گاهی اوقات سر زدن به همایش های مربوط به فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک، به اندازه ی چند ماه مطالعه ارزش دارد. مدت ها پیش به طور اتفاقی، سی دی های مربوط به سومین همایش برندینگ اینترنتی و بازاریابی اینترنتی توسط یکی از همکاران به دستم رسید. این همایش که با شماری از افراد موفق از سراسر دنیا، برای سخنرانی شکل گرفته بود با توضیحاتی توسط آقای حمید سپیدنام که به مستر تستر و کاسپید آن را می شناسند شروع شد و در ادامه صحبت به آقای دکتر جلالی، رسید.

بای مارکتینگ: دکتر جلالی به عنوان پدر فناوری اطلاعات ایران شناخته می شود و در اولین دیدار با ایشان برای سخنرانی به سادگی و بی غل و غش بودن ایشان پی خواهید برد. عکس ایشان را در زیر مشاهده می کنید:

دکتر علی اکبر جلالی

ایشان حدود ۲۰ دقیقه سخنرانی کردند و طی سخنرانی به نکته های مهمی پرداختند که در ادامه به دو مورد از آن ها خواهم پرداخت که نشان از این دارد که عامل مهم جلوگیری از رشد جهانی برندینگ در ایران چیست.

۱- عدم نشر دانسته ها

واقعا با صحبت دکتر جلالی موافقم که می گویند، ایرانی ها معمولا از بذل دانسته های خود، سر باز می زنند. IBM، مایکروسافت و بسیاری از شرکت های بزرگ، اطلاعات خود را به راحتی حتی در اختیار رقیب قرار داده اند اما چیزی که به آن توجه ویژه رقابتی دارند، مدل بازاریابی است.

اگر خودمان را به عنوان یک بخش کوچک در نظر بگیریم که می خواهیم رشد و توسعه پیدا کنیم واقعا این صحبت چقدر در ما صدق می کند؟

نشر دانسته ها و اطلاعات عامل مهمی برای اعتماد سازی است. آن را دست کم نگیریم.

۲- نگاه کوتاه مدت

نگاه ما به پروسه برندینگ کوتاه مدت است در حالی که برند در طول سال های متمادی، شکل می گیرد. بهترین برندها و ماندگار ترین برند ها آن دسته از برند هایی هستند که در طولانی مدت به طور مستمر دنبال شدهاند.

ایشان به طور جالبی پروسه برندینگ را اینگونه بیان کردند که:

توسعه برند امری تدریجی است! شروع کنید و ادامه دهید  و ولش نکنید!

مثلا شرکت های زیادی بوده اند که در طول سال ها روال خود را در پیش گرفته اند و با گذشت عمری ۱۲۰ ساله حالا مطرح ترین های دنیا هستند. مثلا مرسدس بنز روالش را به پیش گرفت و از یک خودروی ساده به این مقام رسید. حتی کوکاکولا نیز در این باره خودی نشان داد اما تویوتا با اینکه موفق بود در اثنای راه مکث کرد و با تغییر نام به لکسوز یا همان لکسوس مانع سرعت رشد موفقیت خود شد!.

۳- استمرار در هدف

استمرار در هدف، با درگیر شدن با عبارات متصل به برند صورت می گیرد. شما در پروسه برندینگ باید به هماهنگی، وابستگی، همبستگی، و مواردی نظیر این چنگ بزنید تا به موفقیت برسید. اینکه با یک یا دو همایش فکر کنید که به همه چیز دست یافته اید و حالا یک برندسازی قوی خواهید داشت، اشتباه صرف است!

این موضوع را جدی بگیریم.

من این همایش را باز مورد واکاوی قرار می دهم و با بررسی ویژگی ها و اموخته های سعی دارم آموزه هایم را با شما در میان بگذارم.

 

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.