سئو ذاتا مبحث چالشی است، اما برای هر شرکت یا وبمستر که می‌خواهد به درستی به این امر دست پیدا کند  پروسه‌ی بهینه‌سازی موتور جستجو شامل چالش‌های کوچک و غیر معمول‌تری نیز می‌شود که مختص کسب و کار یا صنعت خودشان است. این حقیقت برای تمامی کسب و کار‌ها از هر نوع و وسعتی از شرکت‌های بسیار بزرگ گرفته تا دفاتر کوچکی که توسط یک نفر اداره می‌شوند و همچنین از وبسایت‌های معروف و اصل و نسب‌دار گرفته تا سایت‌هایی با عمر یک هفته‌ای که تازه ساخته شده‌اند صدق می‌کند.

زمانی که برخی از وب سایت‌ها با چالش‌های سئو روبرو می‌شوند، وب سایت مورد نظر را رها کرده و به وب سایت جدیدی روی می‌آورند. اما نکته مهم این است که برگ برنده دست کسانی است که با این معضلات مقابله کرده و در مقابلش پیروز می‌شوند. امروز طی یک کیس استادی یا مطالعه موردی، روش مقابله با اسپم های سایت و جریمه گوگل خواهیم پرداخت که واقعا ممکن است برای شما نیز اتفاق بیفتد. با خواندن این داستان متوجه می شوید که موانع و مشکلات این سایت چه بوده و با چه استراتژی هایی توانسته اند از آن جان سالم به در ببرند.

گوگل پنالتی و روش حل آن

موضوع: بازیابی از جریمه دستی گوگل یا recovery

وبسایت: link-assistant.com

پیش زمینه: این وبسایت جزو  معدود دسته وبسایت‌های بد شانسی بود که از سوی گوگل به دلیل اسپم‌های تولید شده توسط کاربر به صورت دستی جریمه شد و ۹۵% از ترافیک ارگانیک‌اش را از دست داد.

هدف: بازیابی از جریمه‌ی گوگل و به دست آوردن دوباره رتبه و ترافیک

چالش: یک جریمه نا‌آشنا که هیچکس نمی دانست آن را چکار کند

در سال ۲۰۱۳ وبسایتی که همین حالا در حال خواندن سرگذشت آن هستید، به دلیل اسپم کاربری از سوی گوگل یک جریمه دستی دریافت کرد. ماجرا زمانی آغاز شد که از طرف گوگل این پیام دریافت شد:

“گوگل در وبسایت شما  اسپم کاربری یافته است. معمولا این نوع اسپم‌ها در صفحه‌های فروم، فیس بوک یا در پروفایل‌های کاربری دیده می‌شوند. در نتیجه، گوگل عمل اسپم دستی را بر روی وبسایت شما اعمال کرده است.”

وقتی این اعلان به دست ما رسید در همان لحظه آن را جدی نگرفتیم. هیچ تاثیر واضحی بر روی ترافیک و رتبه بندی‌مان به چشم نمی‌آمد پس ما به کارمان ادامه دادیم. اما دو هفته بعد ده‌ها کلمه کلیدی ترافیک ما، از رتبه ۱۰ به ۲۰ سقوط کردند. آن موقع فهمیدیم که بایستی کاری کنیم.

مشکل در آن زمان همین بود، هیچکس واقعا نمی‌دانست که باید چکار کند. سایت ما جزو اولین وبسایت‌هایی بود که این نوع جریمه را دریافت می‌کرد و هیچ پست بلاگی یا مقاله‌های آموزشی‌ای برای رفع این مشکل وجود نداشت. ما می‌بایست به اندک اطلاعاتی که از سوی وبمستر گوگل و مصاحبات‌مان با Matt Cutts بدست آوردیم متکی باشیم. ما دقیقا همان کاری که این اندک خرده اطلاعات گفتند را کردیم:

گوگل پنالتی و روش حل آن

یک ماموریت (بسیار ساده) پاکسازی برای پاک کردن کامنت‌های اسپم در فروم و وبلاگ مان را آغاز کردیم و دیری نگذشت که بعد از آن یک پیغام تجدید نظر با کلماتی که پوشش دهنده بی طاقتی ما بود اما در عین احترام نگاشته شده بود، به گوگل فرستادیم. جمله بیانگر این بود :

” ما یک شرکت نامدار هستیم که حتی یک بار هم قوانین گوگل را زیر پا نگذاشته‌ایم…” و متعجب هستیم که جریمه‌ای را که اصلا سزاوار‌اش نیستیم را دریافت کردیم.

نتیجه‌ای نگرفتیم. ما پاسخی دریافت کردیم که می‌گفت وبسایت هنوز هم مرکز تولید اسپم‌های کاربریست. در همین حال، رتبه بندی‌ام در همه کلمات کلیدی به افول‌اش ادامه داد. ما چند تلاش دیگر برای پاکسازی اسپم‌ها انجام دادیم و چندین درخواست تجدید نظر دیگر هم ارسال کردیم، هیچکدام به نتیجه نرسیدند. هر روز اوضاع بد‌تر می‌شد تا زمانی که متوجه شدیم ترافیک ارگانیک‌مان ۹۵% افت کرد.

گوگل پنالتی و روش حل آن

راه‌حل: مراقبت فراگیر اسپم

چند ماه تمام ما هیچ ترافیک ارگانیکی نداشتیم که تاثیر شدیدی بر روی فروش‌مان داشت. تلاش‌هایمان برای پاکسازی فوروم بی‌نتیجه بودند؛ ما می‌دانستیم که باید مشکل اسپم را به صورت جامع‌تری برطرف کنیم.  بعد از حذف کردن تمام کامنت‌های اسپم دار از فوروم و وبلاگ، ما کمی از تجربه کاربری را فدای محافظت در برابر اسپم کردیم. این ها تاکتیک‌های اصلی‌ای‌اند که ما برای محافظت از وبسایت‌مان در مقابل اسپم‌های کاربری آن‌ها را پیاده کردیم که به شما نیز پیش از پنالتی شدن توصیه می‌کنیم:

ساختن اکانت جدید را برای اسپمر‌ها دشوار‌تر کنید (با ارائه درخواست تاییدیه ایمیل یا CAPTCHA)

اعمال محدودیت پست گذاری برای کاربران تازه عضو شده

به صورت دستی   پست ها و کامنت‌هایی را که کاربران تازه کار می‌گذارند را تحت نظر داشته باشید.

تمام لینک‌های تولید شده توسط کاربر را به “nofollow” تغییر دهید تا از پست گذاشتن اسپمر‌ها جلوگیری کنید.

یک لیست سیاه بسازید تا اسپمر‌ها را از ادرس IP شان بن کنید.

فوروم و وبلاگ‌تان را به صورت روزانه تحت نظارت داشته باشید تا در صورت دیدن اسپم آن را حذف کنید( ما تا به امروز این کار را ادامه می‌دهیم)

در همین حال، ما از زمان استفاده کردیم تا تمام دیگر جنبه‌های سئو را در سایت‌مان بررسی کنیم، چه در صفحه اصلی چه در خارج از آن و هم چنین مشکلات فنی را حل و تمام لینک‌های غیر مرتبط را در پروفایل‌مان رد کردیم تا وبسایت‌مان تا جایی که ممکن است با استاندارد‌های گوگل منطبق باشد. در واقع آنالیز سئو یکی از مهم ترین چیزها برای وب سایت هاست که از طرف ادمین ها نادیده گرفته می‌شود.

نهایتا وقتی که دیگر اسپم‌های کاربری دیگر برایمان دردسری نداشتند ما یک پیام تجدید نظر دیگر به گوگل فرستادیم و تمام کار‌هایی که کردیم را شرح دادیم. درخواست آخر موفقیت آمیز بود. جریمه برداشته شد و ما در چند روز بعد نتایج مثبت را به وضوح مشاهده کردیم. رفته رفته، مهم‌ترین کلمات کلیدی‌مان به جایگاه اصلی‌شان بازگشتند.

گوگل پنالتی و روش حل آن

عملا در چند روز بعد از ریکاوری از پنالتی گوگل، ما حدود ۵۰% از رتبه بندی‌های برتر مان به علاوه ترافیک ارگانیک را برگرداندیم. بازدید‌های ارگانیک از وبسایت به ۴۰۰ جلسه روزانه رسید.

با کارهایی که روی این سایت انجام شد، میزان ورودی‌ها به سایت از طریق جستجوی طبیعی ۴.۵ برابر زمانی شد که هنوز سایت پنالتی نشده بود. مثل اینکه این پنالتی موهبتی از سمت گوگل بوده است.

همچنین با تلاش‌های یاد شده، ۵۱ درصد از صفحاتی که از موقعیت ۱ تغییر موقعیت و نزول داشتند، به مکان درست خود بازگشتند.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.