در سال ۲۰۱۵ اخبار زیادی به طور مبهم، در مورد تاثیرات https بر روی سئوی سایت شنیده می‌شد. از طرفی این موضوع را یک امتیاز منفی برای سئوی سایت می‌انگاشتند و از سوی دیگر مزایایی برای آن بر می‌شمردند که سئو کاران را واقعا با مشکل مواجه کرده بود. از این رو با توجه به یک منبع آگاه تلاش کردیم سر از چیستی این موضوع در بیاوریم تا هم خودمان و دیگران را در این مورد توجیه کنیم.

تاثیر پروتکل HTTPS بر سئوی سایت :
چندی پیش گوکل اعلام کرد.استفاده از پروتکل امنیتی HTTPS باعث بهبود رتبه سایت و سئو سایت در موتور جستجو گر خواهد شد.

پروتکل https

با توجه به تاثیر این موضوع در بالا بردن رتبه سایت در موتور‌های جستجو به بررسی پروتکل‌های HTTPS و HTTP می‌پردازیم:
در پروتکل HTTP اطلاعات کد گذاری نمی‌شوند .یعنی اگر در حال انتقال یا دریافت اطلاعات محرمانه مثل امور بانکی یا خرید آنلاین باشید به کمک ابزار‌هایی مانند sniffer می‌توان اطلاعات انتقالی را رصد کرد و آن‌ها را بدست آورد. اما در پروتکل HTTPS اطلاعات کد گذاری شده و تمامی اطلاعات (شامل محتوا، آدرس اینترنتی و …) رمزگذاری می‌شوند. در این حالت کسی نمی‌تواند به اطلاعات در حال تبادل شما دسترسی پیدا کند.امنیت در انتقال داده‌ها باعث افزایش اعتماد سازی سایت بین کاربران می‌شود البته استفاده از این پروتکل نیاز به تخصص ریسک و تقبل هزینه دارد.
بسیاری از افراد بر این باورند که پروتکل HTTPS فقط برای وب سایت‌هایی که اطلاعات محرمانه دارند مانند بانک‌ها و سریس‌های ایمیلی مناسب است..اما بر اساس نظر سنجی انجام شده از وب سایت معتبر سئو موز ۱۷ درصد وب مستر‌ها از این پروتکل استفاده می‌کنند و ۲۴ درصد اعلام کردند که قصد مهاجرت به این پروتکل را دارند..
مت کاتس مدیر بخش اسپم گوگل در سال ۲۰۱۴ با انتشار تویتیری تاثیر HTTPS در سئو را حائز اهمیت دانست.
در ایران به دلیل محدودیت و تحریم‌های موجود استفاده از پروتکل HTTPS باعث کاهش سرعت بارگذاری سایت شده که خود فاکتوری منفی در سئوی سایت می باشد.

با این بیان مشاهده شد که چرا این پروتکل می‌تواند هم مفید باشد و هم مضر. در واقع مضر بودن این پروتکل بخاطر ماهیت وجودی آن نیست بلکه به این خاطر است که ایران با زیر ساخت‌های غیر کافی هم اینک قابلیت پشتیبانی از این پروتکل را چنان که باید ندارد و این می‌تواند به ضرر وب سایت های ایرانی باشد.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.