یکی از مهم‌ترین مباحثی که اخیرا روی آن بحث زیادی شده و به عنوان تکنیک کاربردی برای سئو شناخته می‌شود مقوله اسکیما مارک آپ یا شِما مارک آپ است که به دلیل دوگانه املایی بودن آن در زبان فارسی ما به schema markup بسنده می‌کنیم. هر چند از این مقوله این روزها کمترین استفاده می‌شود اما وقتی شما با مفهوم اساسی اسکیما مارک آپ یا شِما مارک آپ (schema markup ) آشنا شوید مطمئنا می‌توانید از آن به خوبی در سایت خود استفاده کنید و در صفحه نتایج جستجو به طور قابل توجه‌تری ظاهر شوید. برای اینکه یاد بگیرید چگونه از تکنیک schema markup در سایت خود استفاده کنید کلیک کنید.

هدف سئو مارکت از نگاشتن این مقاله این است که به شما کمک کند تا از این قابلیت در وب سایت خود استفاده کنید چرا که تحقیقات واقعی نشان می‌دهد که وب سایت‌هایی که از قابلیت اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) بهره مند هستند به تناسب، تا ۴۰ درصد بهتر و بیشتر در نتایج جستجوی کاربران ظاهر می‌شوند.

schema markup

بیایید اول بدانیم که اصلا اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) چیست؟

به طور کلی قابلیت اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) به این معنی است که شما از یک قطعه کد استفاده کنید تا به موتورهای جستجو نکاتی یاد آور شوید تا این موتورها، در نتایج جستجوی کاربران، اطلاعات غنی‌تری ارائه کنند.

در زیر تصویری از یک وب سایت تجاری محلی مشاهده می‌کنید که از قابلیت قابلیت اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) استفاده کرده و در نتایج جستجو با ویژگی‌های خاص و به طور متفاوت ظاهر شده است:

schema markup, اسکیما مارک آپ

در این تصویر شما مشاهده می‌کنید که وب سایت مورد نظر، با استفاده از قابلیت قابلیت اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) کاری کرده که رویداد‌های پیش روی هتل‌ها در صفحه نتایج قرار بگیرد که البته برای کاربران بسیار مهم هستند.

نکات مهمی در schema markup وجود دارد که باید بدانید:

اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) در واقع به موتورهای جستجو می‌فهماند که داده‌ها و محتوا و اطلاعات سایت شما به چه معنی هستند نه اینکه محتوای شما چه چیزی می‌گویند.

وقتی شما محتوایی تولید می‌کنید، اگر از نظر ایندکس شدن مشکلی نداشته باشد، در گوگل و سایر موتورهای جستجو ایندکس می‌شود و در نتایج به کاربران نشان داده می‌شود اما وقتی از اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) استفاده می‌کنید در واقع محتوای شما به روش دیگری ایندکس شده و به طور کاربردی‌تر و در دفعات بیشتر به کاربران نشان داده می‌شود.

بیایید یک مثال بزنیم:

فرض کنید که شما در انتهای این مقاله نام ” زهرا معبودی ” را مشاهده می‌کنید. وقتی که ما از قابلیت  اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) برای نام ” زهرا معبودی ” استفاده می‌کنیم در واقع با این ویژگی به موتورجستجو، نشان می‌دهیم که نویسنده ی این مقاله فردی است به نام ” زهرا معبودی”؛ نه اینکه این عبارت و دو کلمه، جزیی از متن باشد.

ببینید وب سایت Schema.org در این مورد چه می‌گوید:

    بسیاری از وبمسترها با کدهای html  آشنایی دارند و سعی می‌کنند از طریق این دانش، کارهایی انجام دهند. مثلا وقتی شما از عبارت <h1>Avatar</h1> استفاده می‌کنید در واقع html می‌داند که باید این عبارت را در هدینگ ۱ یا همان H1 نمایش دهد اما هیچ وقت کد‌ها نمی‌دانند که Avatar به چه معنی است. اینجاست که پای اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) به میان می‌آید تا به موتورهای جستجو بفهماند که این مربوط به یک فیلم بسیار ارزشمند سه بعدی است.

اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) در واقع یک فرهنگ لغت معنایی منحصر به فرد در قالب microdata است.

برای اینکه این قابلیت را به کار گیرید لازم نیست که به هیچ عنوان کد سازی جدیدی بیاموزید بلکه با اچ تی ام ال هم همچنان می‌توانید این کار را کنید فقط باید مقداری از کدهای معنایی اسکیما را در HTML Microdata  اضافه کنید.

Schema.org وب سایت تیمی است که به طور اشتراکی توسط گوگل، یاهو و بینگ ایجاد شده است.

schema markup,

همیشه وقتی رقبا گردهم جمع می‌شوند، قرار نیست باهم رقابت کنند. مثلا این هم افزایی برای این بوده که بتوانند در این زمینه گامی بلند بردارند تا نتایج جستجو را هوشمندانه‌تر و کاربردی‌تر، ارائه دهند. در واقع این هم افزایی کمک به هر سه شرکت بوده و نمی‌توان آن را فعالیتی رقیبانه پنداشت.

اهمیت اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) برای کاربران

زمانی که یک وب سایت از قابلیت اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) استفاده می‌کند، در واقع به کاربران کمک می‌کند که در یک نگاه بدانند که وب سایت مورد نظر در مورد چیست؟ در کجا قرار دارد؟ ارزش آن چقدر است؟ خدماتش چیست؟ و هزاران اطلاعات مفیدی که موجب می‌شود کاربر آن را ارزشمند بداند و نسبت به دریافت خدمانش بیشتر راغب شوند.

در واقع موتورهای جستجو می‌خواهند که کاربران بتوانند با هر جستجو و کلیک بر هر سایت دقیقا به آن چه که می‌خواهند دست پیدا کنند. با این حساب، اگر اطلاعات اسکیما به خوبی وارد شود، احتمال بستن سایت توسط کاربران کاهش پیدا می‌کند و این باعث می‌شود که نرخ پرش کاربران حسابی کاهش پیدا کند و این به طور غیر مستقیم بدین معنی است که وب سایتی که از قابلیت اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) استفاده می‌کند، به طور کلی سئوی بهتری نیز خواهد داشت.

اجازه بدهید تا کمی به اهمیت این موضوع پی ببریم:

شما از از قابلیت اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) می‌توانید در بخش‌های مختلف سایت استفاده کنید تا بار معنایی و درک بهتری به کاربران بدهید. از این رو می‌توان گفت که زمینه‌های زیر هم اکنون آمادگی کاملی دارند تا شما از قابلیت اسکیما برای آن استفاده کنید:

 1.     مقالات
 2.     کسب و کار‌های محلی
 3.     رستوران‌ها
 4.     فیلم‌های تلویزیونی
 5.     شبکه‌های تلویزیونی
 6.     بررسی کتاب
 7.     فیلم‌ها
 8.     نرم افزار کاربردی
 9.     مناسبت‌ها
 10.     محصولات
 11.     و هزاران مورد دیگر

به طور کلی باید از قابلیت اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) استفاده کرد چرا که یک کیس استادی یا مطالعه موردی نشان می‌دهد که وب سایت‌هایی که از اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) در ساختار خود استفاده می‌کنند به طور متوسط ۴ درجه و رتبه بالاتر از وب سایت‌هایی که در ساختار خود از این قابلیت بی‌بهره‌اند نمایش داده می‌شوند.

نکته خیلی مهم این است که در حال حاضر تنها ۰.۳ از سایت‌ها از قابلیت قابلیت اسکیما مارک‌آپ یا شِما مارک‌آپ (schema markup ) استفاده می‌کنند و جالب این است که گوگل در یک سوم از نتایج جستجوی خود، این وب سایت‌ها را نمایش می‌دهد. پس خوب است که همین حالا دست به کار شوید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.