یکی از نکاتی که در مورد طراحی اسلاید­ باید به آن توجه کنید، این است که محتوای شما باید واضح باشد. چرا که مخاطبان شما هیچ نسخه چاپ شده‌ای از محتوای شما ندارند که آن را در مقابل خود قرار دهند و بتوانند به بررسی آن بپردازند. بنابراین این وظیفه شماست که محتوا را کاملاً واضح بیان کنید تا هیچ گونه ابهامی برای مخاطبان شما باقی نماند.

اگر نمایش اطلاعات به اندازه­ کافی برای مخاطبان واضح باشد، در آینده به راحتی قابل یاد آوری خواهد بود؛ چرا که می‌توان گفت:

اسلایدها به طور نمادین بیانگر معانی داده‌های مطرح شده است، نه ظاهر آن مطالب و متأسفانه بسیاری از ارائه دهندگان اسلاید این حقیقت را در نظر نمی‌گیرند.

آیا به این موضوع توجه کرده‌اید؟ در اکثر سخنرانی‌ها، سخنران نمودارهای تهیه شده را بررسی و تفسیر می‌کند اما در انتهای سخنرانی هیچ نکته‌ای از مطالب گفته شده را به یاد ندارید. در واقع یکی از مشکلات ارائه مطلب به خود اسلاید و داده­های آن بر می­گردد.

حقیقت امر این است که نحوه ارائه بسیاری از موضوعات پیچیده، اصلاً مناسب نیست؛ در حالی که شما می‌توانید برای اینکه مخاطبانتان نتیجه بهتری از مطالب ارائه شده بگیرند، مطالب خود را به طور چاپی در اختیار آنها قرار دهید.

اسلایدهایی که در آن داده­ها به طور نامرتب چیده شده­اند حتی قادر هستند از تأثیرگذاری بزرگترین و برجسته‌ترین سخنرانان نیز بکاهد. بنابراین می­توان فهمید که چیدمان مناسب داده­ها در اسلایدها تا چه حد حائز اهمیت.

برای ارائه بهتر اسلاید‌های خود پیشنهاد می‌شود پنج نکته زیر را به کار ببندید:

  • استفاده از اطلاعات معتبر
  • اختصاص بیشترین اهمیت به مهم‌ترین مطالب
  • استفاده از بهترین و تأثیرگذارترین ابزارها برای ارائه بهتر
  • هایلایت نکات مهم در اسلایدها
  • ساده بودن اسلایدها

اجازه بدهید به هر کدام از نکات به طور جداگانه بپردازیم:

استفاده از اطلاعات معتبر

تمام چیزهایی که شما در یک سخنرانی برای مخاطبین ارائه می­دهید باید از اعتبار کافی برخوردار باشد. هر چند نمی­توان تمام محتوا را به طور واضح بیان کرد، اما باید این نکته را بیش از هر چیز دیگری مد نظر داشته باشید.

از سوی دیگر یک سخنران موفق زمانی بیشترین ارزش و اعتبار را خواهد داشت که در ارائه مطالب خود نهایت صداقت داشته باشد و از استدلال‌های غیر منطقی و منابع غیر متعبر فاصله بگیرد.

به یاد داشته باشید که بسیاری از مخاطبین شما ذهنی، تجزیه‌گر، سؤال ساز یا مهندسی دارند؛ به این معنی که سعی می­کنند اطلاعات و داده­های شما را به چالش بکشند. بنابراین لازم است که این افراد به طور کامل نسبت به سؤالاتشان توجیه شوند و پاسخ دقیق و درست سؤالات خود را دریافت کنند. با این حال اگر در تلاش باشید تا به مطالب ارائه شده شاخ و برگ‌های گمراه کننده اضافه کنید، اطلاعات شما از دید مخاطبانتان به صورت “داده­های بازاریابی” تلقی می‌شود. داده‌های بازاریابی به آن دسته از اطلاعات گفته می‌شود که ارائه دهنده به هر طریقی در تلاش است تا مطالب را به مغز مخاطبین خود تحمیل کند؛ یا به عبارت دیگر مطلب را برای پذیرش مخاطب تزیین نماید!

باید بتوانید به سؤالات افراد به طور دقیق و البته مستند جواب بدهید، بنابراین یکی از راه‌هایی که می‌توانید صداقت بیان خود را اثبات کنید این است که آماده پاسخگویی به مخاطبین خود در همه شرایط و در رابطه با هر مطلبی از مطالب گفته شده باشید.

هزینه ­های دپارتمان­ها در سال ۲۰۰۶!

طراحی اسلاید

کدام یک از نمودارهای زیر برای ارائه اطلاعات تجاری اداره‌ها گویاتر است؟

طراحی اسلاید

اختصاص بیشترین اهمیت به مهم‌ترین مطالب

شما به عنوان یک سخنران می­خواهید مخاطبینتان چه به چیزی دست پیدا کنند؟ آیا سخنرانی شما برای انتقال پیام خاصی است؟

اگر به نمودارهای بالا دقت کنید متوجه خواهد شد که مهم­ترین پیام آنها رشد و بهبود فروش است.

بنابراین وقتی شما می­خواهید برای یک سخنرانی برنامه ریزی کنید، ابتدا از خودتان بپرسید که چه چیزی از این سخنرانی باید در ذهن مخاطب باقی بماند.

وقتی به پاسخ این سؤال رسیدید وقت آن است که متناسب با پاسخ خودتان به جمع آوری اطلاعات و داده­ها بپردازید. این داده­ها و اطلاعات هستند که به شما کمک می­کنند نتیجه‌گیری خوبی داشته باشید و پیام را به درستی منتقل کنید.برای جمع آوری داده­ها می­توانید از هر قالبی استفاده کنید، حتی اگر لازم است باید از نمودار، گراف، شکل و جدول کمک بگیرید.

برای توضیح بیشتر به مثال زیر توجه کنید:

به نمودار سمت راست نگاه کنید. در نگاه اول آنچه که توجه مخاطبین را به خود جلب می‌کند، میزان رشد فروش است. اما در این نمودار نقطه‌ای خاص، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و آن دقیقا جایی است که سازمان مربوطه با تغییر برنامه فروش خود رشد بسیار خوبی داشته است ( نقطه نارنجی در نمودار سمت چپ)

نمودار در طراحی اسلاید

اگر انقدر هوشمند و دقیق باشید که بتوانید نکته اصلی و مفاهیم پر اهمیت­تر سخنرانی را پیدا کنید می­توانید به طور واضح و کارا سخنرانی و اسلاید خود را طرح ریزی کنید و برای آن نمودار مناسب را انتخاب و طراحی کنید.

در زیر نمونه هایی از مثال هایی نشان داده شده که از داده ها و اطلاعات مشابه گرفته شده است اما طراحی های متفاوت موجب شده که مخاطب پیامی متفاوت دریافت کند. انتخاب آنچه که شما می خواهید به مخاطب کمک می کند به طور واضح،  و سریع با نمودار رابطه برقرار کند و پیام را دریافت کند.

در این نمودار، ستون Q1 هایلایت شده است که نشان دهنده موفقیت این بخش است

در این نمودار، ستون Q1 هایلایت شده است که نشان دهنده موفقیت این بخش است.

در این نمودار مشخص شده است که امریکا کمترین میزان درآمد را دارا است.

در این نمودار مشخص شده است که امریکا کمترین میزان درآمد را دارا است.

در این نمودار نشان داده شده است که در کجا و در چه زمانی میزان درآمد کاهش یافته است.

در این نمودار نشان داده شده است که در کجا و در چه زمانی میزان درآمد کاهش یافته است.

121213

برای نمایش اطلاعات کلی می­توان از جدول و یا نمودار میله‌ای استفاده کرد. نمودار میله‌ای بالا نشان دهنده این موضوع است که میزان رشد هند و اروپا به یک میزان بوده است.

استفاده از بهترین و تأثیرگذارترین ابزارها برای ارائه بهتر

در اینجا شما کاملاً می­دانید که نکته مهم سخنرانی شما چیست ولی یک مرحله مهم دیگر مانده و آن هم استفاده از بهترین و موثرترین شیوه­ها برای رساندن مطلب به مخاطب است.

به عنوان مثال در یک سخنرانی تجاری بهترین ابزار برای نمایش آمار و ارقام، استفاده از نمودار دایره‌ای، نمودار ستونی و جدول است.

با این حال در یک سخنرانی جذاب، صرفاً از جدول آماری استفاده نمی‌شود. اگر تنها یک کلمه کلیدی از موضوع صحبت و یا یک عدد خاص در اسلاید بتواند تمام گفته شما را بیان کند، دیگر نیازی به یک جدول نخواهید داشت. سعی کنید یک بار آن را امتحان کنید! به نظر شما کدام یک از اسلایدهای زیر، تاثیرگذاری بیشتری در رابطه با اولویت بندی گروه خاصی از حیوانات خانگی خواهد داشت؟

162

تفاوت دو عکس بالا در استفاده از المان­های متفاوت است. اسلاید سمت چپ با نشان دادن یک عدد تاکید بیشتری را بر روی یک عدد خاص نشان می­دهد در حالی که اسلاید سمت راست نموداری است برای مقایسه بهتر تفاوت آماری.

نکته مهم : زمانی که در اسلاید­های متوالی نمودار و جدول دارید آن­ها را در یک بخش خاص از اسلایدها قرار دهید تا مجبور نباشید مرتباً مطالب هر اسلاید را جابه‌جا کنید!

تفاوت انواع نمودار­ها به صورت زیر می­باشد.

نمودار  دایره ای:

sq

 از نمودار دایره­ای زمانی استفاده می­شود که اجزای یک مجموعه را از نظر فراوانی و یا ….مورد بررسی قرار می‌دهند. نمایش ارقام در این نوع نمودار عموماً به صورت درصد است.

نکته ها : برای تنظیم داده­های خود روی نمودار دایره­ای، اولین گروه آماری خود را از موقعیت ساعت ۱۲ شروع کنید.

سعی کنید نمودار دایره­ای خود را بیش از ۸ قسمت نکنید. در غیر این صورت، تفاوت چشمی بین بخش‌ها بسیار مشکل خواهد شد.

توجه کنید که در نمودار دایره­ای جمع درصد­ها باید به ۱۰۰ درصد برسد.

نمودار میله­ ای:

865432

این نمودار نسبت به نمودار دایره‌ای از دقت بینایی بیشتری برخوردار است. همچنین اطلاعات بیشتری را می‌توان در آن وارد کرد. از نکات مثبت دیگر از نوع نمودار، این است که با فشرده کردن اطلاعات قبلی ( میله‌های آماری) می‌توانید مطالب جدیدی را به همان نمودار اضافه کنید. از این نمودار برای به نمایش کشیدن ارتباط دقیق بین داده­ها استفاده می‌شود.

به دو نمودار زیر توجه کنید شما برای نشان دادن اطلاعات سرمایه گذاری در آمریکا حاضرید از کدامیک از نمودار­های زیر استفاده کنید؟

1212323

1212323

نظر شما در رابطه با این آموزش چیست؟ آیا تجربه ای دارید که بتواند داده ها و آموزش های این مقاله را بهبود ببخشد؟ آنچه را که لازم می دانید در این بخش بنویسید.

 

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.