دامنه یکی از بخش های مهم وب سایت است، که معمولا برخی دارای امتیازاتی هستند و برخی هم دارای امتیازات کم رنگ تر.

البته این روزها اگر بخواهی یک دامنه خوب و اصولی انتخاب کنی، مطمئنا دچار مشکل می شوی و باید ساعت ها بگردی و مطمئن هستم که نتیجه خوب و استاندارد را نخواهی گرفت.

معمولا تا این لحظه بهترین و کوتاه ترین و پر معنی ترین نام دامنه های اینترنتی تحت COM و NET و ORG و نظیر این گرفته شده است.

حالا می توان حدس زد اوضاع تا چند سال آینده چطوری باشد. ( منظور این است که شاید اصلا دامنه های خوبی در چند سال آینده تحت کام و نظیر آن گیرتان نیاید. )

بنابراین طبیعی است که دامنه های محلی روی کار بیایند و نیاز کاربران را پاسخگو باشند.

آیا می دانید در حال حاضر تقریبا تمام کشور ها دامنه اختصاصی خود را دارند؟

تجربه شخصی:

معمولا هنگام کار کردن یا سئو کردن سایت های تحت COM احساس خوبی داشته ام، چرا که نتیجه ها را به وضوح سریع تر دیده ام البته این نمی تواند علت این باشد، که سئوی دات کام زودتر و بهتر رخ می دهد.

طبق گفته های yoast.com، دامنه دات کام برای کمپین های آمریکایی بیشترین رتبه دهی و رنک را داشته است. در این وب سایت هرگز در مورد تاثیر دات کام بر سئو به صورت جامع اشاره ای نشده است.

هر چند در مقوله آموزش سئو برخی مدعی هستند که دات کام ها زودتر به اول گوگل می آیند، در مقابل افرادی هم هستند که معتقدند این باور اشتباه است.

از طرفی اگر منطقی فرض کنیم، باید دامنه ها، قدرت یکسانی داشته باشند.

معمولا گوگل منطقی است و المان های موثر در سئو را روی چیزهایی پوشش دهی کرده که در دسترس همه باشد و همه در ان یکسان باشند تا بر اساس لیاقت ها و تلاش ها به سایت ها امتیاز دهد.

فعالیت بین المللی با دامنه های بین المللی

این عنوان گویای این است که

اگر تو می خواهی یک سایت بین المللی بزنی که بازدید کنندگانت از سراسر دنیا باشند

و حتی فروشت هم برای سراسر دنیا باشد لازم است که یک دامنه عمومی تر غیر از IR استفاده کنی

از سویی دیگر،

برخی از سرویس های گوگل، و دیگر ابزارهای انالیز و غیره، برای دامنه IR محدودیت ایجاد کرده اند:

مثلا گوگل کیورد و الکسا، روی خوش به دامنه IR برای کمک های بیشتر و انالیز دقیق تر نشان نداده اند که البته در سالهای اینده مثل سایر تمهیداتی که داشته اند از این موضوع باز خواهند گشت.

 

اما توصیه من به دارندگان دامنه ir

اگر از دامنه ir استفاده می کنی، سعی کن با تمام اصول ارائه شده به پیش بروی و هرگز نگران و ناراحت این نباش که دامنه ات ایرانی است و بین المللی نیست

داشتن دامنه ir به این معنی نیست که سایت تو در خارج از کشور باز نشود. ( درصد خاصی از بازدید کننده های بای مارکتینگ از کشورهای خارجی هستند )

هنگام انتخاب نام دامنه، به استاندارد ها بیشتر فکر کن تا اینکه بخواهی روی دات کام و ir حساسیت نشان دهی.

تا به این لحظه، در مطالعاتی که داشته ام هیچ گونه سیگنالی مبنی بر تاثیر منفی برخی دامنه ها در سئو مشاهده نکرده ام. به همین دلیل، با قاطعیت می توانم بگویم که، هیچ گونه ناراحتی در مورد دامنه ir نداشته باشید.

حداقل این امر این است که، اگر به خاطر داشتن دامنه ir امتیاز مثبت نمی گیرید، ( که حتی اگر امتیازی در کار باشد در حد اپسیلون است ) هیچ گونه امتیاز منفی نیز از بابت آن دریافت نخواهید کرد.

من در اولین فرصت هرگونه اخبار متناظر با منفی بودن تاثیر دامنه ها را در بای مارکتینگ نشر می دهم.

 

منبع: yoast.com

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.