این موضوع را با گیج شدن در پروسه بازاریابی شروع کردم تا بتوانم به بسیاری از مدیران و مدیران بازاریابی بفهمانم و بگویم که این راهی که خیلی از ماها رفتیم و شما هم می روید به ترکستان است! برخی اوقات در ملاقات هایی که با مدیران کسب و کار ها دارم، دوست دارم که بیشتر در مورد اعتماد بنفسشان بدانم. موضوع امروز به جهت گیری بازاریابی ربط پیدا می کند.

بیایید مساله اخیری که موجب شد این پست را بنویسم با شما در میان بگذارم. اخیرا با یکی از مدیران شرکت ها که ادعای سرمایه گذاری هنگفت داشت در مورد بحث توسعه کسب و کارشان صحبت کردم.

قرار بود در جلسه کاری علاوه بر مدیر شرکت، مدیر بازاریابی نیز حضور داشته باشد. اما به محض ورود به جلسه تنها یک نفر را دیدم  آن هم مدیر شرکت بود.

جهت گیری بازاریابی

به هر حال با خودم فکر کردم که ممکن است مدیر بازاریابی به دلیل مشغله حسابی شلوغ است و نتوانسته به جلسه ای بیاید که به خودش ۱۰۰ درصد ربط دارد.

بعد از صحبت های اولیه مدیر این شرکت که هیچ سر رشته ای از MBA و نظیر آن نداشت و مدرکش، کارشناسی کشاورزی بود، ادعا داشت که مدیر بازاریابی شرکت را خودش انجام می دهد! خوشبختانه معترف بود که کتب زیادی در مورد بازاریابی مطالعه کرده است و با یک هزینه هنگفت از طریق همان تئوریاتی که خوانده بود، برنامه بازاریابی پیش پا افتاده ای ایجاد کرده بود که به نظر خودش کار خیلی شاقی کرده بود.

البته در راه برگشت با خودم می گفتم صد رحمت به امثلا این مدیر که حداقل دست به کتاب هم می شوند و مطالعاتی دارند و توی خیال خودم برای ایشان کف زدم اما بسیاری از مدیران مدعی هستند که حتی مطالعه که ندارند هیچ، ادعا دارند که همه چیز را ذاتا می دانند.

اگر جای من بوده باشید عموما وقتی در ملاقات های کاری در مورد توسعه بازاریابی با مشتری ها یا همان مدیران صحبت می کنم، و از آن ها در مورد جهت گیری کسب و کار می پرسم، پاسخ تان را با تعارف کردن چای و نوشیدنی و شیرینی و یا باز کردن پنجره برای دیدن هوای بارانی بهاری و پاییزی، می دهند! این یعنی واقعا جوابی نداریم! اصلا جهت گیری بازاریابی یعنی چه ؟

حقیقت امر این است که موفقیت یک پروسه بازاریابی و تجاری ۱۰۰ درصد به جهت گیری بازاریابی ربط پیدا می کند. .

جهت گیری بازاریابی

انواع جهت گیری بازاریابی

جهت های بازاریابی تا کنون توسط متخصصان به ۵ مقوله تقسیم شده که هر کدام مکمل و تکمیل کننده قبلی و دیگری هستند. البته لازم نیست که در پروسه بازاریابی و جهت گیری بازاریابی هر ۵ مورد را پیاده سازی کنید.

در جهت یابی بازاریابی یک مدیر بازاریابی باید تحقیقات بازار و محصول و مشتری را به طور مستمر انجام دهد و متناسب با وضعیت جامعه مسیر خود را متناسب با جدول با هدف شرکت تغییر دهد تا بتواند به موفقیت برسد و دامنه توسعه محصولی و مشتری مداری و در نهایت فروش خود را افزایش دهد.

آیا تغییر جهت گیری بازاریابی امکان پذیر است؟

صد در صد شدنی است. اصلا یک مدیر بازاریابی برای این منظور در یک شرکت قرار می گیرد تا با مطالعه بازار و مشتری، جهت گیری های شرکت را رفرش کند و اقداماتی کند که از رقبا عقب نماند و جذب حداکثری داشته باشد.

جدول جهت گیری بازاریابی:

ردیف جهت بازاریابی نظر مشتریان تمرکز شرکت
۱ تولید مصرف کنندگان محصولاتی را ترجیح می دهند که ارزان قیمت باشد و در همه جا در دسترس شان قرار داشته باشد. کیفیت بالای تولید، قیمت پایین و توزیع گسترده محصولات
۲ محصول مصرف کنندگان محصولاتی را دوست دارند که دارای بیشترین خلاقیت، کیفیت و کارایی باشد. طراحی و ارتقای همیشگی محصولات با توجه به نظر مشتریان
۳ فروش یک شرکت باید محصولات خود را جسورانه بفروشد. زیرا اگر خرید صرفا بر عهده مشتری باشد آن ها چنین کاری را در حد کلان نخواهند کرد. استفاده از یک مجموعه راهکارهای فروش، ارتقا برای ترغیب مشتریان به خرید، مخصوصا اگر کالا ها مشتریان کمتری دارند.
۴ بازاریابی کلید دستیابی شرکت به این هدفش که بتواند نسبت به رقیبانش به طور موثرتری به مشتریان هدف ارزش دهد. بازاریهای هدف، نیازهای مشتری، هماهنگی تمام عملکرد های شرکت از نقطه نظر مشتریان هدف
۵ بازاریابی اجتمای مسئولیت یک شرکت مشخص کردن نیازها، خواسته ها و علایق مشتریان است و تا آن ها را برآورده کند.این کا باید بهتر از رقبا صورت گیرد و سعادت مشتری هم در آن دخیل باشد. تبدیل ملاحضات اجتماعی و اخلاقی به فعالیت های بازاریابی، ایجاد تعادل بین سود،

این جدول برگرفته شده از کتاب آشنایی با اصول بازاریابی گرفته شده است. بدین صورت این ۵ مقوله به طور مختصر ذکر شده تا بتوان از طریق آنچه در آن ارائه شده است، پروسه مارکتینگ را تا حد زیادی ارتقا بخشید و متناسب با بازار و طبق اصول رقبا و مشتری و بازار پیش برد.

دیدگاه خود را در این باره با بای مارکتینگ در میان بگذارید. آیا تا کنون با این موضوع درگیر بوده اید؟ دیدگاه های خود را به ما بگویید و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.