‌گیرد و عموماً کاربرد آموزشی دارد.

توزیع (Distribution)

مقدار Distribution با هدف کنترل دسترسی به صفحات سایت استفاده می‌شود و معمولاً به صورت global تعریف می‌گردد. global یعنی وقتی صفحه باز است (رمز ندارد) کل جهان به آن دسترسی دارند.

تولیدکننده (Generator)

با این تگ می‌توان اعلام کرد که صفحه توسط چه برنامه‌ای تولید شده است. این تگ هم مثل تگ «نویسنده» کاربردی ندارد.

کنترل کش (Cache Control)

از این تگ با هدف کنترل زمان و نحوه‌ی کش شدن صفحه در مرورگر استفاده می‌شود. به جای این تگ بهتر است از تگ‌های HTTP header استفاده کنید.

نوع منبع (Resource Type)

 از این تگ برای نام‌گذاری نوع منبع صفحه استفاده می‌شود، ولی لزومی بر استفاده از آن وجود ندارد، چون اعلان DTD خودش این کار را برای شما انجام می‌دهد.

در دنیای صفحات وب تگ‌های بسیار زیادی وجود دارد. دوست دارم بدانم نظر شما درباره‌ی این‌ها چیست؟ به نظرتان تگ دیگری هست که باید به این لیست‌ها اضافه یا از آن‌ها کم شود؟ سوالات و دیدگاه‌های خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

من این مطلب رو از اینجا ترجمه کردم

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
James :

من می خواهم اضافه کنم که برچسب های متا بسیار بدتر هستند، من آنها را sitechecker.pro/meta-tags را دهم نشان می دهم و همچنین رده دیگر من، به اصطلاح، متا تگ های بی تفاوت است.

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.