وقتی پای درد و دل کسی می نشینم تا در مورد کسب و کارش بگوید، همیشه دوست دارم از وضعیت حال و گذشته اش یک نموداری ایجاد کنم تا اول بتوانم خودم را از پرتگاه ها نجات دهم و هم اینکه بتوانم، برای بازدید کنندگان عزیز سایت مفید واقع شوم. یکی از دوستان که به دنبال مشاورات رضایت شغلی توانسته بود کمی احساس خود را نسبت به کسب و کارش تغییر دهد، در یک نشست صمیمانه در حال صحبت برای یکی از افرادی بود که همه ما با هم در یک مهمانی جمع بودیم. دوست داشتم خیلی سوال ها از او بپرسم اما خب او مخاطب شخص دیگری بود و تنها چیزی که من از آن بهره مند بودم صدای آنان بود. خب من هم در مهمانی تنها بودم و به میز مقابلم خم شده بودم و طبق معمول توی سر رسیدم نقاشی می کشیدم بلکه اوقات زود بگذرد و وقت افطار شود.

رضایت شغلی

این ها همه رویدادهای چند وقت پیش است که در ماه مبارک رمضان رخ داد و همه موجب شدند که من سلسله مقالات رضایت شغلی را شروع کنم. هر چند این رویداد اولین رویدادی بود که من بخاطر آن شروع به نوشتن این مقالات کردم، اما اولین مقاله ای که آن را توی سایت منتشر کردم، موضوعی پیرامون آیا از شغلم راضی هستم یا نه بود که بینش خوبی به شما می دهد که بدانید آیا واقعا از شغل خود راضی هستید یا نه؟ بدین صورت می توانید احساسات کاذب خود را شناسایی کنید.

اما ادامه ماجرا این بود که این فرد در حال بیان حالت هایی بود که اگر از شغلش راضی بود به آن ها دست پیدا می کرد و حالا که نیمچه رضایتی پیدا کرده، می تواند دنیای کاری اش را به رنگ زیبا تری ببیند.

من حرف هایی که یادداشت کرده ام را برای تان به شیوه ای می نویسم که کمتر وقتتان را بگیرم، چرا که صحبت هایی که یادداشت کرده ام پر از حروف اضافه ای است که نیازی به دانستن آن نیست.

افراد راضی قوی تر کار می کنند

افرادی که از شغل خود رضایت ندارند، در عملکرد خود بسی ضعیف عمل می کنند و بدین صورت موجب می شوند که کارفرما یا مدیران نسبت به کار آن ها رغبت چندانی نشان ندهند. از طرفی فردی که از کارش راضی است، عملکردش بهتر است و احساس بهتری دارد و پاداش ها و مزایای بیشتری را از آن خود می کند.

هر جا یک فرد از شغلش راضی باشد به پیشرفت مجموعه ذاتا فکر می کند و برای رسیدن به این هدف کمک می کند تا اینکه نتیجه تمام خیرخواهی ها و تلاش هایش را به خود بر می گرداند و شاد تر و راضی تر خواهد بود..

افرادی که از کار خود رضایت شغلی دارند شاد تر و سالم ترند

این موضوع هر چند دلیل های علمی و تحقیقاتی دارد اما فردی که در حال صحبت کردن بود معتقد بود از وقتی که از کارش راضی است سلامتی روحی و جسمی بهتری دارد. در این باره کمی تحقیق کردم تا اینکه فهمیدم دریافت و تجربه این خانم واقعا درست است چرا که:

روانشناسان و محققان معتقدند که افرادی که از نارضایتی شغلی رنج می برند، با مشکلات گوارشی، و بد خوابی مواجه هستند. همچنین افرادی که از شغل خود راضی هستند از نظر روحی و هوشی در سلامت بیشتری به سر می برند..

افرادی که از شغل خود راضی اند زندگی بهتری دارند

طبق بررسی ها، نارضایتی از بخش هایی از زندگی، موجب سرایت نا رضایتی به دیگر بخش های آن می شود. این می تواند موجب شود که فردی که از کارش راضی نیست بقیه بخش های زندگی اش را هم خراب کند.

این خانم می گفت من خستگی های محیط کار و ناراحتی هایم را به تمام بخش های زندگی ام تعمیم می دادم و دنیای کاری خاکستری رنگم موجب شده بود همه چیز را خاکستری ببینم. انگار که مشکلات بچه هایم هم بخاطر رفتار صاحب کارم بود!!

وقتی که نارضایتی در منزل باشد می تواند روی کار تاثیر منفی بگذارد، بی رضایتی در محل کار هم می تواند روی روابط زوجین و پدر و مادر با بچه ها و سایر اعضای خانواده تاثیر منفی بگذارد.

رضایت شغلی

رضایت شغلی با تعهد رابطه مستقیم دارد

وقتی که شما از کار خود راضی باشید، تمام دارایی هایی که از کار به شما تعلق دارد حتی میز کارتان را چون اموال شخصی خود می دانید و در مراقبت آن کوشا تر هستید. حتی با این حالت، می توان تعهد را به بخش های مختلف تا ارشد سازمان نیز ارتقا داد و نسبت به آن حساس بود.

با این حساب افرادی که از شغل خود رضایت ندارند نمی توانند امنیت سازمانی و تعهد را به خوبی اجرا کنند. .

این ها مواردی بود که از صحبت های افرادی که در میز کناری ام نشسته بودند واکاوی کردم تا بتوانم به شما کمک کنم تا بتوانید بهترین حالت های کاری را برای خود رقم بزنید تا بتوانید زندگی کسب و کارتان را و زندگی شخصی تان را ارتقا دهید. در این باره نظر شما چیست؟ آیا معتقدید که اگر از کارتان راضی باشید از دنیا هم راضی تر هستید؟ بنظر شما رضایت زندگی شخصی تاثیر بیشتری بر رضایت شغلی دارد یا برعکس؟ دیدگاه خود را با بای مارکتینگ در میان گذاشته و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید.

 

در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.