به عنوان یک مثال، علت بسیاری از سخنرانی‌های موفق با وجود مخاطبان زیاد و متنوع این است که به اندازه کافی رسا هستند، مخاطبان از هر قشر اقتصادی، با هر اعتقاد یا پیش زمینه‌ای که باشند برخی پیام‌ها را به خوبی دریافت می‌کنند، یعنی برخی از پیام‌ها جنبه عمومی دارد، اما برخی پیام‌ها مخاطبین خاص خود را دارند. دستیابی و تسلط  بر روی مخاطبین به طور تصادفی به دست نمی‌آید بلکه حاصل توجه به نیازها، ترس‌ها و نگرانی‌های آنها، نحوه صحبت کردن به گونه ای که ارتباطی عاطفی و مورد اعتماد ایجاد کند ، حس اعتماد ایجاد می شود. علاوه بر این با پیش بینی سوالات مخاطبان و حتی مقاومت مخاطبان در مقابل شما و پیشنهادات عملی به آنان  می‌توانید جریان سخنرانی و عکس العمل مخاطبان را کنترل کنید (با این مواردی که گفته شد می‌شود روی مخاطب تسلط پیدا کرد)

چگونه می‌توانید قدرت نفوذ خود را در سخنرانی افزایش دهید؟ برای شروع باید با طرح و تصویری از شخصیتِ مخاطبین خود شروع کنید، کشیدن نقشه‌ای که در آن مخاطبین و نیازهای واقعی آنان نشان داده شده کمک شایانی در ارتباط با مخاطب به شما می‌کند.

مخاطب شناسی

اسلایدی از شخصیت مخاطبین خود ایجاد کنید، این کمک می‌کند هر وقت که نیاز به دستیابی به مخاطبین داشته باشید به آن رجوع کنید، در مرحله اول تصویری از مخاطبین ایجاد کنید که نشان دهنده مخاطب باشد.( منظور شِما و نما و دریافتی از مخاطبین داشته باشید). حتی برای حس بهتر می‌توانید این دسته را نام گذاری کنید، و تمام سوالات صفحه قبل را در مورد این دسته از خود بپرسید و پاسخ را در اسلاید قرار دهید، اسلاید برای شما به عنوان بستری برای تولید محتوای سخنرانی است که این محتوا نباید در جلسه  سخنرانی پخش شود ( پروجکت نمی شود )

سخنرانی در مورد زیبایی شناسی یا خلق چیزهایی زیبا نیست بلکه سخنرانی برای تولید معنی بکار می‌رود، برای ارائه ی چیزی که برای هر فرد دست یافتنی باشد . مخاطب باید فکرکند که شما در این سخنرانی چیزی برای او به طور ویژه دارید. این باید هدف سخنرانی باشد

Rick Justice

معاون اجرایی، سیستم سیسکو.

این روند به شما کمک می‌کند که تصویری که از زندگی حقیقی بسازید، علاوه بر این باید عوامل برانگیزاننده مخاطبین را هم کشف کنید.

در ادامه مثالی آورده شده  که شخصیت یک دسته از مخاطبین را نشان می‌دهد، به عنوان یک نمونه باید پروفایلی برای یک زوج ایجاد شده ( مثلا کن و کری ) که قصد دارند در سمیناری با موضوع سرمایه گذاری شرکت کنند. این یک نمونه از پروفایل شخصیتی مخاطبان بود از آنجایی‌ که مخاطبین شما متفاوت‌اند باید پروفایل‌های زیادی برای مخاطبین ایجاد کنید و آن‌ها را تعریف کنید.

بعد از اینکه طرح شخصیتی مخاطبین تکمیل شد، سخنران باید استنتاج‌های خود را طراحی کند و این سه نکته بحرانی را در سخنرانی‌اش بسازد:

نیازی به مصالحه نیست آنها می‌توانند برنامه‌ای امن برای دوران بازنشستگی خود بدون رها کردن زندکی خوبشان داشته باشند.

اینجا کمی ریسک مالی وجود دارد. سرمایه گذاری متقابل محدودشده؛ نرخ بهره رقابتی، انتقال آسان مالیکت و… همه به نفع خریداران است.

یک پاداش بزرگ‌: معرفی برنامه ریزی تخصیصی در میان گروه همسالان از پاداشی برای معرفی کننده برخوردار است.

مخاطب شناسی

کن و کری نمونه های اتفاقی و فرضی ما برای شناسایی مشتری و مخاطب است. 

کن و کری چه می خواهند؟

کِن و کِری خانواده ای شاغل بودند و هر دو کار می کردند. آن‌ها علاوه بر محافظه کار بودنشان از لحاظ اقتصادی هم میانه رو بودند و از این رو با دقت برای زمان بازنشستگی‌شان برنامه‌هایی چیده بودند. مثلا نشستند و راجع به یک سری برنامه برای ایجاد یک زندگی مدرن و فعال برنامه ریزی کردند.

این دو چرا به سخنرانی آمده اند؟

فرزندان آن ها، مستقل شده و اکنون در یک آپارتمان بیرون از شهر زندگی می‌کنند. برای اولین برای در کل زندگی‌شان، آن‌ها زمان و سرمایه کافی در اختیار دارند تا به کاوش و گشت و گذار بپردازند. تا بلکه ببینند این تقسیم زمانی به آنها کمک می‌کند زندگی لذت بخشی به همراه فعالیت‌های مالی و از طرفی مسافرت و گشت و گذار داشته باشندیا نه ؟

 چه چیزی آن‌ها را شب‌ها بیدار نگه می دارد ؟  ( نگرانی‌ها و چالش‌ها و ترس‌های آنها چیست )

آن‌ها می‌خواهند دوره‌ی بازنشتگی‌شان توام با سلامتی فیزیکی و اقتصادی باشد. آشنایی با چند شیوه‌ی درمانی می‌تواند به نحو آرامش بخشی سطح فعالیت آن‌ها را تغییر دهد و این در حالی است که تبدیل سرمایه هنگفتشان به یک چیز ریسکی می‌تواند موجب به وحشت افتادن آن‌ها شود.

شما چگونه می توانید مشکل آنان را حل کنید؟

تقسیمات زمانی پیشنهادی بیشترین انعطاف را برای انتقال مالکیت به هر کدام از برنامه‌های زمانی را داراست. مکان‌های گوناگون و سازگاری، چیزی است که برای افراد ارشد و فعال اجتماع تدارک دیده شده است. برنامه‌ی مالیه، تعداد شرکاء سرمایه‌گذاری را محدود ساخته و نرخ‌های رقابتی سود را پیشنهاد می‌دهد.

از آن‌ها می‌خواهید چه کاری را انجام دهند؟

اولاً، باید به برنامه انسجام ظاهری ببخشند؛ برای محک زدن، به مدت دو هفته پکیج‌های ۵ ستاره خریداری کنند، دوماً، به دوستانشان این مژدگانی را بدهند که اگر آن‌ها نیز دو زوج از دوستانشان را تشویق به ثبت نام کنند، از آپگرید رایگان و تخفیفی قابل توجه بر تایم شیرشان بهره خواهند برد.

آن‌ها چگونه استقامت یابند؟

آن‌ها میل به محافظت از سرمایه‌شان دارد، پس باید پیش از تصمیم گیری، چندین تایم شیر رقابلتی را مشاهده کنند. کری یک کاردان اقتصادی زیرک است و می‌خواهد از وجود طرح برقراری مساوات مطمئن شود؛ اکنون کن از دیگر مالکین این تقسیم زمانی در خواست مراجعه می‌کند.

بهترین راه برای رسیدن به آن‌ها چیست؟

باید از آنها بخواهند که در تعریف امنیت، آزادی و یک زندگی فعال تجدید نظر کنند. از جایی که آن‌ها توانایی ادراک بالایی در تکنولوژی ندارند، بنابراین اهدای یک بروشور با معیا‌رهای اقتصادی،پس از این معرفی (پرزنتیشن) مهم می‌باشد. همچنین اگر معرفی به گام‌های پیشرفت رسیده باشد نیز تاثیر بیشتری خواهد گذاشت.

با کمک این نمونه ها می توانید به بهترین شیوه، شخصیت شناسی خوبی از مشتریان و مخاطبین خود داشته باشید و در چینش و پردازش نیازها به آن ها توجه کنید و نتایج عالی رقم بزنید. همیشه بیاد داشته باشید که اثر گذاری ریشه ای دارد و آن هم شناخت است.

در این باره چه سوالات دیگری به ذهن شما می آید؟ دیدگاه های خود را با ما درمیان بگذارید و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید.

 

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.