در دنیای تولید و تجارت مهم‌ترین رکن برای بقا و سرپا ماندن یک شرکت میزان فروش کالاها و محصولات تولید شده توسط شرکت است و در این بین مشتریان هستند که هسته و مرکز اصلی این چرخه حیات را تشکیل می‌دهند. مشتریانی که یا از طرفداران پر و پا قرص محصول شما هستند و یا به دنبال کیفیت بالاتری هستند به طوری که همیشه در حال مقایسه بین شما و رقبایتان و حتی گاهی به دنبال انتقاد از محصول شما می‌باشند. بنابراین مشتری کلید اصلی یک تجارت موفق و پر سود است حال اینکه همانطور که گفته شد مشتریان دسته بندی‌های خاص خود را دارند و می‌توان آنها را به ۴ گروه کلی تفکیک کرد:

برندسازی

 اولین گروه مشتریانی که در لیست مشتریان وفادار به برند تقسیم بندی می شوند آنانی هستند که به شدت به شرکت و محصولات شما پایند و به عبارتی وفادار هستند. این مشتریان همواره در پی اطلاعات و تغییرات و نسخه‌های جدید محصولات بوده و با هیجان و شور اخبار مربوط به برند محبوبشان را دنبال می‌کنند و دائم با دوستانشان از ویژگی‌های منحصر بفرد و شگفت انگیز و کیفیت فوق العاده محصولات شما سخن می گویند و  این یعنی شما مشتریانی دارید که خود به صورت خود جوش و فعال برای برند شما تبلیغ می‌کنند و این بهترین نوع تبلیغ و بازاریابی برای شماست. در واقع بازاریابی دهان به دهان، از مشتریانی نشات می‌گیرد که عاشقانه برند شما را دوست دارند.

  دومین گروه مشتریانی هستند که همیشه ۲ و یا ۳ برند محبوب دارند و اخبار همه آنها را به دقت و کامل دنبال می‌کنند و با مقایسه و بررسی‌های دقیق یک محصول را انتخاب می‌نمایند. در واقع این مشتریان همیشه چند برند جایگزین برای برند اصلی دارند و اگر محصولی که می‌خواهند را با کیفیت بهتر در برندهای جایگزین ببینند لحظه‌ای هم صبر نمی‌کنند به این گروه مشتریان نیمه وفادار گفته می‌شود. این دسته از افراد در واقع به دنبال کیفیت هستند و کیفیت دیده شده در خدمات و یا محصولات شما برایشان ارزش آفرین بوده اما برای انتخاب یکتای آن‌ها کافی نبوده است که البته گاهی این موضوع به میزان وسواس افراد مربوط می‌شود و منتهی به کم کاری برند شما نیست. به کمک این مشتریان به راحتی می‌توانید رقبای خود را شناخته و با بررسی دقیق کاستی‌های خود را برطرف نمایید و با راضی نمودن آنها این مشتریان را نیز به دسته مشتریان وفادار و متعهد خود بیافزایید.

انواع مشتری

 گروه سوم مشتریان این گروه کسانی هستند که برای مدت طولانی از یک محصول ثابت استفاده کرده و به آن وفادار بوده‌اند اما به یک بار تصمیم می‌گیرند محصول جدیدی را نیز امتحان نمایند و مشکل دقیقا همینجاست چون اغلب پس از امتحان کردن محصول جدید به آن محصول وفادار می‌گردند البته این به این معنی نیست که دیگر هرگز از محصول قبلی استفاده نمی‌کنند اما مسلما پایبندیشان به محصول جدید بیشتر خواهد بود و این چرخه تا همیشه ادامه دارد.

۴ امین گروه مشتریان کسانی هستند که هیچ گاه به یک برند پایبند نمی‌مانند و در واقع تنوع طلبی آنان باعث می‌گردد که هر بار پس از مصرف محصول یک برند خاص به سراغ برند دیگری رفت و آن را نیز امتحان کنند. این مشتریان هدف اصلی برندها و شرکت های نوظهور هستند.

   شاید کمتر کسی به این موضوع توجه کرده باشد که ممکن است یک برند متنفرینی نیز داشته باشد! در این میان، هستند افرادی که حاضر نیستند با بهترین شرایط از برند شما استفاده کنند. در این میان می توان علت این کار را گاهی علل شخصی و روحی روانی اشاره کرد که از کنترل کار شما خارج است اما صحبت کردن با اینچنین افرادی، می تواند دیدگاه های جدیدتری برای خاص بودن در میان رقبا به شما بدهد.

مشتری و برندینگ

چگونه می توانیم از این ۴ گروه در جهت توسعه برند بهره مند شویم؟

در پاسخ این موضوع، می‌توان گفت که مشتریان وفادار همیشه بدنبال محصولات جدید شما هستند و با نقصی کوچک از شما روی بر نمی‌گردانند. از طریق مشتریان دسته اول می‌توانید، مزیت های رقابتی و دیدگاه مشتری را نسبت به خود متوجه شوید. مشتریان نیمه وفادار بهترین عمل شناسایی رقبا و نواقص شما هستند و شاید با تغییر روش بازاریابی به طور کامل جذب برند شما شوند و مشتریان دسته سوم همیشه بهترین عامل تشخیص کاستی ها و نواقص شما هستند که با تحلیل نظرات آنان می‌توانید به برندی بی‌نقص و پرفروش تبدیل گردید. مشتریان دسته ۴ ام به شما کمک می‌کنند که بتوانید برای رقابت گام های بزرگ‌تری بردارید و با اقدامات اصولی و هدفمند، به گونه ای عمل کنید که بتوانید از دیگر برندها سبقت بگیرید چرا که می دانید ارضای نیاز مشتریان دسته ۴ بسیار سخت بوده و نیاز به تلاش قابل توجه و طرح های جالب دارد.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.