بای مارکتینگ: هر تجارتی اگر به صورت اصولی دنبال شود، مطمئنا می تواند ثروت های کلان به بار آورد اما کسب و کارهایی که نیاز به زیر ساخت کمتری دارند مسلما بهتر و موثر تر از دیگر نهاد ها، به بار خواهند نشست. این موضوع در تجارت الکترونیکی بسیار مشهود است. اگر به خوبی با ساختار تجارت الکترونیکی آشنا باشید می توانید به هر طریقی که شده شاه راه ثروت های کلان میلیاردی را بر روی خود بگشایید البته اگر در این مسیر در دام کلاه برداران نیفتید. چرا که عرصه ی تجارت الکترونیکی ایران، چنان که باید مرز بندی نشده و این عدم مرزبندی موجب می شود که نالایقانی وارد این عرصه شده و فعالان این عرصه را به تردید اندازند.

یک مدرس دانشگاه گفت: تجارت الکترونیک یکی از بزرگ‌ترین تجارت‌ها در دنیا است و می‌تواند موجب در‌آمدزایی میلیاردی و غیرقابل تصوری شود.

e-commerce-and-money

جلیل خاوندگار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه زنجان، با اشاره به الزاماتی که برای راه‌اندازی تجارت و کسب ‌و کار الکترونیک در کشور وجود دارد، اظهار کرد: این الزامات بیش از حد موجب شده که تجارت الکترونیک رونق چندانی نداشته باشد و افرادی که می‌خواهند این نوع کسب و کار را راه بیندازند، با مشاهده این الزامات رغبت و انگیزه خود را از دست بدهند.

وی افزود: الزامات معمولی در این زمینه شامل سخت‌افزار، نرم‌افزار، شبکه و متخصصان بوده و الزامات اصلی در حوزه تجارت الکترونیک شامل علاقه‌داران، مشتری، خریدار و واسطه است. در واقع به جای الزامات معمولی این الزامات اصلی هستند که موجب گیرایی تجارت الکترونیک در کشور می‌شود.

این مسئول اظهار کرد: همچنین الزامات حقوقی برای راه‌اندازی کسب و کار الکترونیکی نیز مانند امضاء الکترونیکی، چک قراردادها و تاییدهای الکترونیکی و از همه مهم‌تر اخلاق در فضای بازار الکترونیکی در این حوزه بسیار مهم هستند و اگر اخلاقی که در فضای بازار حقیقی و فیزیکی وجود دارد در بازارهای مجازی نیز وجود داشته باشد کسب و کار رونق خواهد گرفت و با همین الزامات است که فضای تجارت الکترونیک تشکیل می‌شود.

خاوندگار تصریح کرد: در مرحله آخر، الزاماتی که باید برای تشکیل یک‌ وب‌سایت یا پرتال معتبر و چگونگی بازاریابی برای جذب مشتری باید رعایت شود ۲۷ مورد است که باید مورد مطالعه‌های تخصصی و فنی قرار گیرد تا بتوان یک کسب و کار الکترونیکی پررونق را تشکیل داد.

وی در خصوص توسعه تجارت الکترونیک در جهان نیز، عنوان کرد: تجارت الکترونیک از بحث‌های بسیار داغ و جذاب در دنیا است که بسیار هم مورد توجه قرار دارد؛ مانند وب‌سایت آمازون که با تبلیغات گسترده‌اش علاوه‌بر کاربران داخلی در سطح دنیا نیز طرفداران بسیاری را جذب کرده است؛ همچنین تجارت الکترونیک در دنیا توسط ایرانیان بسیار توسعه‌یافته است. متاسفانه در خود ایران کارهای چندانی صورت نگرفته است و این موضوع به دلیل الزامات بیش از حدی است که وجود دارد.

خاوندگار در رابطه با فعالیت وب‌سایت‌های که در حوزه تجارت الکترونیک در ایران فعالیت می‌کنند و توانسته‌اند موفقیت کسب کنند، افزود: شرکت‌هایی مثل دیجی‌کالا با مدیریت قوی و نیروهای متخصص و فنی که دارد، توانسته در حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار به حدقانونی دست یافته و نه تنها در ایران بلکه در کل خاورمیانه کاربران زیادی را جذب کنند.

e-commerce-and-money

این مدرس دانشگاه ادامه داد: خرید آنلاین و تجارت الکترونیک از وب‌سایت‌ها و شبکه‌های مجازی هنوز در کشور جانیفتاده است و مردم میلی به حضور فیزیکی در بازارها و دیدن اجناس از نزدیک را دارند. بهترین راه برای توسعه کسب و کار و تجارت الکترونیک در کشور، استفاده و حمایت از ظرفیت‌های پارک علم فناوری و مراکز رشد در استان است که با کمترین سرمایه‌گذاری بیشترین بازدهی را خواهند داشت.

همچنین سئو مارکت افزود: با توجه به این که سالانه، مخصوصا در سال ۹۴ رشد خرید های اینترنتی مثال زدنی بوده است، احساس می شود که باید برای فروش انواع محصولات در دنیای اینترنت و چالش های پیش روی آن تدابیری ویژه اندیشید. در سال ۹۴ بسیاری از خرید های مردم برای محصولات گرانقیمت از طریق اینترنت صورت گرفته که این نشان از موج مثبت اعتماد به سایت های فروشگاه اینترنتی بوده که البته نیاز به مدیریت دقیق تر برای تثبیت و افزایش اعتماد و تبعا خرید دارد.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.