گویا آی تی: حالا نوبت به آن رسیده است که نگاهی به حوزه رقبای موجود  بیندازیم.  به خاطر اینکه یک محصول عالی را انتخاب کرده اید و تقاضای زیادی برای آن وجود خواهد داشت، ممکن است رقبای زیادی را سر راه خود ببینید. در این فصل قصد داریم ابزار ها و روش هایی را برای درک بهتر پتانسیل رقبا بیان کنیم.

5

رقبای برتر خود را شناسایی کنید:

اولین مرحله شناسایی افرادی است که در حال حاضر در حال فروش محصولات شما هستند. بهترین روش برای تعیین  رقبا، انجام چند جستجوی ساده برای محصول مورد نظر است. فقط به این نکته توجه داشته باشید که به هنگام جستجوی واژه مورد نظر، فکر کردن همانند یک مشتری احتمالی بسیار مهم است.  شما همچنین می توانید از کلمات کلیدی دم دراز که در فصل قبل به آن اشاره کردیم استفاده کنید.  باید ببینید چه کسی برای کلیدواژه مرتبط با محصول یا صنعت شما رتبه بالاتری در گوگل کسب کرده است.

cofh4

نکته: مطمئن شوید که  ناحیه و موقعیت مناسبی را مورد جستجو قرار می دهید. به این موضوع توجه داشته باشید که چه کسی در صفحات اول قرار گرفته است. برای اینکه تصویر کامل تری از رقبای خود داشته باشید، می توانید عبارت related:www.competitorURL.com  را در گوگل تایپ کنید تا بتوانید لیستی از شرکت های مشابه را دریافت نمایید.  همچنین می توانید از ابزارهای آنلاین رایگان همچون SimilarWeb و SEMrush برای به دست اوردن اطلاعاتی در مورد رقبای خود استفاده کنید.

رقابت خود را تجزیه و تحلیل کنید

اگرچه به دست آوردن تصویر کاملی از فعالیت رقبا  کمی دشوار است اما روش هایی وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. برای اینکه اطلاعات بیشتری از رقبای خود به دست آورید باز هم می توانید از ابزارهایی همچون SimilarWeb و SEMrush استفاده کنید. این ابزارها همچنین جزییات با ارزش دیگری در مورد رقبای احتمالی فراهم می کند. این اطلاعات عبارتند از :

 • مروری اجمالی بر ترافیک
 • جغرافیای ترافیک
 • وب سایت های ارجاع دهنده
 • کلیدواژه های جستجو شده( طبیعی و پولی)
 • ارجاعات اجتماعی

بررسی و مرور اطلاعات با این ابزارها می تواند شروع خوبی برای درک رقبا باشد. برخی از موارد اضافی که باید به دنبال آن باشید شامل موارد زیر است:

چه مدت است که رقبا در این بیزینس فعال هستند

این رقبا چه مدتی است که در کسب وکار مورد نظر حضور دارند؟ کسب وکاری که درآمدزایی نمی کند نمی تواند کسب وکار پایداری باشد. شما می توانید از خدماتی همچون Who Is در دامنه های خاصی استفاده کنید و ببینید این دامنه ها چه زمانی ثبت شده اند. علاوه بر این، توییتر و فیس بوک  زمان ایجاد یک اکانت را به شما نشان می دهند. فهمیدن اینکه کسب وکار مورد نظر چه مدتی در حال فعالیت بوده است می تواند درک بهتری از موفقیت فراهم آورد.  در مثال زیر می توانید ببینید که دامنه مورد نظر در ۲۲ آوریل  سال ۲۰۱۰ ثبت شده است:

creation_date

نکته: به خاطر داشته باشید که تاریخ ایجاد یک دامنه همیشه نشان دهنده تاریخ آغاز به کار یک کسب وکار نیست. این دامنه ممکن است ایجاد شده باشد و سپس به فرد دیگری فروخته شده باشد.

فعالیت ها و تعاملات اجتماعی آنها چگونه است؟ تعاملات و فعالیت های اجتماعی لزوما با فروش برابر نخواهد بود اما اگر با سایر اطلاعات موجود ترکیب شود می تواند به درک بهتری از رقبا کمک کند. یکی از مهم ترین مواردی که باید در اینجا به خاطر داشته باشید این است که شما نمی توانید تعداد فالوورها را ارزش بدانید. این روزها به دست آوردن فالوور در رسانه های اجتماعی بسیار راحت شده است. به همین خاطر شما باید  به فعالیت های اجتماعی آنها نگاه کنید و تنها تعاملات اصلی را بسنجید.در مثال زیر مشاهده می کنید که این کسب وکار روابط اجتماعی بسیار قوی دارد:

فیس بوک:

فیس بوک

توییتر:

توییتر

اگرچه این اعداد به نظر گیرا  و موثر می رسد اما به راحتی می توان متوجه شد که این اکانت قابل اعتماد نیست. همه پست ها و به روزرسانی های آنها تقریبا هیچ تعاملی را ایجاد نکرده است. در حقیقت، پست های آنان تنها یک یا دو لایک  کسب نموده است.

شما می توانید از سرویس هایی همچون Status People  برای برسی اکانت های توییتر استفاده کنید تا فالوورهای فیک را تشخیص دهید. این سرویس می تواند درک بهتری از قابل اعتماد بودن اکانت را فراهم آورد.  اگر نگاهی به اکانت اشاره شده در بالا  در سرویس Status People بیندازید، به نتایج زیر خواهید رسید:

sp

در نهایت زمانی که می خواهید اکانت اجتماعی رقبای خود را بررسی کنید توجه ویژه ای به پلتفرم  مورد استفاده داشته باشید. اینکه کسب وکار مورد نظر چگونه با مشتریان خود تعامل دارد و با آنها حرف می زند نیز مهم است. به عنوان مثال Luxy Hairbuilt یک کسب وکار بزرگ است که از یوتیوب به عنوان کانال اجتماعی اصلی  خود استفاده کرده است.

 1. ترافیک ها و بک لینک ها: ترافیک و بک لینک نیز می تواند نشان دهنده قدرت و موفقیت رقیب شما در بازار باشد. اگرچه نمی توان ترافیک دقیق یک سایت را به دست آورد اما هنوز هم ابزارهایی وجود دارد که به تخمین تقریبی ترافیک کمک می کند. ابزارهایی همچون SEMRush و SimilarWeb باز هم ابزارهای عالی برای به دست آوردن ترافیک رقبا، منبع ترافیک و بک لینک هاست. در مثال زیر مشاهده می کنید که این فروشگاه آنلاین نزدیک ۱۰۰۰۰۰ بازدید کننده برای هر ماه و حدود ۵۰۰ بک لینک دارد.

نکته: بیشتر این سرویس ها می توانند تنها ترافیک توسعه یافته را مشخص کنند. بنابراین اگر به دنبال اطلاعات مرتبط با رقبای جدید هستید این اطلاعات نمی تواند مفید باشد.

screen_shot_2014-08-19_at_6-53-53_am

sem_t_and_b

لیست ایجاد کنید:

خوب حالا که رقبای خود را  شناختید باید لیستی از آنها ایجاد کنید. سوالات زیر را به هنگام مرور سایت رقبا از خود بپرسید:

 • آنها چگونه بر روی گزاره ارزشی خود تاکید می کنند؟
 • قیمت آنها در مقایسه با قیمت های شما چگونه است؟
 • عکس و تصاویر محصولات چگونه است؟ محصولات چگونه توضیح داده شده اند؟
 • گزینه های حمل و نقل چگونه است؟
 • Call to action هایی که در سایت به کار رفته است چه شکلی است ؟ چقدر واضح و اشکار است؟
 • آیا در حال ایجاد لیستی از ایمیل ها هستند؟
 • ایا سایت خود را برای موبایل بهینه سازی کرده اند؟

آیا برای اعتبار سنجی آماده هستید؟

از ارزیابی محصول تا ارزیابی رقبا راه طولانی پیش رو خواهید داشت.  در فصل بعدی  روش های مختلف و متعددی را برای  اعتبار سنجی محصولات خود یاد می گیرید. اعتبار سنجی  با ارزیابی متفاوت است. با اعتبار سنجی ایده موجود، شما می توانید اطلاعات بیشتری برای فروش محصول خود در دنیای واقعی به دست آورید.

منبع

 

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.