بازاریابی ایمیل هسته‌ی مرکزی استراتژی بازاریابی درون‌گراست، ولی اگر در این زمینه ناوارد باشید، این تاکتیک می‌تواند خطرات زیادی داشته باشد. در این حوزه حتی بازاریاب‌های باتجربه هم مدام در حال یادگیری اصطلاحات جدید هستند و باید خودشان را با قوانین دائماً در حال تغییری که بر شغل آن‌ها تاثیر می‌گذارد به‌روز نگه دارند. پس بر آن شدیم تا واژه‌نامه‌ای از اصطلاحات مربوط به بازاریابی ایمیلی را برای شما گرد هم آوریم تا هر زمان که خواستید بتوانید به آن مراجعه کنید و پاسخ سوالات خود را بگیرید.

۴۴ اصطلاح در زمینه‌ی ایمیل مارکتینگ که باید آن‌ها را بدانید

برای اینکه بتوانید به راحتی جستجو کنید، اصطلاحات را به صورت حروف بندی تنظیم کرده ایم:

واژه نامه بازاریابی ایمیلی

A

Acceptable Spam Report Rate 

Acceptable Spam Report Rate = نرخ قابل قبول گزارش اسپم – نرخی که در آن به عنوان اسپمر شناخته می‌شوید ولی شهرت فرستنده‌ی شما صدمه‌ای نمی‌بیند. اگر این مقدار بیشتر از ۰.۱% (۱ گزارش از هر ۱۰۰۰ ایمیل) باشد هشدار دریافت می‌کنید.

Acceptance Rate 

Acceptance Rate = نرخ پذیرش – درصد ایمیل‌هایی که توسط سرور ایمیل‌ها پذیرفته می‌شود. البته پذیرفته شدن ایمیل‌ها توسط سرور به معنای راهیابی پیغام‌ها به درون صندوق ورودی کاربر نیست.

B

Blacklist

Blacklist = لیست سیاه – لیستی که آدرس‌های IP را به عنوان IP اسپمر شناسایی کرده و مانع از تحویل پیغام‌های آن‌ها می‌شود.

Bounce Rate 

Bounce Rate = نرخ بازگشت – نرخی که ایمیل‌های تحویل نشده را نشان می‌دهد. دو نوع بازگشت وجود دارد؛ سخت و نرم، که تعریف هر دو در ادامه داده شده است. یک نرخ بازگشت خوب نرخی است که کمتر از ۵% باشد.

Bulk Mail 

Bulk Mail = ایمیل دسته‌ای – ایمیل‌هایی که در مقیاس زیادی برای بازاریابی ارسال شده و یک محتوا را برای گروه بزرگی از افراد می‌فرستد.

C

CAN-SPAM 

CAN-SPAM = قانون ضد اسپم – این اصطلاح به قانونی مصوب سال ۲۰۰۳ بر می‌گردد که در طی آن قواعدی برای ایمیل‌های تجاری تعیین شده و آن‌ها را ملزم می‌دارد تا در صورت تمایل گیرنده امکان توقف ایمیل‌ها وجود داشته باشد. نقض این قانون در آمریکا پیگرد قانونی دارد.

Clicks Per Delivered

Clicks Per Delivered = کلیک در ازای تحویل – واحد اندازه‌گیری مبتنی بر درصدی که از تقسیم تعداد کلیک بر تعداد ایمیل‌های تحویل شده به صندوق ورودی مدنظر به دست می‌آید.

Click Per Open 

Click Per Open = کلیک در ازای باز کردن – واحد اندازه‌گیری مبتنی بر درصدی که از تقسیم تعداد کلیک بر تعداد ایمیل‌های باز شده به دست می‌آید.

CPM

CPM = هزینه در هر هزار نفر – در بازاریابی ایمیلی، CPM معمولاً به هزینه‌ی لیستی که حاوی ۱۰۰۰ آدرس ایمیلی باشد اشاره می‌کند. برای مثال، لیستی که قیمتش ۲۵۰ دلار باشد، یعنی صاحب آن به ازای هر آدرس ایمیل باید ۰.۲۵ دلار پول بپردازد. در ادامه به لیست‌های فروشی اشاره می‌کنیم.

CTR 

CTR = نرخ کلیک – درصد (از تقسیم تعداد کلیک‌های یکتا بر تعداد ایمیل‌های باز شده) افرادی که روی آدرسی که در ایمیل شما وجود داشته کلیک می‌کنند.

Conversion Rate

Conversion Rate = نرخ تبدیل – درصد افرادی که به فراخوان عمل (Call-to-Action) موجود در کمپین بازاریابی ایمیل شما پاسخ می‌دهند. این مورد یکی از معیارهای تعیین موفقیت کمپین‌های ایمیلی شماست.

 

D

IP

Dedicated IP = IP اختصاصی – این اصطلاح در بازاریابی ایمیلی به آدرسی گفته می‌شود که از طریق آن ایمیل می‌فرستید.

Double Opt-In

Double Opt-In = تایید دوگانه – روش توصیه شده برای ساخت لیست‌های ایمیلی که در آن مشترکان برای عضویت باید روی لینکی که در ایمیل تایید وجود دارد کلیک کرده یا به روش دیگری به ایمیل تایید پاسخ دهند.

E

Email Campaign

Email Campaign = کمپین ایمیلی – ایمیل یا مجموعه‌ای از ایمیل‌های تولیدکننده‌ی مخاطب هدفمند که برای مقصود بازاریابی خاصی طراحی شده است.

Email Filter

Email Filter = تکنیکی که برای مسدود کردن ایمیل بر اساس فرستنده، عنوان یا محتوای آن استفاده می‌شود.

Email Sponsorships

Email Sponsorships = حمایت‌های ایمیلی – خرید فضای تبلیغاتی در ایمیل یا حمایت از یک مقاله یا مجموعه‌ی خاصی از مقاله‌ها؛ تبلیغ‌کنندگان پول می‌دهند تا تبلیغاتشان درون ایمیل‌ها قرار بگیرد.

F

False Positive

False Positive = اخطار غلط – اخطار غلط زمانی رخ می‌دهد که یک ایمیل معتبر و قانونی به اشتباه فیلتر یا به عنوان اسپم شناخته شود.

H

Hard Bounce

Hard Bounce = بازگشت سخت – بازگشت سخت زمانی رخ می‌دهد که امکان تحویل ایمیل به خاطر یک علت دائمی مثل عدم وجود آدرس ایمیل مذکور، نامعتبر بودن آن یا مسدود شدن آدرس وجود نداشته باشد.

Honey Pot

Honey Pot = هانی پات – یک آدرس ایمیلی جعلی که برای مقابله با اسپم توسط شرکت‌ها ساخته می‌شود تا اسپمرها را شناسایی کند.

House List

House List = لیست خانه – این لیست مجوز-محور یکی از باارزش‌ترین دارایی‌هایی بازاریابی است که آن را از مشترکان متقاضی می‌سازید.

HTML Email

HTML Email = ایمیل HTML – استفاده از HTML باعث می‌شود بتوانید در طراحی ایمیل‌های خود خلاق باشید.

I

IP Warmup

IP Warmup = مشهور کردن IP – ارسال تعداد بسیار زیادی ایمیل از طریق یک آدرس IP برای به شهرت رساندن آن IP.

L

Landing Page

Landing Page = صفحه‌ی فرود – صفحه‌ای برای جذب مخاطب هدفمند که لینک آن در ایمیل قرار داده شده تا اطلاعات بیشتری درباره‌ی یک محصول یا سرویس به کاربر ارائه دهد.

Levels of Authentication

Levels of Authentication = سطوح احراز هویت – روشی برای شناسایی هویت فرستنده و اطمینان یافتن از این که فرستنده می‌تواند از طریق یک دامنه‌ی اهدایی پیام بفرستد.

List Segmentation

List Segmentation = تقسیم‌بندی لیست – انتخاب مخاطب یا گروهی از مخاطبین هدف که محتوای ایمیل مربوط به آن‌هاست. یک لیست تقسیم‌بندی شده به هدفمندتر شدن کمپین‌های ایمیلی کمک می‌کند، بنابراین منجر به نرخ بالاتر پاسخ، لغو عضویت کمتر و کاهش گزارش‌های اسپم می‌شود.

O

Open Rate

Open Rate = نرخ باز شدن – درصد ایمیل‌هایی که در یک کمپین بازاریابی ایمیلی باز شده، یا درصد ایمیل‌هایی که از بین کل ایمیل‌های ارسالی باز شده است.

Opt-In

Opt-In = عضویت – عضویت یا مشترک شدن در یک لیست ایمیلی به معنای این است که کاربر آدرس ایمیل خودش را به یک شرکت، سایت یا شخص خاص بدهد و اجازه دهد تا آن‌ها برایش ایمیل‌های تجاری ارسال کنند. مشترک اغلب می‌تواند حوزه‌های علاقه‌مندی خود را مشخص کند و یا تعیین کند که دوست دارد چه نوع ایمیلی بگیرد.

Opt-Out

Opt-Out = لغو اشتراک – وقتی یک مشترک تصمیم می‌گیرد که دیگر ایمیل تجاری دریافت نکند و می‌خواهد از یک لیست ایمیلی خارج شود، باید اشتراک خود را لغو کند. از نظر قانونی همیشه باید روشی مشخص برای لغو اشتراک ایمیل‌های تبلیغاتی وجود داشته باشد.

P

Personalization

Personalization = شخصی‌سازی – افزودن بخش‌هایی که بر اساس دانسته‌های فعلی شما از مخاطب باعث شخصی‌تر شدن ایمیل می‌شود. این فرآیند می‌تواند از طریق به کار بردن اسم کاربر، اشاره به سفارشات قبلی یا دیگر محتواهای مختص هر مخاطب باشد.

Physical Address

Physical Address = آدرس فیزیکی – آدرس فیزیکی شرکت که معمولاً در بخش انتهایی ایمیل‌ها قرار داده می‌شود. وجود این آدرس در ایمیل‌های تبلیغاتی در اغلب موارد الزامی است.

Plain Text Email

Plain Text Email = ایمیل‌های صرفاً متنی – ایمیل‌هایی که بدون استفاده از HTML ساخته می‌شوند. برای خوانایی بهتر همیشه باید دو گزینه برای خواندن ایمیل به صورت HTML یا متن معمولی وجود داشته باشد.

Privacy Policy

Privacy Policy = خط مشی حریم خصوصی – توضیح واضح خط مشی وبسایت یا شرکت درباره‌ی نحوه‌ی استفاده از اطلاعات بازدیدکنندگان سایت می‌باشد.

R

Read or Open Length

Read or Open Length = زمان خواندن – واحدی برای اندازه‌گیری مدت زمانی که طول می‌کشد تا کاربر ایمیل را باز کرده و آن را ببندد.

Rental List 

Rental List = لیست فروشی – تکنیکی برای بازاریابی ایمیلی که چندان توصیه نمی‌شود. این لیست شامل مخاطبان یا گروه خاصی از آن‌هاست که متقاضی دریافت اطلاعات درباره‌ی موضوعات مختلف هستند.

S

Sender Score

Sender Score = امتیاز فرستنده – سرویس رایگانی که شهرت هر آدرس IP خروجی را از بین صفر تا صد مشخص می‌کند. سرورهای ایمیلی قبل از این که تصمیم بگیرند که با ایمیل‌های شما چه کار کنند، امتیاز فرستنده‌ی آن را بررسی می‌کنند. امتیازی که بالای ۹۰ باشد خوب است.

Shared IP

Shared IP = IP اشتراکی – گزینه‌ای که در مقایسه با آدرس‌های IP اختصاصی هزینه‌ی کمتری دارد. این IP آدرسی است که بسیاری از مردم با استفاده از آن ایمیل می‌فرستند.

Signature File

Signature File = امضا – جمله یا متن کوتاهی که در انتهای ایمیل قرار دارد و ارائه‌دهنده‌ی اطلاعات بیشتری نظیر اسم شرکت، آدرس و اطلاعات تماس آن است.

Single Opt-In 

Single Opt-In = عضویت ناتمام – این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که کاربران برای ارتباطات ایمیلی ثبت نام می‌کنند ولی ثبت نام خود را به تایید نمی‌رسانند. این یعنی بقیه می‌توانند از طرف آن‌ها ثبت نام کنند و به همین دلیل روش مذکور راه مناسبی برای ساختن یک لیست بازاریابی سالم نیست.

Soft Bounce 

Soft Bounce = بازگشت نرم – بازگشت نرم زمانی رخ می‌دهد که تحویل یک ایمیل به خاطر یک مشکل موقتی مثل پر بودن صندوق ورودی پیام‌ها یا در دسترس نبودن سرور ممکن نباشد.

Spam

Spam = اسپم – ایمیلی که به‌رغم عدم عضویت فرد یا تمایل او برایش ارسال می‌شود. بیش از ۹۰ درصد ایمیل‌های ارسالی در دسته‌ی ایمیل‌های اسپم قرار می‌گیرند.

Spam Cop

Spam Cop = پلیس اسپم – سرویس پولی‌ای که ایمیل‌های خود را مستقر کرده و آدرس‌های اسپم را شناسایی می‌کند.

Spam Trap

Spam Trap = تله‌ی اسپم – آدرس ایمیلی که قبلاً معتبر بوده ولی دیگر معتبر نیست. اگر به این آدرس ایمیل بفرستید با بازگشت سخت مواجه می‌شوید. وقتی سرور متوجه جریان دائمی ترافیک به سوی ایمیل از کار افتاده می‌شود، می‌تواند آن را به یک تله‌ی اسپم تبدیل کند. با این کار پاسخ بازگشت سخت برای آدرس نامناسب متوقف می‌شود و در عوض پیغام پذیرفته شده و فرستنده به عنوان اسپمر شناسایی می‌گردد.

SPF

SPF – مخفف چارچوپ خط مشی فرستنده (Sender Policy Framework) که یک رکورد DNS است که می‌گوید ایمیل از طریق کدام IP یا دامنه فرستاده می‌شود.

W

Whitelist

Whitelist = لیست سفید – این لیست به جای لیست کردن آدرس‌های IP برای مسدودسازی، آدرس‌هایی را شامل می‌شود که برای تحویل ایمیل به مخاطب مورد تایید قرار گرفته‌اند.

دنیای بازاریابی ایمیلی بسیار وسیع و عمیق است و این واژه‌نامه فقط بخش ناچیزی از آن می‌باشد، پس هیچ وقت نباید از یادگیری مطالب بیشتری دست بکشید. به نظر شما جای چه اصطلاحاتی در لیست ما خالی بود؟

منبع

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.