تمام تلاش ها در تجارت الکترونیکی حول تلاش ها و اهداف و تاکتیک های رقبا می چرخد. بی دلیل نیست که تجارت الکترونیکی را با جنگ مقایسه می کنیم.

شما فرمانده هر جنگی که باشید، پیش از تعیین هدف و نقشه سازی حملات، به بررسی سپاه دشمن خواهید پرداخت تا بتوانید بهترین نقشه را برای جنگ برنامه ریزی کنید.

“جمع آوری اطلاعات در خصوص رقابت تان معمولا یک استراتژی ای است که اغلب تاجران تجارت الکترونیکی از آن چشم پوشی می کنند”

راستش را بخواهید بازاریابی و برندسازی و بازارسازی و اختصاصی سازی بازار با توجه به اهداف، چیزی کمتر از جنگ نیست. مخصوصا حالا که هر رقیب به عنوان یک دشمن خاموش و زیرک نیز شناخته می شود.

فروشگاه ها و صاحبین کسب و کارهای الکترونیکی، در فاز های مختلفی پیشرفت می کنند اما از ابتدا تا انتها، یک عامل مهم می تواند به آن ها در توسعه و پیشرفت کمک کند که آن هم، رقیب شناسی و عملکرد متناسب با فعالیت های رقبا است..

 در واقع اگر شما ندانید رقبایتان در حال انجام چه کاری هستند و تمرکزشان بر چه چیزی است، خودتان هم نمی توانید چنان که باید برنامه ریزی هدفمندی داشته باشید و به موقع مشتریان جدید را جذب کنید.

  نحوه شناسایی ۵ رقیب برتر و همچنین ۸ ابزار مفید که به شما کمک می کنند تا اطلاعات عمیقی در خصوص نقاط قدرت و ضعف های رقبایتان بدست آورید را در این پست می آموزید.

۵ رقیب برترتان را شناسایی کنید

اولین جایی که می توانید رقبایتان را شناسایی کنید، در صفحه نتایج گوگل است. حتی اگر شما در صفحه اول گوگل نباشید، ۵ تا ۱۰ نفر اولی که در صفحه اول از نتایج جستجو در گوگل نمایش داده می شود، رقبای شما هستند. البته این افراد را باید متناسب با کلمات کلیدی، شناسایی کنید.

ابتدا ۵ کلمه ی کلیدی که می خواهید از این طریق، ترافیک تان را از گوگل افزایش دهید را مشخص کنید.

  اگر شما الان فروشگاه تبلیغات الکترونیکی ندارید و در حال انجام تحقیقات قبل از اجرا هستید فقط کافیست کلمات مرتبط را وارد کنید. مطمئن شوید که در حالت incognito هستید و در نقطه مکانی درست قرار دارید ( اگر مثلا شما در خارج از ایالت متحده هستید و می خواهید نتایج جستجو درون ایالت متحده باشد کافیست &gl=us را در انتهای آدرس URL جستجویتان قرار دهید). لیستی که گوگل به شما نشان می دهد را با دقت تمام بررسی کنید. در بررسی عمیق تر، به دنبال شرکت هایی باشید که فعالیت هایی عینا مثل شما دارند. قرار است این شرکت ها را در لیست رقبا قرار دهید و با توجه به آن ها فعالیت کنید.

خوب، بد و بد تر را لیست بندی کنید

حالا که می دانید با کی طرف هستید، شروع به جست و جو در فروشگاه های آنلاین رقبایتان بکنید. نگاهی نزدیک به سایت شان بیاندازید و لیستی از تمام چیز هایی که از آن ها خوشتان می آید و نمی آید درست کنید. از خودتان این سوال ها را بپرسید:

 1.     آن ها چگونه بر ارزش چیزی که ارایه می دهند تاکید می کنند؟
 2.     قیمت های آن ها در مقایسه با قیمتی که شما می دهید چگونه است؟
 3.     عکس برداری از محصولاتشان چگونه است و توضیحات درباره محصولاتشان به چه صورت است؟
 4.     قیمت و امکانات ارسال شان چگونه است؟
 5.     کلید های انجام عمل(call to action) آن ها به چه شکل است و چقدر قابل رویت است؟
 6.     آیا آن ها می خواهند یک لیست از ایمیل ها بسازند؟
 7.     فعالیت های آنان در سوشال مدیا یا شبکه های اجتماعی چگونه است؟
 8.     آیا از ابزارهای ارتباطات جمعی استفاده می کنند یا خیر؟
 9.     مشتریان آنان بیشتر از چه کانالی به آنان جذب می شوند؟
 10.     آیا به طور آفلاین نیز فعالیت هایی برای برندسازی و تبلیغات دارند؟
 11.     آیا وبسایت شان برای موبایل بهینه شده است؟
 12.    هر چند وقت با مشتری هایشان ارتباط برقرار می کنند و چگونه با مشتری هایشان صحبت می کنند؟

بعد از بررسی موارد بالا و حتی مواردی بیشتر که الان به ذهن ما نرسید، یک شناسنامه دقیق از رقبایتان بدست آورید و بعد از آن با ابزارهای زیر، که گاها پولی و برخی رایگان اند، پروسه ی شناخت خود را تکمیل کنید.

Alexa

الکسا از سال ۱۹۹۶ تا الان فعال بوده است. الکسا با نامی زیبا که همیشه به ذهن می ماند در واقع دارای امکاناتی است که به صورت رایگان و پولی در اختیار کاربران قرار داده است. لازم نیست هزینه ی اضافی کنید. در ابتدای راه، اطلاعات جامع و رایگانی که الکسا در اختیارتان قرار می دهد، برای شما کافی است.

alexa

الکسا چیست

با استفاده از الکسا می توانید رتبه جهانی، تعداد لینک های ارسال شده به سایت، جمعیت شناسی و منبع ترافیک سایت را به خوبی مشاهده کنید.

البته گاهی ارقامی که الکسا ارائه می دهد با درصدی خطا همراه است اما برای بازبینی اولیه کافی است.

SEO Book: ابزار مقایسه شباهت صفحات

این ابزار، در واقع به شما کمک می کند تا بتوانید از نظر سئو ، سایت خود و رقبایتان را با هم مقایسه کنید.

 صفحات و عناوین آنها، توضیحات متا و دیگر عناصر مهم در سئوی سایت، درست در همین بخش قرار گرفته است.

برای ورود به این سایت کلیک کنید

seo-book

بررسی سئوی سایت

ابزار کلمات کلیدی Google Adwords

این ابزار حرفه ای است و لازم است برای بهره مندی از سئوی سایت قوی، از آن استفاده کنید. از Google Adwords برای بررسی کلمات کلیدی، ترافیک ها و کلمات پر طرفدار استفاده می شود.

google-adwords-position

  همچنین این ابزار به شما این امکان را می دهد تا با اضافه کردن ادرس URL و گروه های مخصوص مثل پوشاک یا لوازم آرایشی و … نتایج را خلاصه تر کنید. می توانید از با استفاده ازGoogle Adwords  مقدار هزینه ای که رقبایتان برای هر کلیک در تبلیغات می پردازند را نیز تخمین بزنید. همچنین شما باید از Google Traffic Estimator برای پیدا کردن تعداد کلیک های تبلیغاتی و هزینه های کنونی برای کلمات کلیدی متنوع استفاده کنید.

برای ورود به سایت Google AdWords Keyword Tool کلیک کنید

Internet Archive

اگر می خواهید یک سایت را در طول عمر خود، از نظر ظاهری مورد بازبینی قرار دهید می توانید از ابزار فوق العاده ی Internet Archive استفاده کنید. این سایت حدودا ۲۰ سال است ( الان ۲۰۱۶ است ) که در کل اینترنت پرسه می زند و از نمای ظاهری سایت ها اسکرین شاتی بر می دارد. شما می توانید با استفاده از آن پروسه ی تغییر سایت های رقیب را مورد بررسی قرار دهید و اشتباهات آنان را در سایت خود بکار نبرید.

 Internet Archive

با استفاده از Wayback Machine رایگان آن های می توانید ظاهر سایت ها در طول زمان را ببینید. با نگاه کردن به تاریخچه وبسایت رقبایتان می توانید در طراحی و قیمت گذاری هایتان برنامه ریزی کنید.

مثلا می توانید ببینید که رقبا در چه زمانی نمای ظاهری سایت شان را عوض کرده اند؟ علت تغییر شمای سایت چه بوده است؟ آیا هدف گیری آنان در ابتدا درست چیزی بوده که شما در این شرایط دارید؟

بعضی اوقات شما می توانید از تغییرات نا محسوسی که رقبایتان در سایتشان انجام می دهند چیز های زیادی یاد بگیرید.

برای ورود به این سایت کلیک کنید

ابزار های دامنه ای: Whois

من Whois را خیلی دوست دارم. Whois ابزاری حرفه ای است که حتی بسیاری از ادمین ها و وبمسترها از آن خبر ندارند. خیلی وقت ها با استفاده از Whois می توان اطلاعات مهمی کسب کرد مثلا اینکه دامنه ی مورد نظر برای چه کسی است! خب بهتر است که اینگونه شروع کنید ابتدا برای ورود به DomainTools: Whois  کلیک کنید.

whois

بعد آدرس URL رقیبتان را در Whois وارد کنید و سپس اطلاعات جامعی در خصوص دامنه آن از جمله: تاریخ دریافت، اطلاعات تماس، وضعیت سرور، لینک های ورودی و خروجی و دیگر دامنه هایی که مشترک دارد را بدست می آورید.. بخاطر داشته باشید که با افزونه ی rank toolbar در فایرفاکس نیز با یک کلیک می توانید به این ابزار دسترسی داشته باشید. این افزونه که بیشتر با نام webrank toolbar شناخته می شود اطلاعات عمیقی در اختیارتان قرار می دهد.

SpyFu

برای استفاده از سرویس SpyFu باید ماهانه ۷۹ دلار پرداخت کنید. این ابزار به شما کمک می کند که در کلمات کلیدی رقبا جاسوسی کنید!

spyfu

اگر رقبا از گوگل ادوردز استفاده می کنند، این سرویس به شما اجازه می دهد تا بفهمید چه چیزی در کمپین AdWords برای رقیبتان کار کرده یا نکرده است. وقتی شما قدم های رقابتتان را دنبال می کنید می توانید از اشتباه کردن بپرهیزید.

برای ورود به این سایت کلیک کنید.

Open Site Explorer

این سرویس خدمات خود را به صورت ترکیبی یعنی پولی و رایگان ارائه می دهد. سرویس پولی آن ۹۹ دلار در ماه است.

  در اینجا می توانید فروشگاه خودتان را با تا ۴ رقیب در زمینه هایی از جمله مالکیت صفحه، مالکیت دامنه، مرتبط سازی ریشه دامنه ها و همه لینک ها، مقایسه کنید. در نسخه Pro همچنین می توانید وضعیت اجتماعی سایت ها را نیز مقایسه کنید. میزان محبوبیت لینک های ارسال شده به سایت از طریق این ابزار کاملا قابل شناسایی است.

برای ورود به این سایت کلیک کنید

Google Alerts

با این سرویس از گوگل می توانید ایمیل هایی در خصوص نتیجه سرچ های مرتبط )وب، اخبار و غیره) بر اساس گزینه های انتخابی تان از گوگل دریافت کنید.  شما از همین الان باید Google Alerts  را بر اساس نام فروشگاهتان بارگذاری کنید ولی مهم تر این است که آن را برای نام رقبایتان نیز تنظیم کنید. من همچنین پیشنهاد می کنیم آن را برای موضوعات کلیدی در خصوص صنعت تان نیز تنظیم کنید تا بتوانید به راحتی شاهد گسترش بازار برای تحقیق و توسعه بیشتر که می تواند تبلیغات آنلاین شما را تحت تاثیر قرار دهد باشید.

برای ورود به این سایت کلیک کنید

google_alerts

نتیجه گیری

بعد از زمانی که برای بررسی رقبا قرار دادید و به اطلاعات کافی دست پیدا کردید، زمان آن می رسد که به سایت خودتان روی آورید و در بهینه سازی و توسعه آن بکوشید. دقت کنید که راه بهبود دقیق فروشگاه و سایت شما چیست. تاکتیک های رقبا را به صورت دقیق بررسی کنید و اگر به طور اصولی اشکالی در آن ها می بینید، حتما از آن دوری کنید.

سعی کنید از وب سایت خود هم انتقاد کنید تا بتوانید بهتر و موثر تر آن را بهبود ببخشید.

بهترین کار این است که نقطه ضعف رقبا را مورد پالایش قرار داده و به طور مثبت و موثر در کسب و کار خود وارد کنید. ببینید که آنان در چه بخش هایی واقعا از شما پیشی گرفته اند. بیایید و برای این مورد هم برنامه داشته باشید. انعطاف پذیری اصلی مهم است که نباید آن را فراموش کنید.  به خاطر داشته باشید که برای ماندن در رقابت باید با انعطاف عمل کنید و بتوانید مسیرتان را تغییر دهید.

البته اگر شما تازه یک سایت را راه اندازی کرده اید بهتر است از جایگاه ۱ به قضیه نگاه کنید و هرگز به فکر برداشتن گام های بلند افراطی نباشید که به قول قدیمی ها سنگ بزرگ نشانه ی نزدن است و دیگر هیچ!

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.