همیشه پیش پا افتاده ترین مباحث مهم تر جلوه می کنند و چشم پوشی از آن ها منجر به از دست دادن سرمایه ها و تلاش ها می شود. بدون اینکه مقدمه ای بگویم آیا می دانید پروسه فروش شامل چه گزینه هایی می شود. این گزینه ها از نظر متخصصان کسب و کار شامل موارد زیر می شود:

  1. یافتن مشتری
  2. ملاقات با مشتری
  3. حل مسائل کاری
  4. بستن قرار داد

حالا آیا می دانید مهم ترین مورد در این میان کدام گزینه است؟ اگر پاسخ شما، ۱ یا ۳ یا ۴ است به شدت در حال اشتباه هستید! مهم ترین پروسه در افزایش فروش ملاقات با مشتری است و در این دیدار از همه مهم تر یادداشت برداری از حرف های مشتری است! شاید همینجا تصمیم بگیرید از این به بعد در کنار مشتری که می نشینید، دفتر و قلمی داشته باشید و این مطلب را ببندید، اما این همه ماجرا نیست!

یادداشت برداری

یادداشت برداری به شما کمک می کند که هم مشتری روبروی تان را جذب کنید و هم در شناخت سایر مشتری ها و کوتاه کردن پروسه فروش روز به روز موفق تر باشید..

این موضوع را در ادامه شرخ می دهیم.

در جریان ملاقاتی که رخ می دهد، می توان به درستی به مشتری فهماند که محصولات چه چیزی هستند و از طرفی پروسه جایگاه سازی هم به خوبی انجام می شود. اگر با راهکارهایی که در اختیارتان قرار می دهیم، همیشه همراه باشید می توانید مشتری را هر لحظه با خود همراه تر کنید و از فروش های بیشتری برخور دار شوید.

این سناریو را در نظر بگیرید:

من وارد یک شرکت می شوم و روبروی مدیری مرتب قرار می گیرم که ادعا دارد این دفتر و دستک همه برای اوست! با یک خوش و بش همکارانه! سر صحبت را باز می کنیم و بعد از گذشت دقایقی تپاننده ترین جمله مشتری در گوش ما زمزمه می شود که می گوید:

خب حالا چه کاری از من بر می آید! در خدمتتان هستم.

در چنین موقعیتی است که شما به عنوان بازاریاب و فروشنده باید دقت داشته باشید که چکار می کنید؟ اگر من باشم روش درست را اینگونه می دانم که:

تشکر می کنم که اجازه دادید کمی در مورد موضوعی که مطمئنا به نفع شما و ماست با هم صحبت کنیم! من مدیر شرکت فلان هستم! ( در واقع منظورم مدیر بازاریابی است ) و تا کنون در مورد محصولات مان با X شرکت به توافق رسیده ایم و قصد دارم در مورد ویژگی های محصول برای شما توضیح بدهم تا اگر امکان دارد با همکاری بتوانیم نیازهای شما را رفع کنیم. اگر اجازه بدهید سوالاتی در ذهن دارم و آن ها را از شما بپرسم!

حالا فرض کنید به محض اینکه مشتری می گفت، از من چه کاری بر می اید! بگوییم می خواهیم محصولمان که فلان است و بهمان است و عالی ست و غیره را به شما بفروشیم! باور کنید خیلی برایتان خوش یمن و مفید خواهد بود! در چنین شرایطی اگر مدیر خوش اعصابی روبروی تان باشد نهایتا به نوشیدن یک چای دیگر شما را دعوت کند و بعد عذرتان را بخواهد!

اما ادامه این پروسه به گونه ای است که شما باید به عنوان مدیر بازاریابی سریعا قلم و خودکار و دفتر خود را که از شیک ترین مدل ها هستند از کیف خود بیرون بیاورید و شروع به نوشتن صحبت های مشتری کنید. .

در گوشی با شما بگویم که وقتی مشتری متوجه می شود که در حال نوشتن صحبت های او هستید و برای صحبت هایش ارزش قائل هستید در ارائه پاسخ های بیشتر و درست تر حریص تر می شود.

وقتی شما این حس را القا کنید که می توانید از مشتری جواب بخواهید و جواب هایی که می تواند زندگی او را متحول کند او باور می کند که شما واقعا با جدیت به دنبال رفع مشکل او هستید..

در مورد نوع نشستن های تان هم دقت کنید! نوع تمرکزی که به چشم مشتری و گفته هایش دارید و سوالاتی که می پرسید و پاسخ های طولانی که می نویسید، همه و همه روی جلب توجه مشتری تاثیر دارد.

سعی کنید از خودنویس در چنین جلساتی استفاده نکنید چرا که ممکن است صفحه کاغذ جوهری شود و این دید مشتری را تغییر می دهد! سعی کنید از کاغذ های بزرگ استفاده کنید و خودکاری خوش رنگ و شیک داشته باشید که مشتری متوجه شود که چقدر صحبت ها و نیازهایش برای شما جدی و مورد اهمیت است. .

وقتی مشتری شروع به گفتن نیازهایش می کند، و شما با دقت گوش کنید و نقش همان مشاور دلسوز همیشگی را داشته باشید تاثیر خود را قطعا روی او خواهید گذاشت و این جاست که می توانید برای ملاقات های بعدی هم برنامه ریزی کنید و موفق شوید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.