پیش از این درمورد اهمیت یاد داشت برداری هنگام ویزیت کردن مشتری ها صحبت کرده ام که در این باره می توانید مقاله مربوطه را مطالعه کنید. اما در بازاریابی تلفنی این موضوع رنگ و روی دیگری به خود می گیرد.

امروز به موضوع یادداشت برداری در سه جایگاه مختلف برای بازاریابی و فروش تلفنی خواهم پرداخت تا قدر دفتر و خودکار خود را بهتر بدانید و همیشه آن ها را به عنوان یک همکار مهم تلقی کنید

اهمیت یادداشت برداری قبل از تماس و بازاریابی و فروش تلفنی

همیشه قبل از اینکه بخواهید با مشتری وارد صحبت شوید، دفتر خود را باز کنید و در مورد مشتری، محصولات و آن چه به ذهنتان می رسد نکته هایی را یادداشت کنید.

حتی گاهی لازم است که شروع صحبت خود را بنویسید تا هنگام برقراری تماس، دستپاچه نشوید و خیلی حرفه ای مکالمه تان را شروع کنید.

بازاریابی تلفنی

نکته: به گونه ای از روی نوشته های تان نخوانید که فرد فکر کند در حال خواندن اخبار هستید و مقاله می خوانید!

گاهی لازم است که سوالاتی که می خواهید حین صحبت از مشتری بپرسید را از قبل آماده کنید تا هنگام صحبت کردن، گیج نشوید و مِن مِن نکنید. پس لازم است شناختی از مشتری داشته باشید و به تناسب هدف خود، از قبل چیزهایی یادداشت کنید.

اهمیت یادداشت برداری حین بازاریابی تلفنی

دیگر عصری که بازاریاب ها زنگ می زدند و می گفتند ما محصول x را داریم آیا شما نمی خواهید گذشت!

حالا یک بازاریاب مشهور سعی می کند جملات مشتری را بنویسد،تا بتواند در لابلای صحبت های او سر از نیازهایش در آورد..

گاهی شما با نوشتن آن چه مشتری در ابتدای امر به آن پرداخته و باز گویی آن در انتهای تلفن، این حس را به مشتری القا می کنید که کاملا حواستان به او جمع بوده و برای وقتی که از وی گرفته اید ارزش قائل هستید. این حس را مشتری درک می کند و برای ان ارزش قائل است. این حس می تواند به اعتماد سازی بیشتر نیز کمک کند.

نکته: بهتر است که هنگام صحبت با مشتری با اجازه از وی ( که معمولا برخی از افراد اجازه هم نمی گیرند ) صدای مشتری را ضبط کنید چرا که در مرحله بعد به آن نیاز پیدا می کنید..

ضرورت یادداشت برداری بعد از تماس تلفنی با مشتری

وقتی که تماس شما تمام شد، باید یادداشت ها و صدایی که ضبط کرده اید را وارسی کنید. با این کار می توانید نیازهای مشتری را دسته بندی کنید و آن اطلاعاتی که بدست آورده اید را وارد جدول آشنایی با مشتری خود کنید.

شما با کمک یادداشت برداری هایی که کرده اید گاهی می توانید نیازهای جدید مشتری را شناسایی کنید و با پیشنهاد یک محصول جدید به وی، کاری کنید که به شرکت خود ارزش بیفزایید.

عموما در همین تماس های تلفنی است که بازاریابی، مشتری شناسی، بازارسازی، و بازارشناسی و نیاز پروری برای مشتری به خوبی شکل می گیرد.

من به دفتر یادداشت هایم به عنوان یک گنجینه برای مشتری هایم نگاه می کنم و از آن بهره های زیادی می برم..

زمانی که در روز با چند مشتری تماس داشتید و صدای انها را ضبط کردید و یادداشت برداری کردید، می توانید به راحتی بعد از شام یک گوشه دنج گیر بیاورید و در کنار یک فنجان چای لب سوز و لب دوز، شروع به گوش کردن صدای مشتری ها کرده و از لابلای صحبت ها گنج ها را یکی یکی بیرون بکشید! با این روالی که به شما یاد می دهم شما وارد یک ماجرا جویی لذت بخش و قانونی می شوید که موجب می شود از کار خود لذت ببرید. برای من که اینطور است اما برای شما چطور؟ دیدگاه و تجربیات خود را با من در میان بگذارید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.