زمانی که شما برای یک سخنرانی نامزد می‌شوید باید بدون اتلاف وقت برنامه آماده سازی و بررسی سخنرانی را روی تقویم خود برنامه ریزی کنید.

در زیر نمونه‌ای از برنامه ریزی متوسط برای یک سخنرانی یک ساعته با ۳۰ اسلاید ارائه شده است :

 

پروژه: یک فایل سخنرانی اسلایدی با ۳۰ اسلاید

مدت زمان سخنرانی: ۱ ساعت.

تخمین زمان برای سازماندهی یک سخنرانی

طراحی اسلاید

۶ تا ۲۰ ساعت برای جمع آوری داده ها

برای جمع آوری داده ها می توانید از منابع مختلف نظیر اینترنت، کتاب، همکاران، صنایع و حتی از پرسش نامه ها و آزمون ها و موارد تحقیقی نظیر این استفاده کنید. دقت کنید که برای یک سخنرانی ۱ ساعته حداقل ۶ برابر زمان سخنرانی نیاز به صرف وقت هستید تا مطالب جامع و کاملی پیدا کنید.

 

۱ ساعت طراحی نقشه ‌ نیازمندی‌های مخاطبان

شما باید بدانید که می خواهید در سخنرانی چه بگویید، و مهم تر از آن باید بدانید که مخاطبین شما دوست دارند و می خواهند چه چیزی را بشنوند. نیاز سنجی مخاطبین در این مرحله حدود ۱ ساعت وقت نیاز دارد که البته می تواند زیاد تر از این تایم هم شود اما کمتر از این معقول نیست.

 

۲ ساعت ایجاد ایده به وسیله ‌ یادداشت‌ها

قطعا شما پیش از این و هنگام تحقیق یادداشت برداری هایی داشته اید که طی آن می توانید ایده های متفاوتی برای اجرای سخنرانی و اقناع مشتری ها داشته باشید. این کار یعنی ایده یابی حداقل ۲ برابر زمان سخنرانی مستلزم وقت گذاری است!

 

۱ ساعت سازماندهی ایده‌ها

در مرحله قبل اگر به خوبی وقت گذاشته باشید، می توانید به راحتی چندین ایده را مطرح کنید اما مهم این است که این ایده ها سازماندهی شوند و در سخنرانی جایگاه خود را مشخص کنند. برای این کار هم باید به اندازه مدت زمان سخنرانی وقت صرف کنید تا چینش خوبی داشته باشید.

اسلاید سازی

 

۱ ساعت بررسی میزان تاثیر گذاری بر مخاطبین

نقد و بررسی توسط همکاران برای اینکه این ایده‌ها چه تاثیری روی مخاطبین خواهد گذاشت هم مستلزم وقت است که به میزان اندازه سخنرانی کارشناسی شده است. در این باره مشورت ها و ذکر نکته ها خیلی کار ساز است.

 

۲ ساعت طراحی اولیه

طراحی اولیه و داستان پردازی سخنرانی ۲ ساعت زمان می برد. مهم این است که بدانید ذهن مخاطبین شما که انسان ها هستند، به گونه ای خاص، از سلسله مراتب های داستان وار، لذت می برند که بهتر است ارائه شما نیز بر این پایه استوار باشد چرا که مخاطب هرگز این داستان را فراموش نخواهد کرد.

 

۲۰ تا ۶۰ ساعت طراحی اسلاید در برنامه‌های تولید اسلاید

همانطور که می دانید بهترین برنامه در این باره پاورپوینت است. اما می توانید از اپلیکیشن های دیگر نیز برای این کار استفاده کنید. در این باره شما چه برنامه ای را پیشنهاد می کنید؟

دقت کنید که باید برای این کار حداقل ۲۰ برابر زمان سخنرانی وقت بگذارید تا بتوانید یک اسلاید اثر بخش تهیه کنید.

 

۳ ساعت تمرین

تمرین و تمرین و تمرین ( در حمام  – روی تردمیل و … )

زمانی که محصول خود را که پاورپوینت و اسلاید است تهیه کردید لازم است که تمرین هم داشته باشید که می توانید این تمرین را در جاهای مختلف به پیش ببرید.

جمع کل : ۳۶ الی ۹۰ ساعت

این نشان می دهد که شما باید برای یک سخنرانی خوب و جامع طی ۱ ساعت، به میزان حداقل ۳۶ ساعت تا ۹۰ ساعت وقت صرف کنید. این نشان می دهد که یک سخنرانی بر پایه اسلاید برای تاثیر گذاری نیاز به این دارد که شما بدانید باید وقت بگذارید و از همه مهم تر باید بدانید که برای چه چیزهایی باید وقت بگذارید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.