بعضی اوقات وقتی برای برخی پروژه‌هایی که متقبل شده بودم، مجبور بودم که اینترنت را زیر و رو کنم تا بتوانم مطالبی مفید پیدا کنم. این موضوع مخصوصا در وب سایت‌های خارجی که به دنبال مطلب برای ترجمه بودم، شکل و رنگ دیگری داشت اما جالب است که بدانید، گاهی این پروسه خیلی عجیب بود. مثلا به جای اینکه به لاین اول توجه کنم و روی آن کلیک کنم، مطالب مفید تری را در اواسط و حتی آخر صفحه اول و چه بسا در صفحات بعدی گوگل پیدا می‌کردم. تا اینکه یک روز برای خودم سوال پیش آمد که علت اینکه من به برخی مطالب توجه بیشتری دارم، چیست. این بود که شروع کردم موضوع را کمی واکاوی کردم و به نتایجی دست پیدا کردم که فکر می‌کردم کاملا اتفاقی است. نتایج تجربه خودم را با یکی از مقالات مهم در این زمینه که کاملا علمی و تجربی است تلفیق کردم تا بتوانم دستور کار بهتری به شما بدهم. حالا علت اینکه کلیک خور بودن برخی مطالب زیاد‌تر بوده را در قالب چند علت برای شما بیان خواهم کرد. البته مکمل این مطلب، عنوانی است که پیش از این روی ان کار کردیم که یک مطالعه موردی ارزشمند به شمار می آید. ۶ روشی که بازدید سایت را به ۵۶ هزار آی پی می رساند  می تواند کمک شایانی به شما کند تا موفقیت را لمس کنید.

نوشتن عنوان جذاب برای وبلاگ

قبل از اینکه وارد بیان سبک‌ها بشویم، باید بگویم که، تنها چیزی که موجب می‌شد من به برخی مطالب بیشتر توجه کنم سبک نوشتاری عنوان‌ها بود و این می‌تواند به خودی خود، علت کافی برای جذب ترافیک بیشتر به سایت باشد. این سبک‌ها را بشناسید:

سبک اول: مطالبی که روش کاری را می‌آموزند یا how to ها

این دسته از مطالب می‌تواند سوال و یا دغدغه شمار زیادی از کاربران باشد پس جالب است اگر بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. وب سایت‌هایی وجود دارند که تمام مطالبشان پیرامون چگونگی انجام کار‌هاست. برای این منظور می‌توانید به سایت‌های زیر مراجعه کنید

wiki how

Wonder how to

سبک دوم: عناوینی که مستقیم سر اصل مطلب می‌روند

اینکه بخواهید یک عنوان را ژورنالیستی کنید خیلی خوب است اما همیشه جواب نمی‌دهد. گاهی از اوقات لازم است که بدون هیچ پیرایه‌ای عنوان بیان شود. مثلا اگر قرار است کاربران خود را در سایت خوشحال کنید لازم نیست آن‌ها را هزار بار به طپش قلب بیندازید! کافیست از فرصت استثنایی و طلایی که برایشان فراهم کرده‌اید یک جمله بنویسید مثلا: ۳۰ درصد تخفیف پاییزی برای سئو سایت

سبک سوم: عنوان‌های چالشی و غیر مستقیم

این جا حرفمان کاملا بر خلاف روش دوم است. برخی جاها لازم است که کاربر کمی به چالش بیفتد تا مطلب را بخواند و به دنبال مباحث تکمیلی در این باره باشد. مثلا وقتی قرار است میزان افزایش نرخ طلا یا دلار اطلاع رسانی شود، اگر در عنوان میزان قیمت و نرخ اعلام شود، افراد به این مطلب توجه می‌کنند اما جوابشان را با مطالعه عنوان می‌گیرند. پس روی لینک کلیک نمی‌کنند و بازدید نیز زیاد نمی‌شود. گاهی کاربر را تشنه نگه دارید تا وارد سایت شود و به مطلب دسترسی پیدا کند اما نباید او را خیلی غافلگیر کرد! وقتی که کاربر روی لینکی کلیک کرد باید بلافاصله در همان مرحله به پاسخ خود برسد. در غیر اینصورت احتمال ترک سایت و آزار برند بیشتر خواهد شد.

سبک چهارم: لیست سازی از مطالب خاص و مرتبط

گاهی دیده ایم که عناوینی ساخته می‌شود که به دسته‌ای مشترک از موضوع اشاره دارد مثلا بهترین اپلیکیشن‌های اندروید! یا بدترین کارهایی که می‌توانید در محل کار انجام دهید یا مثلا ۱۰ میوه لاغر کننده! این‌ها می‌تواند کلکسیون‌های جادویی باشند که کاربران بدان‌ها علاقه خاصی دارند.

 سبک پنجم: پرسش محوری بودن عنوان‌ها

اگر می‌خواهید روش کار کردن با چیزی را بیان کنید، یا به عبارتی همان مطلب سبک اول را به وفور در سایت خود مورد استفاده قرار دهید می‌توانید از سبک سوالی نیز استفاده کنید. بدین صورت می‌توانید ذهن کاربر را با سوالی آشنا کنید. مغز انسان در مقابل سوال تحمل کمی دارد و سریع واکنش نشان می‌دهد. این واکنش منجر به پیدا کردن جواب خواهد شد که ساده‌ترین راه آن این است که مغز به کاربر دستور می‌دهد که روی لینک کلیک کند تا جواب را پیدا کند چون واقعا تحمل ندارد.

 سبک ششم: دستورات مثبت بدهید

گاهی سبک دستوری می‌تواند خیلی ارزشمند باشد البته به شرط آنکه کاملا مثبت باشد. بدین صورت می‌توانید افرادی را با قدرت تمام به سمت برخی چیزها سوق دهید. این افراد کلیک کن‌های خوبی هستند که باید آن‌ها را پیدا کنید و دغدغه‌هایشان را شناسایی کنید و با ارائه دستورات مثبت به خود جذب کنید. برای نمونه: کسب و کار خود را رونق دهید! یا اینکه، در ۸ روز لاغر شوید.

 سبک هفتم: نظرات شخصی خود را به سادگی بگویید

اگر تجربه شخصی در کاری دارید می‌توانید از این سبک استفاده کنید و آنچه حس خوبی در موردش دارید را بیان کنید. مثلا اگر با نوشتن فونت خاصی، در نرم افزار ورد، سرعت تایپتان بیشتر می‌شود حتما ذکر کنید. مثلا خود من وقتی با فونت بی‌نازنین می‌نویسم عجیب تایپم تند‌تر می‌شود پس شما نیز تست کنید و امور روزمره تان را زیر نظر بگیرید و در موردش متن بنویسید و عنوانی ایجاد کنید که کلیک خور زیادی دارد.

سبک هشتم: خبرنگارانه کار کنید

سری به روزنامه‌ها که می‌زدم، متوجه می‌شدم همه در حال داغ کردن موضوعی هستند. این دسته از عناوین که به ژورنالیستی مشهورند خیلی خوب جواب می‌دهند اما نباید ژورنالیستی بودن را با خطای فریب کاری یا زرد بودن اشتباه بگیرید. آب و تاب چیزی را تند کنید اما فریب کاری را دخیل نکنید. مطمئن باشید همه از سبک شما خوششان خواهد آمد.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.