بسیاری از افرادی که به تجارت الکترونیکی وارد می شوند، و پس از مدتی سر خورده و شکست خورده این عرصه را ترک می کنند اشکال کار خود را در این می دانند که وقتی که وب سایت تجاری خود را راه اندازی کردند، همه چیز را تمام شده فرض نموده اند و با خیال باطل بدون هیچ گونه تلاشی، منتظر متشری بوده اند.

شما هر نوع تجارتی در هر محیطی راه اندازی کنید ( مجازی و فیزیکی ) مطمئنا با مقوله ای به نام بازاریابی یا مارکتینگ روبرو هستید.

اگر تجارت شما در پهنه ی اینترنت و در قالب تجارت الکترونیکی ایجاد شود، مطمئنا علاوه بر بازاریابی سنتی، یک راه جدید پیش روی شما قرار دارد و آن هم بازاریابی اینترنتی نام دارد.

marketing

 بازاریابی اینترنتی چیست؟

بازاریابی اینترنتی مقوله ای است که طی آن، یک بازاریاب ، به شناختن بازار و مشتری ها پرداخته و به پتانسیل های جامعه ( مجازی ) برای برخورداری از محصولات کنونی، محصولات جدید و بروز شده اشراف پیدا می کند. شناخت مشتری ها، دانستن نیاز مشتری ها، شناخت کمبود بازار، و تبلیغات از جمله کارهایی است که در بازاریابی اینترنتی صورت می گیرد. فراموش نکنید که بازاریابی چیزای متفاوت از برندسازی است. آیا می دانید معنی و مفهوم برندسازی چیست؟

بازارسازی چیست؟

در پروسه ی بازاریابی اینترنتی، از طریق ابزارهایی که فرد بازاریاب در دست دارد، به شناخت مشتریان و نیازهای انان پرداخته و متناسب با این نیازها محصولات را تغییر داده یا محصولی جدید ایجاد می کند و در اختیار این قشر قرار می دهد به این کار بازارسازی می گویند.

برای مثال وقتی شما یک فایل اموزشی برای افزایش فروش اسباب بازی در اینترنت ایجاد کرده اید اما متوجه می شوید که فروش لوازم خانگی نیز در اینترنت نیاز به آموزش و توجه دارد، اقدام به ایجاد فایل آموزشی می کنید که این خود نوعی بازارسازی برای لوازم خانگی و دست اندرکاران مربوطه، می باشد.

به طور کلی، هر جا که بشود  محصول جدیدی را ایجاد کرد می شود یک بازار جدید نیز بوجود آورد به همین دلیل توصیه می شود  که همیشه در کارتان خلاقیت داشته باشید.

 بازاریابی اینترنتی

بازاریابی  شامل ابزارهای مختلفی است که به اختصار به صورت زیرند:

بازاریابی اینترنتی (  web marketing) – بازاریابی موبایلی ( Mobile Marketing )– بازاریابی محتوا  (  Content Marketing) – بازاریابی شبکه های اجتماعی  (  Social Media Marketing)- بازاریابی اپلیکیشنی.

از بین موارد بالا همه به نحوی زیر دسته ی بازاریابی اینترنتی قرار می گیرند. بازاریابی اینترنتی شامل موارد زیر می شود  :

email marketing   – content marketing- app marketing – social marketing – seo

بازاریابی موبایلی شامل :

پیامک صوتی تبلیغاتی، پیامک متنی تبلیغاتی، بازاریابی و تبلیغات در شبکه های موبایلی – بازاریابی با اپلیکیشن

در عین حال که همه ی این موراد، باید مورد بحث قرار بگیرند نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که، در بازاریابی و تبلیغات اینترنتی، نیاز به این هست که فروشنده ( صاحب کسب و کار )  مکانی داشته باشد که مشتری بتواند به آن مراجعه کند . این مکان اگر به درستی ایجاد بشود  و به درستی مدیریت بشود ، می تواند یک بخش مهم برای شناخت مشتری ها محسوب بشود . این مکان که ساده ترین و ابتدایی ترین و در عین حال الزامی ترین محیط برای یک کسب و کار به شمار می آید ، وب سایت اطلاع رسانی و فروشگاهی است.

در واقع شما با امکاناتی که در وب سایت دارید، شرایطی ایجاد می کنید که مشتری خدمات و محصولات مورد نیازش را، از طریق مختلف، مثل گوگل، شبکه های اجتماعی، سایت های مختلف دیگر، پیدا کند و به سایت شما مراجعه کند ، و به صورت یک مشتری بالقوه فعالیت هایی داشته باشد.

فعالیت های یک مشتری میتواند به صورت زیر باشد :

ارائه ی در خواست ها و محصولات و خدمات مورد نیازش

بررسی محصولات کنونی وب سایت

ارائه ی نظرات مختلف

خرید محصول

به اشتراک گذاری تصویر محصول در شبکه های اجتماعی

و…

شما از طریق وب سایت فروشگاهی و اطلاع رسانی، و حتی از طریق کانال های شبکه های اجتماعی تان می توانید به راحتی مشتریان خود را بشناسید، نیازهایشان را ارزیابی کنید و درست از همین طریق محصولات جدید را ایجاد کرده و ارائه کنید.

شاخه اول: بازاریابی محتوا ( منحصراً بلاگ نویسی )چیست؟

هر وب سایت باید یک بخش به نام وبلاگ آموزشی یا بخش مقالات داشته باشد تا فرد بازاریاب بتواند به منظور فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و بازار سنجی و نیاز سنجی، مطالبی ایجاد کرده و در ان منتشر کند. این مطالب به میزان کافی به رشد بازار کمک می کنند و می توانند به طور جاذبه ای مشتریان را به سمت محصولات سوق بدهند. به این کار بازاریابی از طریق محتوا می گویند. تجربیات فروشگاه های اینترنتی موفق از بازاریابی محتوا را حتما بخوانید.

بازاریابی محتوا

شاخه ی دوم : شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی فرصتی مناسبی برای اعتماد سازی، تبلیغات و شناخت مشتریان و نیازهای آنان محسوب می شود. ازجمله شبکه های اجتماعی مطرح و پر کاربرد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

فیس بوک، توییتر، اینستاگرام، لینکدین، گوگل پلاس و …

البته از همه ی این شبکه ها برای توسعه ی کسب و کار نیاز نیست. بلکه شبکه های اجتماعی متناسب با نیازها و کارکرد ها و ماهیت، به چندین شبکه اجتماعی نیاز دارند.

برای فروشگاه های ایرانی، توصیه می شود ، که فیس بوک، اینستاگرام و گوگل پلاس و در در جه دوم و در صورت وقت داشتن، پینترست را مورد استفاده قرار بدهید.

شبکه های اجتماعی

شاخه سوم : SEO

بهینه سازی برای موتورهای جستجو، بخشی دیگر از بازاریابی اینترنتی هست که موجب می شود  سایت شما در بهترین شرایط در دسترس کسانی قرار بگیرد که از طریق موتورهای جستجو، به دنبال محصولات و خدمات مورد نظرشان هستند. به منظور آشنایی بیشتر با بهینه سازی سایت و سئوی سایت این لینک را مطالعه بفرمایید: سئوی سایت ( SEO ) چیست و چگونه کار می کند؟

سئو به صورت طبیعی کمی زمان بر هست اما اگر بخواهید برای جستجوی مختلف متناسب با محصول یا خدماتتان، سریعتر و در بالاترین مکان در دسترس کاربران قرار بگیرید میتوانید از چیزی به اسم، تبلیغات کلیکی گوگل یا google adwords کمک بگیرید.

در گوگل ادوردز، شما حسابی ایجاد می کنید، کلمات کلیدی تان را مشخص می کنید و به میزانی مشخص، اکانت را شارژ می کنید. به ازای کلمات کلیدی خاصی، هزینه های خاصی برای هر کلمه مشخص می شود  که به ازای هر بار کلیک بر سایت بخاطر جستجوی آن کلمه ها هزینه هایی از شما کم می شود . میزان هزینه ی در نظر گرفته شده برای هر کلمه، به میزان رقابت روی کلمه ی مورد نظر، بستگی دارد.

SEO

شاخه چهارم: بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی بیشتر مشمول تبلیغات از طریق پنل ارسال ایمیل تبیلیغاتی می شود. پروسه ی تبلیغات، معرفی و بازار سازی از طریق ایمیل نیز دارای پیش زمینه هایی است که از طریق اینترنت نیز انجام می پذیرد.

بازاریابی ایمیلی

شاخه پنجم: بازاریابی محتوا Cntent Marketing

در ابتدای این بخش، در مورد بازاریابی محتوا صرفا بر روی وبلاگ صحبت شد اما در حقیقت بازاریابی محتوا در شبکه های اجتماعی و دیگر مکان هایی که مشتری نیز یافت می شود، صحت دارد. به عبارت صحیح تر،  هر فعالیتی که که با نوشتن و تولید محتوا به صورت آموزشی و اطلاع رسانی صورت میگیرد که کاربر به سمت شما و مجموعه شما جذب بشود  یک نوع تولید محتوا نامیده می شود . عمده مکان هایی که محتوا تولید شده و به مشتری ها عرضه می شود ، در درجه ی اول، وبلاگ آموزشی سایت، شبکه های اجتماعی، شبکه های موبایلی گروهی می باشد.

در پروسه ی تولید محتوا می توان از انواع محتوا مثل متن، فیلم، تصویرو عکس، صدا و تلفیقی از این موارد اشاره کرد. از جمله محتواهای تلفیقی می توان به اینفوگرافیک های استاتیک و اینفوگرافیک داینامیک اشاره کرد.

محتوایی که در شبکه های مختلف اجتماعی ارائه می شود، باید متناسب با نوع کسب و کار و ماهیت آن شبکه اجتماعی ایجاد شود. مثلا کاربران توییتر به متن های کوتاه یک خطی علاقه دارند اما در اینستاگرام باید فقط از عکس استفاده کنید.

بازاریابی ایمیلی

شاخه ششم: پیامک تبلیغاتی یا SMS Marketing

این شاخه از تبلیغات که در زیر گروه بازاریابی موبایلی نیز قرار می گیرد بسیار اهمیت دارد. در پیامک تبلیغاتی نیز شما باید پروسه ای از امور را توسط اینترنت دنبال کنید ( نظیر جذب کاربران برای ارسال شماره و غیره ) و در نهایت می توانید با تلفیق دنیای مجازی، نظیر پیشنهادات از طریق لینک محصول در وب سایت، نسبت به فروش ان ها به مشتری اقدام کنید.

 وقتی که بخواهید بازاریابی را شروع کنید، ابتدا باید با شناخت خود و کسب و کار خود شروع کنید. زمانی که کسب و کارتان و نوع مشتری تان را شناختید باید به بازار برگردید و تا می توانید مفید واقع شوید و محصولات را شخصی سازی کنید و محصولات را در مقابل افرادی قرار دهید که فکر می کنید به آن ها نیاز دارند.

sms-marketing

 برای اینکه یک بازاریابی اینترنتی خوب تجربه کنید باید فراموش نکنید که حتما استراتژی داشته باشید و طبق اصول عمل کرده و استراتژی بچینید و بعدا به استراتژی تان وفادار باشید تا نهایتا به هدف برسید.

استراتژی یعنی اینکه، منابعتان را لیست کنید – توانایی هایتان را هم لیست کنید و اینها را با هم به نحوی بچینید که بتوانید به راحتی به هدف تان برسید.

منابع شما، مواردی هست که ذکر شد که خوشبختانه بسیاری از اینها رایگان هستند

توانایی هایتان هم که قطعا نا محدود است چون اغلب به طور گروهی فعالیت می کنید. بنابراین نیاز شما این است که برای کار خود، به طور حرفه ای، یک دفتر و قلم جدا داشته باشید و دائما در حال پلن سازی و آنالیز باشید.

فروشندگی را نباید صرفا مدیریت یک فروشگاه و به انتظار مشتری نشستن دانست. اگر این فکر بر شما غالب بشود ، قطعا رقبا از شما سبقت خواهند گرفت.

تیم بای مارکتینگ با افتخار تمام، آماده ی کمک به شما در این پروسه ی خطیر است. تجربه ی ما در طول مدت ها این فرصت را برای شما فراهم کرده که بتوانید با اعتماد کامل، به دانش ما تکیه کنید و از کسب و کار انلاین خود لذت ببرید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.