سوال مهم شماری از اهالی کسب و کار اینترنتی این است که چرا بازدید کنندگان فروشگاه اینترنتی ما، چنان که باید مشتری وار عمل نمی کنند و بعد از بررسی سایت و محصولات و حتی بعد از انتخاب محصول و قرار دادن آن در سبد خرید، سایت را ترک می کنند.

همه ی بیزینس من ها به خوبی می دانند که اندازه گیری پارامترها به میزان حیات و افول کسب و کارشان اهمیت دارد. اما هدف اصلی آنالیز باید چه چیزی باشد؟

اولین نکته در مورد آنالیز وب سایت فروشگاهی و تجاری شما این است که به شما کمک می کند مشتری شناس تر شوید و بفهمید که کدام بخش های سایت شما، در جذب مشتری و بازدید کننده موفق بوده و بفهمید که دقیقا کدام صفحه از سایت مشتریانتان را فراری می دهد.

اگر برای اولین بار است که می خواهید تجارت الکترونیک خود را ارزیابی کنید به شما توصیه می کنیم با چک لیست زیر کار خود را شروع کنید.

آنالیز وب سایت

بررسی آمار و ترافیک سایت

ساده ترین و قابل فهم ترین گزینه در آنالیز و بررسی سایت این است که می توانید به طور روزانه، هفتگی و ماهانه و حتی به طور دقیق تر متوجه شمار بازدید کنندگان خود شوید. زمانی که از پایه ای ترین بخش های آنالیز شروع کنید می توانید اطلاعات جالبی بدست آورید.

آنالیز وب سایت

زمانی که توانستید ترافیک های اولیه سایت خود را مورد بررسی قرار دهید می توانید وارد مرحله ی دوم شوید و به بررسی میزان مشتری ها، نرخ تبدیل و میزان بازگشت مشتری ها و حتی طول عمر آنان شوید. اگر فکر می کنید محصولی برایتان بیشترین ارزش را داشته و بیشترین در آمد را از سوی آن محصول به کسب و کار خود تزریق کرده اید، می توانید با تکنیک های افزایش بازدید و فروش، نظیر پرداخت پول برای گوگل ادوردز مشتریان هدف زیادی جذب کنید و محصول مورد نظر را بیشتر در معرض فروش قرار دهید.

زیبایی آنالیز سایت در این است که شما می توانید بفهمید که چه چیزهایی منجر به افزایش فروش در سایت فروشگاهی تان می شود و چه چیزهایی به عنوان موانع فروش در سایتتان وجود دارد.

نرم افزارهای آمارگیری و آنالیز تحت وب

تمام کسانی که به طراحی سایت می پردازند اهمیت آنالیز را می دانند بنابراین، برای راحتی کار صاحبین کسب و کار ها و وب سایت ها، یک پکیج آمار گیری و انالیز روی سیستم نصب می کنند. از مشهور ترین پکیج های آمارگیری می توان به Webalizer   و AWStats اشاره کرد که هم اکنون در بسیاری از وب سایت ها فعال هستند.

با استفاده از این دو پکیج می توانید از شمار بازدید کننده ها و مهم ترین و پر بازدید ترین صفحات وب سایت اطلاع کسب کنید. همچنین می توانید برخی از مراجع آنلاین ترافیک سایت و اطلاعات جغرافیایی بازدید کنندگان را از طریق این دو نرم افزار، شناسایی کنید.

از مزیت های مهم این دو نرم افزار این است که، با خواندن فایل log سایت، آمارها و بازدید ها را محاسبه می کنند.

می توان گفت این روش برای گزارش آماری، دقت خوبی دارد اما برخی ابزارهای آنالیز سایت، از جاوا اسکریپت استفاده می کنند. در واقع این ابزارها، بخشی از بازدید کنندگان را گزارش می دهند که می توان گفت ابزاری خوب هستند اما از واقعیت کمی به دورند.

در عین حال گوگل به شدت توصیه می کند که از Google Analytics استفاده کنید. هرچند این ابزار نیز از جاوا استفاده می کند اما آمارهای واقعی و قابل توجهی ارائه می کند که از دقت بالایی برخوردار است.

با استفاده از Google Analytics می توانید اطلاعات ترافیکی خود را در نواحی زیر مورد بررسی قرار دهید.

دریافت اطلاعات پیرامون محل و شهر بازدید کننده ها.

دریافت اطلاعات پیرامون صفحات ورود / خروج کاربران.

دریافت اطلاعات پیرامون مدت زمانی که کاربران در سایت شما سپری کرده اند.

دریافت اطلاعات پیرامون کاربرانی که با ورود به سایت شما، بدون انجام بررسی، سایت را ترک کرده اند و بدین طریق نرخ bounce سایت را بالا برده اند.

دریافت اطلاعات پیرامون مراجع بازدید از سایت ( سایت هایی که کاربران از آنجا به سایت شما راه پیدا کرده اند ). هیچ محدودیتی در شمار وب سایت ها، شبکه های اجتماعی و موتورهای جستجو وجود ندارد.

لندینگ پیج

لندینگ پیج یا صفحه فرود یکی از مهم ترین بخش های هر وب سایت تجاری است که توسط Google Analytics می توانید عملکرد آن را بسنجید. برخی وب سایت ها بین ۱ تا چند لندینگ پیج دارند. برای سایت های تجارت الکترونیکی این بسیار ارزشمند است که بدانند چه صفحاتی برای مشتری ها و کاربران محبوب تر است و مهم تر اینکه، می توان فهمید که کاربران چگونه این صفحات را پیدا کرده اند.

آنالیز وب سایت

در مورد لندیگ پیج ها از خود این سوالات را بپرسید:

افزایش رتبه ی لندینگ پیج در گوگل و دیگر موتورهای جستجو به طور طبیعی بوده است؟

آیا شمار کاربرانی که از لندینگ پیج دیدن می کنند با ppc همخوانی دارد یا نه ؟

آیا لینک ورودی از سایت های دیگر به این صفحه ها شناسایی شده است؟

برای یافتن پاسخ برخی از سوالات بالا می توانید مسیر زیر را طی کنید:

Behavior > Site Content > Landing Pages و بعد بر روی دکمه ی Secondary Dimension کلیک کنید و و در نهایت Source را انتخاب کنید.

شما با مشاهده ی این اطلاعات ممکن است بخواهید در مورد موارد زیر تصمیم گیری کنید:

صفحات مهم و با ارزش از نظر نوع محصول و درآمد زایی، را شناسایی کرده و نسبت به سئوی آن ها اقدام کنید.

پیدا کردن سایت های مناسب برای لینک کردن صفحات فروشگاه و لندینگ پیج

تست و تغییر لندینگ ها و صفحات معرفی محصولات برای بهبود وضعیت در دسترس پذیری و کمک به فروش

محتوای تاپ سایت خود را مورد بررسی قرار دهید تا متوجه شوید کدامیک از آن ها بازدید بیشتری داشته اند. لزومی ندارد این صفحات حتما لندینگ پیج شما باشند.

Bounce Rate

Bounce Rate یک متریک مهم برای سنجش وضعیت وب سایت هاست و این موضوع برای فروشگاه های اینترنتی خیلی اهمیت دارد!

آنالیز وب سایت

این متریک برای سایت های تجارت الکترونیکی بسیار حیاتی و مهم است چرا که می تواند نشان از این باشد که درصد بالایی از کاربرانی که وارد سایت فروشگاهی با Bounce Rate  بالا می شوند، به مقایسه ی قیمت های محصولات می پردازند و یا اینکه وب سایت شما دارای اطلاعات کامل در مورد محصولات نیست. اگر موجودی شما در سایت زیاد باشد، احتمال این زیاد است که موتورهای جستجو نظیر گوگل، ترافیک بالایی روانه سایت شما کند و از این طریق نیز Bounce Rate شما افزایش پیدا کند.

یک ترفند عالی این است که با نصب نرم افزار های چت آنلاین روی سایت، امکانی فراهم کنید که با بازدید کنندگان صحبت کنید تا بفهمید که چرا بیشتر آن ها بدون اینکه خرید کنند سایت را ترک می کنند.

ردیابی مشتریان و متریک های پیشرفته

شما می توانید به طرق مختلفی مشتریان و صفحات خود را ارزیابی و ردیابی کنید. بدین صورت می توانید از پکیج KISSmetrics با ویژگی های زیر بهره مند شوید.

بررسی و آنالیز قیف تبدیل

برای مثال، فرآیند وارسی در خرید، می تواند به عنوان یک موضوع برای بررسی قیف تبدیل به شمار رود. بسیاری از مشتریان برای اولین بار وارد سایت می شوند و پروسه خرید را طی می کنند اما دقیقا جایی که باید پرداخت داشته باشند سایت را ترک می کنند. بررسی قیف تبدیل به شما کمک می کند تا بفهمید مشکل از کجاست، برای مثال ممکن است به بهینه سازی صفحه ی پرداخت بپردازید تا با ساده سازی آن، سردر گمی کاربران را کمتر کنید. زمانی که فرآیند پرداخت ساده سازی شود، شما این امکان را دارید که مشتری ها را به مرحله ی آخر برسانید و از این طریق شاهد افزایش فروش باشید.

متوسط ارزش سفارش

اگر بتوانید بفهمید که متوسط ارزش سفارش مشتری ها چگونه و چرا در طول زمان تغییر می کند می توانید، تصمیمات جدی و مفید تری برای بیزینس خود بگیرید. این طبیعی است که شما بخواهید متوسط ارزش سفارشات سایت خود را افزایش دهید تا از این طریق بتوانید، کسب و کار خود را توسعه دهید.

محاسبه ی ارزش طول عمر

از آنجا که کسب و کار شما در حال رشد می باشد و شما برای بازگرداندن مشتری هایتان سرمایه گذاری می کنید، محاسبه ی طول عمر مشتری نیز برایتان ارزشمند خواهد بود. با دانستن این که مشتری ها چه مدت از زمان خود را صرف کسب و کار شما کرده اند به شما کمک می کند که بدانید به چه میزان باید برای بازاریابی و تبلیغات سرمایه گذاری کنید.

آنالیز زمان واقعی

داشتن ابزاری که به شما در بررسی و آنالیز مشتریان در سایت می پردازد بسیار اهمیت دارد اما آنالیز در صورتی که در زمان واقعی باشد اهمیت بیشتری دارد. با استفاده از امکان آنالیز لحظه ای، شما می توانید مکان و موقعیت و عملکرد مشتری ها را در سایت ردیابی کنید و متوجه شوید که کدام ناحیه ها، با مشکل جدی روبرو است و چرا و کجا مشتری در فرآیند خرید، با مشکل مواجه می شود.

با نرم افزار های آنالیز وقت خود را سپری کنید

آنالیز سایت به شما کمک می کند تا بفهمید در طول ۲۴ ساعت از روز، در سایت شما چه اتفاقاتی افتاده و بر مشتریان چه گذشته است. همراهی با پکیج های انالیز کمک می کند که معایب سایت را پیدا کنید و نسبت به حل آن ها اقدام کنید. هر چه مدت زمان بیشتری صرف آنالیز کنید، سود بیشتری خواهید برد چرا که مشکلات را بهتر و بیشتر شناسایی کرده و در صدد حل آن ها برخواهید آمد. در دنیای آنالیز گفته می شود که عملکرد بدون آنالیز به مانند رانندگی با چشم بسته می ماند! بنابراین با آنالیز، تلاشتان را هدفمند کنید و به این تلاش ادامه دهید تا به اهداف خود دست پیدا کنید.

آنالیز سایت به شما کمک می کند تا بفهمید در طول ۲۴ ساعت از روز، در سایت شما چه اتفاقاتی افتاده و بر مشتریان چه گذشته است.

نتیجه گیری

قبل از اینکه بخواهید به طور سوری و به تقلید از وب سایت های تجاری موفق، مشتریان و ردپای آنان را آنالیز کنید، باید به اهمیت این موضوع پی ببرید تا در مورد آن نهایت جدیت را بکار گیرید. فراموش نکنید که شما می توانید به راحتی با یک آنالیز ساده و ابتدایی، موانع و مشکلات سایت خود را پیدا کرده و نسبت به رفع آن ها اقدام کنید درصورتی که اگر این کار مهم را انجام ندهید، اشتباه و مشکل و مانع به قوت خود باقی خواهد ماند و مانع توسعه تجارت الکترونیکی تان خواهد شد.

نظر شما در مورد اهمیت آنالیز وب سایت چیست؟ در صورتی که از ابزارها و رویکردهای خاص خودتان در این باره استفاده می کنید توصیه ما به شما این است که آن را با بای مارکتینگ در میان بگذارید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.