اگر بخواهیم نبرد دو ببر را با هم در نظر بگیریم، وقتی که دو ببر بزرگ و قدرتمند در مقابل هم قرار می‌گیرند تنها برق چشم آن‌ها اولین المان رقابتی شان است! شاید در دل خود می‌گویند که کدام یک از ما برنده میدان هستیم و شانس بقا را خواهیم داشت اما وقتی به عرصه کسب و کار بر می‌گردیم این رقابت‌ها از چشم در چشم دوختن و افکار گذرا گذشته و به مرحله عملیات‌های طولانی مدت می‌رسد.

در سال جدیدی که پیش رو داریم، اغلب کسب و کارها به دنبال تغییر سطح هستند تا بتوانند مشتری‌هایشان را نگهدارند و با آن‌ها همراه باشند و از درآمد زایی از آن‌ها به طور پی در پی و مستمر لذت ببرند.

وفادار سازی مشتری

طبق یک تحقیقات در ایالات متحده، بیش از ۷۰ در صد از کسب و کارهایی که از برنامه‌های منظم وفادار سازی مشتری استفاده می‌کنند به این هدف رسیده اند و مشتریانی وفادار دارند. از طرفی نیمی از این افراد، حتی تبدیل به مشتریان وفادار محلی نیز شده اند. این آمار خیلی جالبی است..

بای مارکتینگ قصد دارد در این بخش از آموزش خود، این موضوع را به شما یاد دهد تا برنامه وفادار سازی مشتری که دیگر کسب و کارها را به سود کلان رسانده، برای شما نیز موثر واقع شود. با ما همراه باشید

تحقیق کنید

Starbucks claims معتقد است که برنامه وفادار سازی مشتری تا حدود ۲۶ درصد در سود سه ماه آخر سال ۲۰۱۳ آن‌ها، تاثیر مثبت داشته و از طرفی، این برنامه توانسته تا ۱۱ درصد به افزایش درآمد کلی سالانه شان، کمک کند.

در چنین شرایطی باید علاوه بر مواردی که یاد می‌شود به دنبال برنامه ریزی‌های خاص باشید و از ترند‌های موثر در عرصه کسب و کار خود استفاده کنید. مثلا باید ببینید با کدام یک از مزیت‌های رقابتی موجود در بازار می‌توانید مشتریان صنف خود را به خود و کسب و کارتان وفادار کنید.

 پاداش بازاریابی

باید در مورد مشتری تحقیق کنید و کسب و کار خود را نیز به خوبی بشناسید. فیدبک‌هایی که از مشتری‌های گذشته خود گرفته اید، می‌تواند بهترین فرصت برای شناخت آن‌ها و نیازهایشان باشد. این فیدبک‌ها می‌تواند شامل، لیست خرید، زمان خرید، مکالمات، ترافیک سایت و غیره باشد.

Starbucks claims معتقد است که برنامه وفادار سازی مشتری تا حدود ۲۶ درصد در سود سه ماه آخر سال ۲۰۱۳ آن‌ها، تاثیر مثبت داشته و از طرفی، این برنامه توانسته تا ۱۱ درصد به افزایش درآمد کلی سالانه شان، کمک کند..

از مشتریان خود، اطلاعات تکمیلی جمع آوری کنید و از آن‌ها در مورد سلایق خریدشان بپرسید. اطلاعاتی که در یافت می‌کنید باید به توسعه کسب و کار شما و بهبود زندگی آنان بینجامد، بنابراین لازم نیست با سوال‌های پرت مشتری را مردد کنید.

تحقیقات حاکی از این است که بیش از دو سوم از افراد بزرگ سال در آمریکا علاقه دارند که اینگونه اطلاعات را در اختیار فروشندگان قرار دهند.

پاداش دهید

پاداش دهی سنتی‌ترین کاری است که هنوز هم به خوبی اثر گذار است. پاداش دادن در واقع نشان از این دارد که شما مشتریان تان را دوست دارید و برای آن‌ها ارزش قائلید. این پاداش‌ها می‌تواند به صورت تخفیف، ارائه رایگان محصولات و مواردی نظیر این باشد.

وفادار سازی مشتری

برای نمونه بسیاری از فروشگاه‌های ایالات متحده با سیستم سوخت و گاز، در قرار داد هستند و به کسانی که به این فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنند، تخفیفات ویژه در زمینه سوخت و گاز ارائه می‌شود..

برای سیستم پاداش دهی، امکانات وسیع و البته تنوع زیادی وجود دارد که کمی نیاز به فکر و خلاقیت دارد.

ارتباط با مشتریان را از دست ندهید

ارتباط با مشتری بهترین راهی است که می‌توانید از طریق آن تاثیرات مثبتی بر کسب و کار خود بگذارید.

Experian data طی اطلاعاتی که منتشر کرده، این حقیقت را بیان نموده که سیستم ایمیل مارکتینگ آنها با نرخ ۴۰ درصد، باز می‌شود. همچنین در طرح وفادار سازی، کاربران بیش از ۲۲ درصد، روی ایمیل‌ها کلیک می‌کنند و تا بیش از ۲۹ درصد نرخ معامله افزایش یافته و در نهایت در این برنامه‌ها، ۱۱ درصد درآمد روی هر ایمیل بیشتر بوده است. این یعنی برنامه وفادار سازی ایمیلی، توانسته نسبت به ایمیل مارکتینگ معمولی، نتیجه مثبت‌تری داشته باشد.

برنامه وفادار سازی مشتری توسط ایمیل یکی از بهترین انتخاب‌هایی است که می‌توان از طریق آن به سود دو طرفه رسید.

البته بیاد داشته باشید که این ایمیل‌ها اگر ۱ یا دو بار در هفته ارسال شوند، می‌توانند نقش اساسی در ترغیب کاربران داشته باشند.  با این حساب نباید در ارسال چنین ایمیل‌هایی افراط نیز داشت چرا که مشتری را منزجر کرده و او را از شما دور می‌کند..

پشتیبانی آنلاین داشته باشید

یکی دیگر از امکاناتی که می‌توانید از طریق آن برای مشتری مفید واقع شوید، این است که از چت آنلاین و زنده استفاده کنید. برنامه‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند مشتری را به شما وصل کند و از حمایت تان بهره مند کند.

پشتیبانی مشتری

بهترین بازاریابی ممکن را اجرا کنید

حتی اگر گاهی بهترین برنامه را داشته باشید، گاهی ۸۰ درصد از مخاطبین و مشتریان شما از ان بی اطلاع هستند. این بزرگترین ضرر ممکن برای شماست برنابراین وقتی که یک برنامه وفادار سازی، یا حمایتی برای مشتریان خود دارید آن را از طریق تبلیغات، بنر‌ها، و شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید تا همه مطلع شوند.

فعالیت در کنار آنالیز را فراموش نکنید

هرچقدر هم که برنامه‌های تان جوابگو هستند، باز هم باید به دنبال انالیز مشتریان باشید و فیدبک‌های برنامه‌های وفادار سازی مشتریان تان را اندازه گیری کنید. این کمک می‌کند که بهتر و موثر‌تر در کسب و کار خود واقع شوید و جلوی خطوط ضرر ده را به سرعت بگیرید. آنالیز به شما کمک می‌کند که اقدامات موثر‌تر را شناسایی کرده و کارهای اثر بخش‌تر را در نظر گرفته و با صرف انرژی درست، بیشترین سود را از آن خود کنید.

ممکن است با یک برنامه بازاریابی برند شما ارتقا پیدا کند اما اگر زیر ساخت‌های وفادار سازی مشتری و البته برنامه‌ها به درستی طرح ریزی نشوند می‌تواند به شکست کسب و کارتان نیز بینجامد. پس در چنین شرایطی بهتر است که طرحی درست و دقیق و انجام شدنی داشته باشید.

رقبا را زیر چشمی بپایید

گاهی تکرار کار رقبا نیز می‌تواند مشتریان تان را به شما سوق دهد. من همیشه فکر می‌کردم تقلید از رقبا کار جالبی نیست اما وقتی دیدم سامسونگ و اپل در گوشی‌های پرچم دارشان روز به روز بیشتر از هم تقلید می‌کنند پی بردم که شاید یکی از رازهای مهم موفقیت همین موضوع باشد.

نظر شما در رابطه با اطلاعات یاد شده چیست؟ به نظر شما چه چیزی در وفادار سازی مشتریان ایرانی اثر گذار‌تر است؟ نظر خود را با ما در میان گذاشته و با انتشار این مطلب روی شبکه‌های اجتماعی به نشر دانش تجارت الکترونیک کمک کنید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.