یکی از عناصری که در سال های اخیر در بازاریابی نقش اساسی بازی می کند، رنگ ها هستند. در واقع با رنگ ها و دانشی که در بر دارند می توانید بازاریابی خود را جانی همیشگی ببخشید. با توجه به اینکه رنگ ها علم خاص خود را دارند، تحقیقات گسترده ای به عمل امده که نشان می دهد واکنش جنسیت ها مثل زن و مرد به رنگ ها متفاوت است.

چالش: فرض می کنیم که شما در پروسه بازاریابی تان، تحقیقات لازم را به عمل آورده اید و به این نتیجه رسیده اید که باید محصولاتتان برای خانم ها ارائه شوند. برای این که سایت تان موفق باشد باید وب سایتتان، برای خانم ها طراحی شود. در طراحی فروشگاهی که اغلب مشتری هایش بانو هستند باید به برنامه رنگ بندی به طور ویژه دقت کرد. .

ابتدا بیایید بررسی کنیم که طبق تحقیقات علاقمندی خانم ها و آقایان به چه رنگ هایی است:

رنگ مورد علاقه آقایان و خانم ها

رنگ هایی که خانم ها دوست دارند شامل: آبی ، سبز و بنفش است..

رنگ هایی که خانم ها دوست ندارند شامل: نارنجی، قهوه ای و خاکستری است.

اما این موضوع در آقایان کمی متفاوت است.

رنگ هایی که آقایان دوست دارند شامل: آبی، سبز و مشکی است..

رنگ هایی که آقایان دوست ندارند شامل : قهوه ای، نارنجی و بنفش است. .

در یک مطالعه موردی ۳۵ درصد از خانم ها اعلام داشته اند که آبی رنگ مورد علاقه آن هاست. به همین منوال ۲۳ درصد اعلام داشتند که به رنگ صورتی علاقه دارند و ۱۴ درصد هم به رنگ سبز اشاره کردند. ۳۳ درصد از خانم ها نیز اعلام کردند که رنگ نارنجی آخرین رنگ مورد علاقه آن ها است. ۳۳ درصد نیز در مورد رنگ قهوه ای و ۱۷ درصد هم در مورد رنگ خاکستری چنین دیدگاهی داشتند.

یک مطالعه دیگر نشان می دهد که خانم ها از تن خاکی بیزار هستند و ترجیح می دهند از رنگ های اولیه و ته رنگ استفاده کنند. این موضوع در طراحی سایت های تجارت الکترونیکی بسیار اهمیت دارد و باید به آن دقت شود. چرا که گاهی بکار بردن اشتباهی یک رنگ، می تواند مشتری را از شما دور کند. .

مثال اول:  Milani Cosmetics

وب سایت Milani Cosmetics یک وب سایت فروشگاهی زنانه است. در این وب سایت در صفحه اصلی هرگز از رنگ های نارنجی، قهوه ای و خاکستری استفاده نشده است.

فروشگاه زنانه و رنگ بندی در بازاریابی

مثال دوم: Woman’s Day

وب سایت Woman’s Day نیز یک وب سایت زنانه است که در طراحی صفحه اول آن از سه رنگ اصلی مورد علاقه خانم ها استفاده شده است. این رنگ ها همانطور که پیش تر ذکر شد، شامل، سبز، صورتی و آبی است.

Woman’s Day

البته بسیاری از مردم معتقدند که تمام زنان در سراسر دنیا به رنگ صورتی علاقه دارند که در این باره اطمینان نداریم. علاوه بر این شما می توانید برای طراحی سایتتان از طیف های رنگ های مورد علاقه بانوان استفاده کنید. مثلا استفاده از رنگ ارغوانی، سبز پسته ای و مواردی اینچینی می تواند در موفقیت تان دخیل باشد.

گاهی توجه به وب سایت رقبا به شما کمک می کند که بتوانید رنگ های موفق را تشخیص دهید و از این طریق در طرح بندی و رنگ بندی خود استفاده کنید.

البته به شما توصیه می کنیم که کتاب روانشناسی رنگ در بازاریابی اینترنتی را هم مطالعه کنید.

روانشناسی رنگ در بازاریابی اینترنتی

تمرینات عملی:

ابتدا به یک نتیجه درست در مورد غالب مخاطبان و مشتریان تان دست پیدا کنید و جنسیت غالب را مشخص کنید
۱۰ وب سایت پر فروش را که در صنف شما کار می کنند مشخص کنید و به ارزیابی رنگ های آن ها بپردازید و یک نتیجه کلی بگیرید.
در چنین شرایطی باید سایت را بر اساس بازاریابی محتوا، آنالیز و طرح ریزی کرد و از رنگ ها به طور اصولی استفاده کرد و سعی کرد طیف مشترکی ایجاد کرد. این بخش نیاز به مشاوره عمیق تر دارد.

برچسب ها
محصولات مرتبط
  • روانشناسی رنگ در بازاریابی اینترنتی
    روانشناسی رنگ در بازاریابی اینترنتی قیمت فایل کتابچه : ۲۵,۰۰۰ تومان نحوه ی دریافت : دریافت لینک دانلود

    تاثیر رنگ ها امروزه در کمتر چیزی حس نمی شود. مخصوصا در مواردی که افراد می خواهند به طور مج ..

در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.