یکی از سوالاتی که مرتبا از وب مسترها و کسانی که در زمینه سئو شناخت  و فعالیت اندکی دارند می‌شنوم این است که آیا گوگل پلاس در بهبود رنک سایت تاثیر گذار خواهد بود و این چگونه ممکن است؟

پاسخ قطعی من به این سوال بله است و قصد دارم امروز و در این مقاله به چگونگی انجام این کار اشاره نمایم.

برخی وب مسترها اعتقاد دارند که داشتن یک صفحه شخصی برای کسب و کارشان به تنهایی می‌تواند در کسب بهترین رنک‌ها از گوگل تاثیر گذار باشد اما این تصور کاملا اشتباه بوده و من قصد دارم به طور کامل نحوه انجام سئوی سایت به وسیله گوگل پلاس را برایتان شفاف سازی نمایم.

بگذارید کار را از پایه شروع نماییم تا حتی کسانی که درمورد سئو هیچ اطلاعاتی ندارند بتوانند از این مقاله استفاده کاملی ببرند.

بنابراین در ابتدا می‌خواهم به این سوالات پاسخ دهم که اصلا سئو چیست؟ به چه کاری می‌آید؟ وچرا در طراحی سایت‌ها اهمیت دارد؟

سئو

سئو چیست؟

سئو (SEO) مخفف Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی موتور جستجو است. اگر وقت کافی و علاقه لازم برای مطالعه یک مقاله ده دقیقه ای دارید می توانید روی مطلب سئوی سایت ( SEO ) چیست و چگونه کار می کند؟ کلیک کنید و از سئو سر در بیاورید.

سئو به معنی این است که ما با کمک مجموعه‌ای از تکنیک‌های درون سایتی(On-site) و خارج سایتی( Off-site) باعث شویم جایگاه یک سایت در لیست جواب‌های موتورهای جستجوبهتر شود و در واقع رتبه بیشتری بگیرد و صدر نشین شود.

در واقع تلاش می‌نماییم به وسیله سئو دید موتور‌های جستجو را نسبت به یک سایت بهبود ببخشیم.

تکنیک‌های درون سایتی به تکنیک‌هایی گفته می‌شود که به وسیله مدیر و نویسنده سایت قابل دسترسی و انجام باشد به عنوان مثال استفاده از تگ‌های متا و یا تنظیم عنوان مناسب ،لینک سازی و پیاده سازی راه‌هایی که سبب بهتر دیده شدن سایت توسط ربات‌های جستجوگر می‌شود.  برای آشنایی بیشتر با تکنیک های درون سایتی سئو می توانید به مقاله با عنوان فاکتورهای مهم در سئوی داخلی سایت مراجعه کنید.

تکنیک‌های خارج سایتی به عملکرد‌هایی گفته می‌شود که توسط کاربران و افرادی که سایت شما را مطالعه می‌نمایند انجام می‌گردد. در این باره نیز می توانید این مطلب با عنوان مهم ترین فاکتورهای off page SEO یا سئوی خارجی را مطالعه کنید.

انجام این اعمال سبب ارتقاء جایگاه وب سایت در مقابل جستجوگرها می‌گردد و باعث افزایش بازدید و در نهایت افزایش فروش ورونق کسب و کار می‌گردد.

این موضوع باعث گردیده تا از همان اوایل باز شدن مبحث سئو در سال ۱۹۹۰ بسیاری از شرکت‌ها به دنبال سئو کاران مجرب جهت ارتقای سئو سایت خود باشند و کارشناسان سئو نیاز دائما در حال یادگیری اصول جدید سئو.

سایت گوگل از بیش از ۲۰۰ سیگنال مختلف برای تعیین رنکینگ صفحات اینترنتی استفاده می‌نماید که مهمترین آنها لینک‌های ورودی به سایت‌هاست.

هرچه تعداد لینک‌های ورودی به سایت  بیشتر باشد اعتبار سایت بیشتر می‌گردد و هرچه اعتبار و قدمت سایت افزایش گردد لینک‌هایی که صادر می‌نماید باارزش‌تر خواهد بود.

سئو

سئوی سیاه و سفید

سئو مانند ۲ رو سکه ‌اشد و هم یک روی مثبت دارد و هم رویی منفی

روی مثبت آن استفاده از شیوه‌ها و روش‌های قانونی سئو است که توسط سایت گوگل تبیین گردیده و به آنها White Hat SEO گفته می‌شود و  روی منفی آن شیوه‌های غیر قانونی و خلاف مقررات است که با نام Black Hat SEO  معروف می‌باشد. گوگل به شدت با شرکت‌هایی که از شیوه‌های سئوی سیاه استفاده می‌نمایند برخورد وگاهی با کاهش رنکینگ آنها را جریمه و یا به طور کلی از لیست نتایج جستجو‌ها حذف می‌کند.

سئو

چرا سئو بر کسب و کار من تاثیرگذار است؟

کسب رتبه خوب در نتایج جستجوهای گوگل برای صاحبان کسب و کارها اهمیت بسیاری دارد. در این میان برخی با خرج نمودن پول و استفاده از سرویس‌هایی چون گوگل ادوردز سبب افزایش رتبه خود میگردند. که این امر سبب تولید نتایج غیر طبیعی در جستجوههای گوگل می‌گردد. اما اگر مدیران سایت‌ها و نویسندگان با تولید محتوای مناسب و با کیفیت و بهره گیری از اصول درست و مفید سئو نتایج خوب و قابل توجهی را بدست آورند به آن  نتایج طبیعی گفته میگردد.

گوگل پلاس و سئو

تمامی کسانی که شناخت اندکی نسبت به مفاهیم سئو داشته باشند به راحتی درک می‌کنند که تاثیر گوگل پلاس بر رنکینگ سایتشان تا چه حد می‌تواند بالا باشد. اما اکثرا نمی‌دانند که این تاثیر از کجا ناشی می‌گردد.

محتویات گوگل پلاس به ورتی کاملا مستقیم در نتایج گوگل موثر است و البته این موضوع هیچ ربطی به این که این شبکه اجتماعی زیر شاخه‌ای از شرکت گوگل است ندارد بلکه به ماهیت و الگوریتم خاص خود این شبکه مربوط است.

زمانی که شما در سرویس گوگل پلاس یک صفحه ایجاد می‌نمایید این صفحه به پایگاه اطلاعاتی کاملی از علایق و سلایق شما تبدیل می‌گردد و این بانک اطلاعاتی کمک بسزایی در نتایج گوگل برای شما دارد و این امر دقیقا همانی است که شما برای محبوبیت بیشتر محصولاتتان نیازمندید.

سئو

گوگل پلاس و سیگنال‌های اجتماعی

همانطور که در بالا اشاره کردیم صفحه پروفایل هر فرد در انتخاب نتایج گوگل برای شما کمک شایانی انجام میدهد گرچه این سیگنال‌های اجتماعی هنوز نوپا هستند اما گوگل و پینگ به خوبی فهمیده‌اند که در آینده این بازخورد‌ها تا کجا تاثیر گذار خواهند بود.

نحوه رتبه دهی به پروفایل‌های گوگل پلاس چگونه است؟

این که رتبه بندی سایت‌ها توسط گوگل به چه صورتی انجام کی گیرد امری است که هرگز توسط گوگل منتشر نگردیده اما می‌توان با توجه به عملکرد لینک ههای ورودی در صفحات و افزایش سئو به این نتیجه رسید که لینک‌های ورودی و همچنین پروفایل‌هایی که هر کاربر با آن تعامل دارد می‌تواند در افزایش رنکینگ آن صفحه موثر باشد.

مشخصات پروفایل‌های برتر گوگل پلاس کدام است؟

تعاملات مشخص با پروفایل‌های معروف گوگل پلاس، افزایش لینک‌های ورودی به پروفایل اشخاص و …. می‌تواند سبب گردد تا رنگ پروفایل شما تا حد ممکن افزایش یابد.

اما به طور کلی می‌توان اصول پنج گانه‌ای را برای آن تالیف نمود.

  1. افزیش تعداد طرفداران یک پروفایل الزاما باعث افزایش رنک آن نمی‌گردد
  2. گرفت امتیاز به وسیله دکمه +۱ تاثیری در افزایش رنکینگ پروفایل و یا سایت شما ندارد و تنها یک لایک در فیسبوک نسیب شما می‌کند.
  3. کیفیت بهتر از کمیت است. به این معنا که داشتن تعامل با چند پروفایل معروف و رنک دار می‌تواند به مراتب بیشتر از داشتن صدها طرفدار معمولی عمل نماید.
  4. فقط فالو کردن یا فالو شدن کافی و موثر نیست و این که مثلا بین شما و چندین پروفایل مشهوری که دنبال می‌کنید تعاملات موثر و پویای نیز صورت گیرد اهمیت دارد.
  5. بک لینک‌ها در ارتقای رنک صفحه شما اهمیت بسیاری دارند . بک لینک در واقع لینکی است که سایت‌های دیگر از مطالب شما ایجاد می‌نمایند و این امر در افزایش رنکینگ شما بسیار موثر و مهم است.

ارزش یک صفحه یا پروفایل محبوب گوگل پلاس در چیست؟

این ارزش در گوگل پلاس خود به دو شاخه مهم تبدیل م یگردد:

  1. پروفایل‌ها به شیوه صفحات معمولی رنک دهی می‌گردند و درجستجو‌ها پروفایل‌های محبوب صدر نشین هستند.
  2. لینک‌هایی که وب سایت‌ها از پروفایل‌های محبوب دریافت مینمایند ارزش بیشتری نسبت به سایر لینک‌ها دارا هستند.

اینجاست که ارزش دکمه +۱ در وب سایت‌ها مشخص می‌گردد زیرا در واقع با فشردن آن دکمه URL پست شما کپی شده و اشتراک گذاری می‌گردد.

نتیجه گیری
 
همانطور که اشاره کردم، گوگل پلاس فرصت ارزشمندی را در اختیار مدیران کسب و کارها قرار می‌دهد.

این شبکه یک ورودی رایگان به هزار توی گوگل است؛ جایی که به ندرت به آسانی و بدون صرف هزینه می‌توان بدان پا گذاشت.

شما با ساخت یک شبکه قدرتمند و گسترده در گوگل پلاس می‌توانید بر پاسخ‌های شخصی شده جستجوی هزاران کاربری که در اقصی نقاط جهان از اینترنت استفاده می‌کنند، به طور مستقیم تاثیر بگذارید.

بخش جالب ماجرا این است که شما همزمان با ارتقاء ارزش  پروفایل و سایت خود نزد گوگل، این قابلیت را در اختیار می‌گیرید که رتبه خود را نزد کاربران بالا برده و جایگاهی در صفحه پاسخ‌های گوگل برای خود فراهم کنید که هر کس از هر کجا بالقوه می‌تواند آن را مشاهده کند حتی اگر این عده جزو شبکه عنکبوتی شما در گوگل پلاس نباشند.

با هدیه‌ی یک صلوات به مقام حضرت مهدی (عج) کمی از بار غم هایش بکاهیم که با کریمان کار ها دشوار نیست..

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.