در مقاله قبل در مورد مهارت ها و توانایی های شخصی در زمینه انتخاب محصولات پر فروش صحبت کردیم اما در این مقاله می خواهیم لنز دوربین را از خودمان برداشته و به سمت محصولاتی ببریم که فکر می کنیم فروش زیادی دارند و با علایق ما جورند.

در بسیاری از وقت ها با شمار زیادی از محصولات روبرو هستیم و درست همه آن ها با توانمندی ها و علایق ما جور هستند. در چنین شرایطی فروش ترکیبی جالب نیست چرا که مهارت ها با هم سنخیتی ندارد.

مثلا فرض کنید که شما در زمینه ساخت و تولید مهارت دارید و پدرتان نیز فروشنده لباس بوده و ذاتا به این کار علاقه دارید. حتی شاید مدتی هم نزد پدر کار کرده باشید و حالا زمان مستقل شدن فرا رسیده باشد. قطعا فروش محصولات مرتبط با ساخت و ساز با لباس نمی تواند یک جا صورت بگیرد.

برای چنین شرایطی باید زمینه های مختلف را بر اساس المان های مختلفی بررسی کنید که من در این مقاله به آن ها اشاره می کنم.

بررسی وضعیت بازار

این موضوع شامل عنوانی به نام تحقیقات بازار است. شما در تحقیقاتی که در بازار انجام می دهید می توانید بفهمید که آیا محصولی که انتخاب کرده اید، می تواند جوابگوی بازار باشد یا نه. آیا بازار در حال حاضر و حتی در آینده خواهان این محصول است؟ اگر زمینه بازار خواهان محصولی خاص است مطمئن باشید که ورود به آن موفقیت آمیز است.

سود دهی محصول

سود دهی محصول را با حاشیه سود می شناسند. من به این اعتقاد ندارم که تنها باید به حاشیه سود نگاه کرد چرا که برخی کالاها حاشیه سود بالایی دارند اما میزان فروش ان محصولات کم است. عموما محصولات گران قیمت دارای این ویژگی هستند. بنابراین بهتر است که محصولات را از نظر میزان تقاضا در بازار و میزان حاشیه سود بررسی کنید و آن دسته از محصولاتی را انتخاب کنید که بتواند سود بیشتری عاید شما کند.

بازاریابی

کالاهای مصرفی بر کالاهای دائمی مزیت دارند

هر چند فروشندگان کالاهای مصرفی زیادند اما اگر شما فروشنده کالای مصرفی باشید و میزان اعتبار خود را افزایش دهید، از تمام طریق مثل فروش مجازی و حقیقی و موبایلی می توانید طول عمر مشتری ها را افزایش دهید و بدین صورت سود بیشتری عاید خود کنید.

وقتی حرف از کالای مصرفی است به این معنی است که مشتری مکررا برای خرید یک محصول به شما مراجعه می کند.

محصولات کم رقیب تر را انتخاب کنید

این موضوع برای هر دو زمینه محصولات مصرفی و غیر مصرفی مورد بحث قرار می گیرد. محصولاتی که خاص هستند و رقبای کمتری دارند بیشتر از هر محصول دیگری می تواند شما را موفق کند البته به شرطی که بتوانید آن را جا بیندازید.

محصولات جدید را هم تست کنید

هر چند فروش محصولات شناخته شده می تواند مفید باشد، و سود بالایی داشته باشد چرا که بسیاری از زمینه ها و تلاش های بازاریابی را نیاز ندارد اما، بدانید که، گاهی محصولات جدید، که بازار جدیدی را برای تان ایجاد می کند می تواند به فروش بهتری منجر شود. مثلا یکی دو سال اخیر، که مردم هزینه های میلیونی صرف لیزر موهای زائد می کردند، دستگاه های لیزر مو به صورت واحد و کم حجم و ارزان که البته حاوی نور قوی شده بودند مورد پیشنهاد قرار گرفت و توانست بازار جدید در ایران ایجاد کند.

به محیط جغرافیایی هم دقت کنید

محیط جغرافیایی یکی از مهم ترین نکات برای ارائه محصولات است. برخی از مکان های کشور، نسبت به مصرف محصولی خاص، بیشتر حریص اند و خواستار هستند شما باید در این زمینه در بخش تحقیقات بازار بیشتر تلاش کنید و دقیقا آن محصولاتی را عرضه کنید که مردم به آن ها نیاز بیشتری دارند و خواستار آن هستند.

محصولات مبهم با توجه به مهارت های شما

گاهی اوقات افراد یک منطقه نسبت به برخی محصولات تخصص ندارند و روش کار کردن، رفع عیوب و تعمیرات و حتی استفاده از محصولات خاصی را نمی دانند. اگر شما در این زمینه مهارت دارید می توانید دقیقا وارد چرخه فروش و توزیع این محصول شوید چرا که علم برخورد با این محصول صرفا توسط شما در این منطقه قابل مدیریت است و این می تواند به شما کمک کند که نیاز های مردم را برطرف کنید و آنان نیز به شما وفادار باشند.

نیازهای یک منطقه را در نظر بگیرید

بعصی وقت ها در برخی مکان ها انواع و اقسام فروشگاه ها و مراکز خدمات وجود دارد اما برخی از خدمات و محصولات به هیچ عنوان ارائه نمی شود. در صورتی که طی تحقیقات بازار متوجه شدید که منطقه مورد نظر از این جهت دارای یک شکاف است می توانید سریع دست به عمل بزنید و وارد چرخه ای شوید که محصول مورد نظر را ارائه می دهد.

نو آوری کنید

گاهی شما ایده ای دارید که اگر آن را به منصه ظهور بکشانید می تواند به شما کمک کند تا محصولات جدیدی را ارائه دهید، و بازار جدیدی بسازید. آیا در زمینه فنی که آموخته اید، تا کنون دست به اختراع محصولی زده اید که بتواند به شما انگیزه تولید کلان دهد؟

در این باره شاید فکر کنید که محصولی بی ارزش است اما ارائه برخی محصولات به من کمک کرد که بتوانم بفهمم که واقعا بازار روز به برخی محصولات نیاز دارد. مثلا ابزاری پلاستیکی به قیمت ۵۰۰ تومان در فروشگاه لوازم خیاطی وجود دارد به نام، سوزن نخ کن! واقعا روش کار این ابزار جالب است و شمار زیادی از آن فروش رفته بود.

کیفیت را ابتدا در نظر بگیرید.

این موضوع اهمیت فراوانی دارد و ما به ندرت پیش می آید که این موضوع را آخرین بار مطرح کنیم اما گاهی موضوعات مهم خوب است در انتها قرار گیرند تا تمرکز بیشتری را به شما جلب کنند. بنابراین شما باید تلاش کنید تا دیگران را همانند عزیزان خود بدانید و محصولات خوبی به آن ها عرضه کنید.

در این باره نظر شما چیست؟ دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

این آموزش با ایده گرفتن و استفاده از چند سر تیتر کوتاه از کتاب ” فروشگاه؛ راهکارها و نکته ها ” نوشته شده است.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.