خلق ایده‌ها نه اسلاید‌ها

گرایش خود را بیابید! ( چیزی که به شماالهام شود را پیدا کنید)

بسیاری از ارتباطات امروزی ناملموس هستند. سرویس‌ها و خدمات، عوامل، نرم افزارها و رهبری فکری، مدیریت تغییر و چشم انداز شرکت، اینها همه عواملی مفهومی هستند تا عواملی ساخت یافته و شکل پذیر به طور عادی و دیدنی. از طرفی هم فرّارتر و گذرا‌تر از چیزی است که فکر کنید، ثبات ندارند و هیچ اشتباهی در مورد آن‌ها وجود ندارد. اما به هر حال این‌ها همه نوعی ارتباط هستند که مفهوم در آن‌ها پنهان شده است. اینکه بخواهیم یک چشم انداز از ایده‌ای را با کسی که آن را نمی‌داند و نمی‌بیند به اشتراک بگذاریم بسیار سخت است.

اینکه بتوانید این ایده‌ها را چنان بیان کنید که بتوان روی آن‌ها کار کرد یکی از هزاران شکل هنر است.  بهترین مکان برای شروع کار کامپیوتر نیست بلکه استفاده از یک قلم و کاغذ بهترین چیز است.

وقتی که می‌خواهید ایده تولید کنید کمی محیط خود را عوض کنید و به دور از میز تحریر خود به دنبال خلق ایده باشید. Salvador Dali در این کار بسیار متفاوت بود شما هم می‌توانید برای بارهای بعدی که می‌خواهید ایده تولید کنید از وان حمام‌تان استفاده کنید! حتی اگر بهترین مکان هم نباشد آن را تجربه کنید.

چرا با این روش (استفاده از کامپیوتر) عموما مخالفت می‌شود؟ بخاطر اینکه در نرم افزار‌های موجود امکان طراحی و پشتیبانی از طوفان فکری در نظر گرفته نشده است.

برنامه‌های کاربردی در واقع در برگیرنده‌ ایده‌ها و دارایی هاست ‌وسیله‌ای برای تولید ایده‌ها به شمار نمی‌روند..

راه اندازی برنامه‌های ساخت اسلاید و presentation برای تولید محتوا یک دام است که ماندن در آن موجب سقوط است!

برای خلق یک ایده و کار کردن بر روی آن نیازی به ابزارآلات تکنولوژی نیست و با تکیه بر ابزارآلات کمکی برای بیان یعنی قلم و مداد و مدارد رنگی و … می‌توان به هدف خود رسید.

خلق ایده نه اسلاید

هدف، تولید ایده آن هم به اندازه زیاد است . در این مرحله نیازی به تصویر سازی ایده‌ها نداریم. این کار شامل استفاده از نمودارها، کلمات و چشم اندازهایی  است که بتوان آن را به طور استعاری و یا لفظی بیان کرد.

تنها شرط مورد نیاز این است که فکر خود را بتوانید تعریف کنید. بهترین ویژگی این مرحله این است که نیازی نیست بدانید که چگونه باید از ابزارآلات طراحی استفاده کنید تا ایده را طراحی کنید و همچنین نیازی نیست بدانید که باید ایده را در کجا ذخیره کنید..

هرچیزی که شما نیاز دارید از قبل برایتان موجود بوده است ( نباید بگویید که نمی‌توانید ایده‌ها را رسم کنید، در این مرحله از شما رسم درخواست نشده است) این بدان معنی است که شما می‌توانید حجم زیادی از ایده‌ها در مدت زمان کمی تولید کنید. هدف شما در زمان تولید ایده این است که حجم زیادی از ایده‌ها را ثبت کنید.

گاهی اوقات ایده‌ها سریع به ذهن می‌رسند اما شما در دام اولین ایده نیفتید.

خود را مقید کنید که می‌خواهید ایده خود را از بین چندین ایده ایجاد کنید. با این کار مجبورید که ایده‌های بیشتری را تولید کنید این کار به طور عادی بسیار سخت است خصوصاً که اگر ایده اولیه در تلاش اول برایتان قابل قبول باشد و اینگونه فکر کنید که با همین ایده اولیه می‌توانید مسائل را حل کنید.

اسلاید سازی حرفه ای

به جستجوی کلمات و انجمن کلمات باشید تا ایده‌هایی پس از دیگری تولید کنید. از تکنیک نقشه کلمات استفاده کنید . همانند این مثال (عکس بالا) یک نقشه کلمات شامل کلمات و رسم هایی است که از ایده‌ها می‌نویسید.

استفاده از ابزارهای دیجیتالی بومی ممکن است از نظر افراد بیشتر مورد استقبال باشد تا نقشه کلمات اما بدانید که اگر به طور مکرر فکر کنید تا ایده تولید کنید غالبا بعد از چهار یا پنج ایده راه حل‌ها و ایده‌های قدرتمند‌تری به ذهنتان خواهد رسید، شما به فکر کردن و تولید ایده‌هایتان ادامه دهید حتی اگر از مسیر اصلی خارج شوید چرا که نمی‌دانید در انتهای مسیر چه خواهد شد. نتیجه بعد از همه این مراحل مشخص خواهد شد.

زمانی که ایده‌های زیادی ایجاد کردید سعی کنید از بین آن‌ها چند ایده که به هدف شما نزدیک‌تر است و با هم ارتباط هم دارند را مشخص کنید.

چیزی که اینجا اهمیت کمتری نسبت به پیام کلی دارد، شکل و طراحی است 

این کار مستلزم صرف وقت و زمان زیادی است  چرا که خروجی آن سخنرانی خواهد بود که نه تنها مخاطبان آن را به خاطر خواهند سپرد بلکه باید از آن برای عملکردشان الهام بپذیرند.

درباره آموزش امروز دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید و برای اینکه قسمت های قبلی این آموزش را مطالعه کنید اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.