هر چند این مباحث می تواند به صورت جامع مورد اهمیت قرار گیرد و در انواع گونه های سخنرانی، مورد توجه قرار گیرد اما بیایید این موضوع را از منظر پیشه خودمان یعنی بازاریابی نیز مد نظر قرار دهیم و از آن بهره ها ببریم.

Jim Endicott نویسنده کتاب The Presentation می گوید:

 یک سخنرانی مثل یک صندلی سه پایه است: دید تصویری، داده و اطلاعات و انتقال داده ها

به عنوان یک سخنران شما تکیه بر نیازمندی هایی نظیر ایده ها، گرافیک و اجرا دارید. به عنوان یک مخاطب چقدر طول می­کشد که به سخنرانی با دقت توجه کنید و بعد از آن چقدر طول می­کشد که خود را رها کنید؟ چرا شما اینجایید؟

یک ارائه دهنده ممکن است خیلی خوب آماده باشد و لیست اسلاید خود را مشخص کرده باشد و به طور منظم آن ها را پرزنت کند، اما ممکن است نتواند اهمیت موضوع را انتقال دهد پس مراقب باشید.

یک سخنران به احتمال زیاد بیشتر بر پایه پیام های خود توجه دارد ( هرچه را که می­داند فقط روی اسلاید پیاده کرده است )  اما به دو پایه دیگر یعنی دید تصویری و انتقال محتوا توجه ندارد.

هدف از ارائه این است که یک سری اطلاعات و مفاهیم را از طریق تصویر و آنچه که می گوییم در مخاطب بکاریم و انتقال دهیم! .

سخنران­ها اغلب از اطلاعات اسلاید برای سخنرانی استفاده می ­کنند نه اینکه اسلاید را طوری طراحی کنند که بتوانند از آن برای تکمیل داستان خود استفاده کنند.

طراحی های سخنرانی های امروزه بیشتر به حواسپرتی مخاطبین می ­انجامد در نتیجه ممکن است به عنوان یک سرگیجه تصویری قلمداد شود

مخاطب بخاطر نارسایی های گرافیکی، و مشکلاتی نظیر انیمییشن های بی کیفیت، تطابق نور و … اذیت می­ شود. خواه محتوا و انتقال به خوبی انجام شود یا نه، افراد در مقابل رسانه های ضعیف، به راحتی کناره گیری کرده و پیام را به خوبی دریافت نمی کنند. حتی بد تر از این تصاویر و رسانه های بدون وضوح و شفافیت می­ تواند اعتماد را سلب کند، سخنران ممکن است که توجهی به این نداشته باشد که مخاطب صرفا به این توجه دارد که سخنران برای وی چه کاری می­کند..

شما باید در ابتدا به تنظیم محتوایی که مخاطبانتان نیاز دارند و نحوه انتقال آن  بپردازید. سخنرانی چهره به چهره قدرت انتقال بالاتری نسبت به رسانه های قدرتمند جمعی دارد.

سخنرانی برای بازاریابی

شما تا کنون چند بار برایتان پیش امده که سخنرانی را اماده کنید که فقط برای یک شخص خاص بوده ولی بعد در اینترنت به طور آنلاین از استقبال زیادی روبرو شده است.شما باید محتوای مشابه سخنرانی خود را که در وب طنین انداز شده و از طرف مخاطبان استقبال شده را تغییر دهید و اصلاح کنید و به کار ببرید.

تنظیم محتوای مورد نیاز، روش انتقال آن و انسجام اسلاید ها در سخنرانی برای ارائه بسیار اهمیت دارد. .

این یک اکوسسیتم حساس است. ایجاد یک تعادل هماهنگ نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است، به عنوان یک سخنران،تمایل طبیعی برای حفظ ناحیه است . بیشتر به این فکر کنید که چکونه می ­توانید موفقیت آمیز فکر کنید به جای اینکه،  محتوا یا پیام، دیدگاه و نظر شما به طور خوبی درک می ­شود و مطالب به خوبی انتقال داده می­ شود.

یک ارائه ی اثر گذار و مفید، مستلزم وقت و تمرکز است

انسان به راحتی برای کارهای خلاقانه احساس خستگی می‌کند، اما حقیقتا باید برای ایجاد یک سخنرانی خوب سرمایه گذاری کنیم و وقت بگذاریم. البته زمان یک منبع بسیار مهم برای بسیاری از افراد است ولی اگر بخواهید یک سخنرانی خوب طراحی کنید نباید از این منبع ارزشمند صرف نظر کنید و آن را نادیده بگیرید.

اگر چه روند خلاقیت بیش از حد تصور تکراری، ناهمگون و ملال آور است اما همیشه به خاطر داشته باشید که یافتن و ورودی‌های رسمی و چرخه‌های بررسی ایده‌ها نتایج قدرتمند‌تری به بار می‌آورند.

 همیشه به خاطر داشته باشید که یافتن و ورودی‌های رسمی و چرخه‌های بررسی ایده‌ها نتایج قدرتمند‌تری به بار می‌آورند..

میزان زمانی که باید برای یک سخنرانی صرف کنید نسبت مستقیم با میزان ریسک دارد.

گاهی اوقات بازیابی و تغییرات روی یک سخنرانی قدیمی می‌تواند کافی باشد در زمان‌های دیگر که یک معامله بزرگ برای عقد قرار داد وجود دارد یا اینکه  احتمال نقد سخنرانی وجود دارد نیاز به خلاقیت بیشتری دارید که در این راستا می‌توانید از گروه همکاران و مخاطبین خود کمک بگیرید.  دقت کنید که سخنرانی و ارائه شما حالا جنبه بازاریابی و پیدا کردن مشتری دارد پس باید به این موضوع توجه داشته باشید.

 اخیرا در یک جلسه پرسش و پاسخ در مورد سخنرانی برخی از افراد پرسیدند:

من تا ساعت ۲ صبح بیدار بودم برای اینکه یک سخنرانی را برای روز بعد آماده کنم، آیا من در اشتباه بوده ام؟

وقتی سوال کردم که از کی شروع به کار کردید ؟ پاسخ داد:

بعد از ظهر

واضح است که این سخنرانی برای وی اولویت پایینی داشته است، یا اینکه این فرد تخمین درستی از میزان زمان مورد نیاز برای طراحی این سخنرانی نداشته است.به هر حال این نشان می‌دهد که سخنرانی خوب به زمان‌بندی و برنامه ریزی بهتری نیازمند است.

لب کلام در این مرحله این است که، حالا که شما تصمیم دارید به عنوان بخشی از مراحل برای بازاریابی کسب و کار خود، از این روش یعنی سخنرانی با اسلاید، استفاده کنید، لازم است که بدانید اهمیت کار چقدر است و دیتاهایتان را به دقت جمع آوری کنید و زمان کافی برای چینش و نحوه انتقال آن صرف کنید تا به فروش بالایی برسید.

شما تا کنون در این باره تجربه ای داشته اید؟ در این باره با ما صحبت کنید و از روش های موفقیت آمیز در این باره با ما صحبت کنید و این مطلب را روی فیس بوک یا هر شبکه اجتماعی که عضوید نشر دهید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.