موضوعی که امروز می‌خواهیم به بررسی آن بپردازیم، پروسه‌ای است که کاربر طی آن وارد سایت شده، و ما با دنبال کردن عملکرد وی، طی مراحلی، از وی یک مشتری می سازیم. این مفهوم تحت عنوان حلقه‌ی بسته بازاریابی شناخته شده است. این مقاله، پاسخی بر پرسشی است که خیلی از بازاریاب ها به دنبال آن هستند. حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که چگونه بازدید کننده را به مشتری تبدیل کنیم؟

بیایید این مقاله را با هم مورد بررسی قرار دهیم.

  1. مقدمه

  2. بخش اول: حلقه بسته بازاریابی چگونه کار میکند ؟

  3. بخش دوم: برای داشتن یک حلقه بسته بازاریابی به چه چیزی نیاز دارید؟

  4. بخش سوم: با حلقه بسته بازاریابی ، عملکرد بهتری داشته باشید.

  5. بخش چهارم: یک حلقه آسیب دیده را چگونه تصحیح کنید؟

  6. نتیجه گیری

حلقه بسته بازاریابی

مقدمه

“نیمی از پول ما صرف هزینه تبلیغات می‌شود و مشکل آنجاست که این هزینه برگشت نمی‌خورد!”

حدود یک قرن پیش John Wanamaker در این باره گفته که نیمی از پول ما صرف هزینه تبلیغات می‌شود اما این هزینه را بازنمی یابیم. بسیاری از افراد و دارندگان کسب و کار این حس را دقیقا دارند.

در بازاریابی اینترنتی نکته مهم این است که بسیاری از بازاریابان از حقیقت این امر یعنی حلقه بسته بین فروش و بازاریابی اطلاع دارند اما آن را بکار نمی‌گیرند. زمانی که یک بازاریاب بتواند فرصتی ایجاد کند و درآمدی از سمت مشتری خود به مجموعه اش اضافه کند در واقع می‌توانیم بگوییم وارد این حلقه شده است. به هر حال می‌دانیم که بسیاری از بازاریابان هزینه‌های زیادی برای مبارزات انتخاباتی بین کاربران و برتری در محیط وب می‌کنند و بسیاری از آن‌ها هم نتیجه چندانی نمی‌گیرند، بسیاری از افراد از رسانه‌های اجتماعی به طور کلاسیک استفاده می‌کنند و حتی نمی‌دانند چگونه باید در این شبکه‌ها به معرفی خود بپردازند و چگونه با سایرین صحبت کنند که موجب ایجاد فرصت شود.

در کلیه ی پروسه ی مارکتینگ اگر شما به عنوان یک بازاریاب نمی‌دانید که حلقه ایجاد شده تان پاسخ مناسبی دارد یا خیر، و یا اینکه به نتیجه آن اعتماد کافی ندارید و نمی‌دانید عملکرتان درست است یا خیر این مقاله برای شما نوشته شده است، مقاله‌ی پیش رو  به شما می‌آموزد که چگونه گام به گام جلو بروید و به بررسی حلقه بازاریابی خود بپردازید و نتیجه را مطلوب خود کنید. همچنین در این پست آموزشی بازاریابی به شما می‌آموزیم که چگونه در صورت بروز مشکلات عجیب و غریب آن‌ها را حل کنید .

بازاریابی

فصل اول

حلقه بسته بازاریابی چگونه کار می‌کند؟

اگر نمی‌دانید حلقه بسته بازاریابی چیست یا اینکه برای اولین بار است که این نام به گوشتان می‌خورد و به چشمتان آشنا نیست، سئو مارکت به شما کمک می‌کند تا این مفهوم را تجسم کنید.

تجسم حلقه بسته بازاریابی

به تصویر زیر دقت کنید. حلقه‌ای که مشاهده می‌کنید در بردارنده‌ی فعالیت‌های بازدیدکنندگان سایت شماست که به ترتیب، هر کدام به نحوی در این چرخه نقش دارند. مهم این است که این چرخه تکرار شود و این حلقه که ما بین بازاریابی و فروش ایجاد شده، به صورت بی نهایت شکل گیرد. در مباحث برنامه نویسی مفهومی به نام حلقه بی نهایت داریم که هرگز برای کدنویس‌ها خوشایند نیست اما در عرصه بازاریابی حلقه‌ی بی نهایت یک هدف مهم است که باید به آن دست پیدا کرد.

بیایید گام‌های داخل گراف بالا را یکی یکی شرح دهیم. راستی دفتر و قلم سئو مارکتی تان همچنان باز باشد!

گام اول : بازدید کنندگان از راه می‌رسند!

هسته اصلی بستن حلقه بازاریابی وب این است که کاربران به سمت وب سایت شما روانه شوند، موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیل، لینک‌های ارجاع جستجوی هزینه ای، و… همه و همه راهی برای ورود افراد در سایت شما هستند. زمانی که یک بازدید کننده روانه سایت شما می‌شود شما می‌توانید اطلاعات او را ذخیره کنید و در همین راستا از وی استفاده کرده و به طور مستمر او را دعوت به ایجاد فرصت‌های فروش کنید و نهایتا به خود آن‌ها چیزی بفروشید .

مارکتینگ

تبدیل بازدید کننده به مشتری

ورود کاربران به سایت شما و ذخیره اطلاعات آن‌ها می‌تواند نقطه ورود به حلقه بازاریابی باشد، شما با استفاده از اطلاعاتی نظیر آدرس ایمیل سابقه فعالیت‌ها و … می‌توانید این افراد را به خود جذب کنید، و از آن‌ها به عنوان یک فرصت بهره مند شوید. بیشتر این کارها در بخش لندینگ پیج صورت می‌گیرد اما روش‌های جدیدی نیز در این باره طرح شده که ناشی از تعدد ابزارهای ارتباطی است. مثلا برخی به محض ورد افراد به سایتشان، به آن‌ها پیشنهاد می‌کنند که وارد کانال تلگرامی شان شوند. این مرحله دقیقا لحظه شروع حلقه بازاریابی است.

باید به عنوان یک مارکتر بدانید که کاربرانتان از کدام URL‌ها روانه سایت شما می‌شوند. ردیابی کاربران و وب سایت‌ها کار راحتی است که نیاز به یکی دو نمونه ابزار دارد و هیچ هزینه گزافی برایتان نخواهد داشت. حتی اگر برای ردیابی سایت خود هیچ کاری نکنید، روی این موضوع کمی فکر کنید.

ردیابی بازدید کنندگان سایت

شما ملزم به استفاده از ابزارهایی برای ردگیری مرجعتان هستید، به هر حال باید به بهترین شکل این روند را مدیریت کنید و به خوبی اطلاعات را در اختیار داشته باشید . در غیر این صورت مجبورید که سرچ کنید. به عنوان مثال برای رد یابی از توییتر از کد زیر استفاده می‌شود :

/?utm_medium=social&utm_source=twitter

با استفاده از این آدرس می‌توانید تمام افزادی که از طریق توییتر وارد سایت شما می‌شوند و اطلاعات آن‌ها را به شما نشان دهد و شما وظیفه دارید از این فرصت استفاده کنید و به راحتی فرصت خوبی برای بازاریابی ایجاد کرده و به عبارتی این افراد را وارد حلقه خود کنید.

افزایش نرخ تبدیل

گام دوم: کاربرانی که در سایت شما سرچ می‌کنند

مرحله اول شامل ورود کاربر به وب سایت شما از مراجع مختلف بود که هر دو مورد باید به خوبی توسط شما به عنوان بازاریاب مجموعه اندازه گیری شود. اما در مرحله دوم باید فعالیت‌های کاربران در سایت اندازه گیری شود. اول از همه باید ببیند کاربر در سایت شما دقیقا چه چیزهایی را سرچ می‌کند و به کجا‌ها سر می‌زند. وقتی نیازهای کاربران از این طریق شناسایی شد درست زمانی است که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کرده، و به تدوین و توسعه خدمات خود بپردازید و در نهایت در اختیار مشتریان و دیگر بازدید کنندگام قرار دهید.

رفتار بازدیدکنندگان

برای اندازه گیری درست مسیر بازاریابی و کاربران در دفترچه سئو مارکتی خود راه ورود کاربران از سایت‌های مشخص و بررسی نیازهایشان و آنچه دنبال می‌کنند باشید. گاهی می‌توان نتایج جالبی گرفت.

تبدیل بازدید کننده به مشتری

گام سوم: جمعیتی که صفحات فرود ( لندینگ پیج ) را مطالعه می‌کنند

بیشترین چیزی که یک بازاریاب را خوشحال می‌کند این است که کاربر نهایتا به لندینگ پیج مراجعه کند. اینجا درست همانجایی است که می‌توان کاربر را به دام انداخت تا وی را در مسیرهای بعدی هدف گیری کرد. این مرحله بسیار اهمیت دارد و باید مشخص کنید که کاربر از چه مسیری بیشتر وارد این صفحه می‌شود؟ مثلا ایا کاربران با جستجوی صفحات خاصی بلافاصله وارد لندینگ پیج می‌شوند یا رفتار آن‌ها متغییر است؟

بعد از پیدا کردن مسیر منتهی به لندینگ پیج باید اطلاعات درست از آن‌ها کسب کنید. عموما آدرس ایمیل، سن، جنس، شماره و غیره از کاربران در این بخش گرفته می‌شود اما سعی کنید طوری طبیعی کار کنید که کاربران احساس مورد سو استفاده واقع شدن پیدا نکنند و اطلاعات خود را وارد کنند.

گام چهارم: بهینه سازی اطلاعات کسب شده

در این مرحله توانسته‌اید محل ورود بازدید کننده‌ها را تشخیص دهید و متوجه شوید که در چرخه‌ای که کاربران در سایت می‌چرخند، چه چیزهایی دخالت دارد. بعد از اینکه کاربر روانه لندینگ پیج شد و اطلاعات خود را کسب کرد، باید بتوانید از تمام داده‌هایی که کسب کرده‌اید به جهت جذب بیشتر کاربران، و از طرفی ارائه محصولات به افرادی که تا لندینگ پیج آمده‌اند استفاده کنید.

حالا زمان آن فرا رسیده است که بدانید چگونه و از چه راه‌هایی می‌توانید فرصت‌ها را به مشتری و سود دهی سایت تبدیل کنید.در این مرحله می‌توانید نقاط مهم برای تبدیل فرصت‌ها را بیابید وسعی کنید آن‌ها را بهینه کنید.

تبدیل بازدید کننده به مشتری

افزایش فروش

این مرحله دقیقا مرحله‌ای است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید به بهترین صورت و با استفاده از راه کارهای عملی فرصت‌های ایجاد شده را به مشتری تبدیل کنید.

این مرحله درواقع یکی از اساسی ترین مراحلی است که شما باید به یک حلقه بسته برسید که به وسیله آن بتوانید به یم سود رسانی خوب برسید در واقع این چهار مرحله را مدیریت ارتباط با مشتری می‌نامند و نسبتا فعالیت ساده است و برای هر فردی کارامد و انجام شدنی است.

آنالیز اطلاعات مشتری

چرا به ایجاد حلقه بسته بازاریابی نیازمندیم؟

از آنجا به ایجاد حلقه بازاریابی اقدام می‌کنیم که می‌خواهیم نقشه بازاریابی خود راتدوین کنیم.

از آنجا به ایجاد حلقه بازاریابی اقدام می‌کنیم که می‌خواهیم نقشه بازاریابی خود را برای مشخص کردن فعالیت‌ها تا فروش تدوین کنیم. درواقع ما باید با استفاده از بستر‌های نرم افزاری و هوش تجاری خود در این حلقه با کاربران رابطه برقرار کنیم .

شناسایی چرخه‌های سودمند، برای بهینه سازی هزینه‌ها، یکی از کارهای اصولی است که باید در پروسه بازاریابی مد نظر قرار بگیرد.

تبدیل بازدید کننده به مشتری

راه حل‌های مدیریت ارتباط با مشتری:

مدیریت ارتباط با مشتری درواقع یکی از راه‌های سازنده و لازم در زمینه بازاریابی و فروش است که در طی آن فرد به یک سری فعالیت‌ها برای ارتباط با مشتری و تولید و ارائه محصول و پشتیبانی  از محصولات به منظور رفع مشکلات و … اقدام می‌کند. این سیستم به عنوان مدیریت ارتباط با مشتری شناخته می‌شود.

نرم افزار مدیریت فرصت فروش

شما به عنوان یک بازاریاب هم اکنون دو سیستم دارید که در تعامل با یکدیگرند. زمانی که شما یا یکی از عاملانتان توانستند یکی از فرصت‌ها را به فروش تبدیل کنند و اصطلاحا این حلقه را ببندند می‌توان گفت که برنده شده اند. و این زمانی است که شما می‌توانید به عقب بازگردید و ببینید که این مشتری از کجا وارد شده است و طی چه روندی به یک مشتری سود آور برای شما تبدیل شده است. باید بفهمید که کدام یک از کانال‌های سایت او را به سمت سایت شما روانه کرده است.؟ همچنین باید بدانید که از چه صفحه‌ای دیدن کرده و چه زمانی و در چه نقطه‌ای تبدیل به خریدار شما شده است.

این اطلاعات می‌تواند به پرورش فرصت‌ها به شما کمک کند و با بهینه سازی‌های شما سریع‌تر موجب تبدیل بازدید کننده به مشتری شود.

درک صفحات سایت به بازاریابان کمک می‌کند به بهترین شکل بتوانند صفحات پر پتانسیل را شناسایی کنند. در بسیاری از موارد می‌توان نقاط ضعف پیج‌ها را تشخیص داد واقدام به رفع آن کرد و پتانسیل آن‌ها را بالابرد.

همانطور که تا کنون نشان داده‌ایم این حلقه‌ها کمک حیاتی مهمی در زمینه تولید فرصت هاو تبیدل آن‌ها به مشتری می‌کنند. از این رو برخی نرم افزارهای آنلاین تحت وب و یا غیره، بوجود آمده‌اند تا به شما در این باره کمک کنند.

این حلقه‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید ترازی بین فروش و بازاریابی ایجاد کنید.

در این جا تعدادی دیگر سودمندی‌های حلقه بسته را به شما یاد آور می‌شویم :

شناسایی چرخه‌های مثمر ثمر

نوع کمپین، کلاس‌های مختلف فرصت‌های ایجاد شده و رویدادها همه و همه به شما چشم اندازی در مورد پروسه‌ی بازاریابی تان می‌دهد. بدین صورت می‌توانید چرخه سیستم مدیریت مشتری خود را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. برای مثال می‌توانید به فرصت‌های ویژه از نظر، محل ایجاد به صورت فیزیکی یا مجازی، از طریق فرم‌های خاص و غیره، بپردازید تا بتوانید چرخه‌های مثمر ثمر‌تر را پیدا کنید

ثمر دهی فرصت ها

زمانی که شما توانستید یک فرصت را به مشتری تبدیل کنید و اصطلاحا توانستید حلقه را ببندید زمانی است که به راحتی می‌توانید به عقب بازگردید و به وارسی سایت بپردازید و زمینه‌های تولید فرصت را یافته  وتقویت کنید و کم و کاستی‌ها را نیز بیابید و رفع کنید

پرورش فرصت‌ها

یکی از مکانیسم‌های ثمر دهی فرصت‌ها این است که به راحتی شما می‌توانید نقاط کم پتانسیل را برای تولید فرصت و تبدیل به مشتری بشناسید. بعد از اینکه شما این فرصت‌های ضعیف را شناسایی کردید می‌توانید با استراتژی‌هایی آن‌ها را پرورش و گسترش دهید.

ثمردهی فرصت‌های سفارشی

در این روال می‌توانید بخش‌هایی را مشاهده کنید که بارها و بارها تولید فرصت کرده‌اند. برای نمونه ممکن است در وب سایت شما، محصولی بیشتر از بقیه در فرصتی معین فروش رفته باشد یا اینکه فرصت‌های فروش برای یک محصول خاص، از طریق‌های خاص بیشتر بوده باشد. شناسایی این فرصت‌ها و تعمیم آن روی دیگر محصولات و ایده گیری از سلامت مسیرهای موفقی که به ایجاد فرصت فروش منتهی شده است همه می‌توانند در بهینه سازی دیگر بخش‌ها به شما کمک کنند.

تنظیم اهداف پولی

وقتی که توانستید به راحتی، مسیرهای ثمر بخش را پیدا کنید، قطعا می‌توانید بفهمید که مشتریان سایت شما بیشتر به دنبال چه چیزی هستند و کدام محصولات یا خدمات برای آن‌ها اهمیت دارد. از این رو، می‌توانید بودجه خود را برای پرورش فرصت‌هایی خرج کنید که مطمئنید بازدیدکننده‌هایش بیش از بقیه به فرصت تبدیل می‌شوند. بنابراین می‌توانید روی هزینه‌های خود، به طور هدفمند تصمیم گیری کنید و از فرصت‌ها بیشترین بهره را ببرید.

این مطلب به زودی بروز می شود..

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.