این که وضعیت کسب و کار کشورمان اصلا خوب نیست چیزی است که همه به آن واقفیم اما بار ها با خودم می گویم، چرا این همه نهاد در حال آموزش کسب و کار هستند اما نمی توان جهش مثبتی در سطح کلان که هیچ در حد خرد هم ایجاد کرد.

مشکل اینجاست که هیچ کس قصد ندارد به جویندگان کسب و کار طوری بیاموزد که از کار کسب تفریح و لذت کند و بعد از آن، به این مقوله به ابزاری تجاری بیندیشد!

اگر افرادی در کسب و کارها قرار گیرند که به جایگاه خود افتخار کنند و از کاری که انجام می دهند لذت ببرند قطعا اوضاع اقتصادی بهتر از این ها می شد..

داشتم با خودم فکر می کردم که این باغبان ها چگونه با زیادی و سختی کار همیشه روحیه ای شاد دارند و کم دیده می شود که از کسب و کارشان شکایت کنند.

فروشندگی هم لذت هم ثروت

وقتی یک باغبان کار خود را برای سال درآمد خود شروع می کند، مثل چشم هایش از محصولات و بذرها و نهال هایش مراقبت می کند. به موقع آن ها را سم پاشی می کند، به موقع آب می دهد، و نیازهای غذایی خاک را با کود فراهم می آورد.

باغبانی دقیقا نمودی از کسب و کاری است که شما می توانید در دنیای مجازی و غیر مجازی آن را ایجاد کنید.

هر کسب و کاری باید از جایی شروع شود. ادامه پیدا کند و پرورش پیدا کند و در نهایت با تحویل ماحصل آن به مشتری، به انتها برسد.

باغبان ها یک کار مهم می کنند که عموما اهالی کسب و کار در فضاهای شیک تر و لوکس تر خود را از آن مبرا می دانند و به همین خاطر به اشتباه می افتند و آن هم مشورت کردن است. من کشاورزان مسنی می شناسم که سالانه با مراجعه به جهاد کشاورزی و یا مهندسین سطح شهر، از دستاوردهای کشاورزی، آفت های جدید و نظیر آن اطلاعات کسب می کنند تا بتوانند کسب و کارشان را به موقع بیمه کنند و از آسیب ها آن را حفظ کنند. این موضوعی است که بسیاری از اهالی کسب و کار ما از آن دوری می کنند و خود را همه چیز دان می دانند. اینجاست که گاهی متوجه می شویم فلان کسب و کار که با سرمایه هنگفت شروع به کار کرد، ورشکست شد و تمام شد و رفت!

کاش امروز به اندازه یک کشاورز به این موضوع فکر می کردیم و خودمان را با یک کشاورز مقایسه می کردیم و از او درس های اموزنده می گرفتیم..

فروشندگی هم لذت هم ثروت

حقیقت را بخواهید در چنین شرایطی است که وقتی خودتان را مثل یک کشاورز غرق در کار کنید شیفته کار خود می شوید و رابطه بازی وار بین کار و درآمد را در می یابید و از کسب و کارتان به عنوان تفریح و ثروت یاد خواهید کرد. این برای خود من صد در صد عملی شده است..

من در دفتری که دارم، دائما خودم را با برخی کسب و کار ها مقایسه می کنم. شما هم خوب است که از امروز و از این ساعت، متفاوت تر از گذشته به کسب و کاری که شروع کرده اید یا اینکه آن را راه اندازی می خواهید کنید، فکر کنید.

تجربه من می گوید تا دست به قلم نشوم نمی توانم عیوب کارم را تشخیص دهم و تا زمانی که ننویسم نمی توانم راه و چاه ها را درونی کنم.

فروشندگی هم لذت هم ثروت

نظر شما در این باره چیست؟

به نظر شما پروسه ای که یک کشاورز از ابتدا تا انتها در نظر دارد، چقدر می تواند یک الگوی موفق برای کسب و کارهای مجازی و غیر مجازی باشد؟

دیدگاه خود را با بای مارکتینگ در میان بگذارید و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی تان نشر دهید تا به دست افرادی برسد که واقعا خواهان موفقیت در کسب و کار خود هستند.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.