فیس بوک به همان میزان که همگانی است و هر قشری می‌تواند به راحتی با آن کار کند، به همان میزان پیچیده است. برای مثال بیایید همین حالا سری به news feed فیس بوک‌تان بزنید.

در این بخش از فیس بوک همیشه، تعدادی از مطالب و پست‌های دوستانتان را مشاهده می‌کنید اما تمام پست‌های آنان را در این بخش نمی‌بینید و این یعنی فیس‌بوک قانون و مقرراتی برای نمایش پست‌ها دارد که البته این موجب می‌شود که بازاریابان اینترنتی بیش از هر وقت به آن توجه کنند و بر اساس اصول فیس‌بوک عمل کنند.

الگوریتمی که فیسبوک از طریق آن به تنظیم نمایش پست‌های کاربران می‌کند الگوریتم EdgeRank نام دارد.

EdgeRank

فیس بوک و الگوریتم آن

این الگوریتم دارای سه مشخصه‌ی مهم به شرح زیر است:

وابستگی (Affinity)

وابستگی یک رابطه یک طرفه میان کاربر و یک اتفاق (Edge) است و  بر اساس میزان رابطه یک کاربر با برند محاسبه می‌شود. به عنوان مثال نظر دهی ، لایک زدن ، اشتراک گذاری ، کلیک کردن و ارسال پیغام در مورد یک برند همگی بر روی میزان وابستگی تاثیر می گذارد.

وزن (Weight)

فعالیت‌های مختلف در فیس بوک دارای وزن‌های خاص خود است. به عنوان مثال نظردهی در مورد یک پست در فیس بوک دارای وزن بیشتری نسبت به لایک زدن آن است.

زمان (Time Decay)

زمان ارسال پست نیز یکی از فاکتورهای مهم است. هر چه مدت زمان بیشتری از ارسال مطلب یا پست در فیس بوک گذشته باشد میزان معیار ، ارزش کمتری خواهد داشت. به همین دلیل است که در News Feed مطالب تازه دارای اولویت بالاتری هستند.

با توجه به این الگوریتم، هر لایک، هر پست، و هر رخدادی که روی پست صورت بگیرد، مهم تلقی می‌شود و می‌تواند در نمایش پست نقش داشته باشد.

فیس بوک بر اساس این ویژگی‌ها تمامی پست‌ها را مانیتور می‌کند و نهایتا با رتبه ای که در هر لحظه برای پست ها در نظر گرفته، به نمایش پست‌ها برای کاربران می پردازد.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.