اواخر بهمن ماه سال ۱۳۸۵ بود که به عنوان یک وبلاگ نویس ساده برای دل خودم در اینترنت می‌نوشتم. یادم می‌آید که در آن زمان وبلاگ نویس های حرفه ای‌تر هم بودند اما واقعا برایم قابل درک نبود که چرا با وجود سرویس های وبلاگ دهی رایگان برخی سایت هایی پر خرج دارند! تا اینکه یک روز از مدیر یکی از وبلاگ‌ها که در قرار دادن عکس در وبلاگ به من کمک می‌کرد سوال کردم:

چرا این سایت‌ها اینقدر خرج می‌کنند؟

گفت: بخاطر اینکه از سایت در آمد دارند!

واقعا تعجب کردم! مگر می‌شود از سایت هم درآمد داشت تا اینکه این سوال را از او پرسیدم و در جواب گفت:

بله: از طریق تبلیغات

و اینجا بود که فهمیدم کلا به این موضوع فکر نکرده‌ام. البته برایم جالب بود اما هرگز فکر نمی‌کردم یک روز در این وادی در حال تحقیق و بررسی و آموزش باشم. البته دنیای تجارت الکترونیک این روزها کاملا توسعه پیدا کرده و بنرهای ساده جایگاه خود را حفظ کرده‌اند اما با بنرهای سه بعدی، فلش و نظیر آن، دنیایی وسیع پیدا کرده اند.  حالا که در این مرحله قرار گرفته ام تصمیم دارم چند تجربه کاربردی از تبلیغات ارزشمند و به یاد ماندنی را برایتان بنویسم.

وقتی که در حال نوشتن تبلیغ هستید یا اینکه می‌خواهید بنری طراحی کنید اگر به ۱۰ عنصر دقت کنید می‌توانید آن را بیاد ماندنی‌تر کنید.

استفاده از لوگو در طراحی تبلیغات

زمانی که می‌خواهید یک لوگو را طراحی کنید نباید تنها به آن به عنوان یک نشان ساده توجه کنید. لوگو باید طوری طراحی شود و در آن از رنگ هایی استفاده شود که بتوانید آن را در یک بنر شیک بکار ببرید به طوری که خود لوگو به زیبایی بنر کمک کند. یک لوگوی حرفه ای شما را در ذهن کاربر مثل چسب می‌چسباند!

تبلیغ اثر گذار

استفاده از CTA

دکمه های CTAیا دعوت به عمل، در واقع بهترین عنصر برای تبلیغات هستند. البته این گونه لینک ها، دکمه‌ها و البته بنرها به سادگی طراحی نمی شوند بلکه شاید بارها و بارها نیاز به تست این گونه بنرها داشته باشید، تا بتوانید به یک نتجه درست برسید.

۱۱ نمونه کاربرد حرفه ای CTA با رنگ متضاد برای جلب توجه مشتری

تمرکز بر روی محصول

زمانی که یک بنر را طراحی می‌کنید، باید بیش از هر چیز به خود محصول و ویژگی‌ها و مزیت های آن بپردازید. به طور تجربه شده، به این مهم دست یافته ام که تبلیغاتی که از نحوه تاثیر گذاری محصول در زندگی مردم، تصویری دارند بسیار بهتر پاسخ دهی داشته اند. نکته دیگر هم این است که، هر چه تصویر بزرگتر باشد اثر گذاری بیشتری دارد. اگر قصد دارید از محصولات تکنولوژی، تبلیغات تهیه کنید، بهترین گزینه این است که از روش بکار بردن آن‌ها در زندگی تصویر تهیه کنید و بنر را به کمک آن بسازید.

به طور تجربه شده، به این مهم دست یافته ام که تبلیغاتی که از نحوه تاثیر گذاری محصول در زندگی مردم، تصویری دارند بسیار بهتر پاسخ دهی داشته اند. .

متن تبلیغات

در متن تبلیغات لازم نیست زیاد چاپلوسی کنید! حالم از تبلیغاتی که همیشه شعار شما لایق بهترین‌ها هستید به هم می‌خورد!! چون عموما این گونه محصولات چیزی در چنته ندارند! اما اگر قصد دارید تخفیف ویژه به مشتری‌ها بدهید یا اینکه تا ۴۸ ساعت اول فقط ارسال رایگان دارید این موضوع می‌تواند بهترین متن تبلیغی روی بنر باشد.

قیمت گذاری

اگر یک برند تازه تاسیس هستید نباید به فکر قیمت های نجومی برای محصولات باشید بلکه کافی است یک قیمت معمولی روی بنر قرار دهید. اما یک روش قیمت گذاری هوشمندانه ذکر بازه های قیمتی است. مثلا حالا که در فصل زمستان هستیم اگر قرار است لباس های بافت را برای تبلیغات ارائه دهید کافیست بنویسید:
فروش انواع لباس های بافتنی از ۲۰ هزار تومان به بالا!

مطمئن باشید اگر فقط یک لباس را تبلیغ کنید و قیمت ۳۵۰ هزار تومان روی آن بگذارید، شمار اندکی فقط روی آن کلیک می‌کنند تا ببینید این لباس ۳۵۰ هزار تومانی از چه الیافی ساخته شده است و تمام!

سعی کنید طوری قیمت گذاری کنید که تمام اقشار را پوشش دهید..

طراحی چشم نواز

هر چقدر هم که محصول شما کاربردی باشد، اگر به سلایق کاربران گره نخورده باشد نمی تواند آنان را به کلیک کردن راضی کند. باید مشتری شناسی خوبی داشته باشید تا متوجه شوید که کدام دسته از محصولات برای انان جذاب‌تر است. به این فکر کنید که مشتری‌ها در چه رنج سنی و جنسیتی هستند تا از این طریق بتوانید تبلیغی متناسب با روحیات آن‌ها داشته باشید.

تبلیغ اثر گذار

یک نکته مهم هم این است که هرگز در تبلیغات خود از عناصر منفی استفاده نکنید. همیشه انگیزاننده حس مثبت باشید..

تست A/B

هر چقدر هم که یک تبلیغ از نظر شما درست و زیبا طراحی شود باز هم باید در کار پاسخ دهی خود را نشان دهد. هر ۷ روز یک بار تبلیغ خود را بررسی کنید و به تناسب، تغییراتی در آن ایجاد کنید تا زمانی که به یک نتیجه عالی برسید و تبلیغ و طرح خود را تثبیت کنید.

مطالعه موردی: ۱۳ تغییر ساده و افزایش فروش برای ۱۳ فروشگاه اینترنتی

تلفیق تبلیغ و برند

برخی برندها از فونت خاص و رنگ خاص استفاده می‌کنند. اگر برند شما چنان شناخته شده است که از طریق فونت می‌توان بسیاری از کاربران را به یاد شما انداخت بهتر است که از این المان‌ها در تبلیغ استفاده کنید. این گونه کارها، ذهنیت مخاطب را به شما متمایل می‌کند حتی اگر به دقت در مورد تبلیغ چیزی نخوانده باشد.

مراقب باشید که از موجودی های برند رقبا در کار خود استفاده نکنید! این کار هم اکنون از طریق بسیاری از برند‌ها صورت می‌گیرد در حالی که دقیقا نتیجه عکس به جای خواهد گذاشت.

به رقبا دقت کنید

زمانی که در حال طراحی بنر تبلیغاتی هستید، دقت کنید ک رقبا و افراد پر فروش چگونه بنرهای خود را طراحی می‌کنند. از المان هایی که آن‌ها بکار برده اند ( البته جزو موجودی برندشان نیست ) ایده بگیرید و در کار خود بکار ببرید. این می‌تواند بهترین سرمشق برای شما باشد.

چرا و چگونه باید رفتار رقبای فروشگاه اینترنتی مان را بررسی کنیم؟

با این حساب می‌توانید بنرهایی بسازید که بسیار به یاد ماندنی هستند و ذهن مخاطب را به شما متمایل می‌کنند. آیا در طراحی بنر بیاد مادنی، چیزی و نکته ای هست که بای مارکتینگ آن را از قلم انداخته باشد؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید و با انتشار این مطلب روی شبکه های اجتماعی به هم نوعان خود در این باره همواره کمک کنید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.