یک تولیدکننده‌ی محتوای اینترنتی به تازگی سوالی پرسیده با این مضمون که آیا مطالب کپی شده یا دزدی روی وبسایت‌ها اثر منفی دارد یا نه. تا پیش از این شواهد زیادی تایید می‌کرد که محتواهای دزدی روی رنکینگ سایت‌ها اثر منفی می‌گذارد. جان مولر (John Mueller) از طرف گوگل در یک گفتگوی Hangout تایید کرد که این مطالب در مواردی واقعاً روی رنکینگ سایت‌ها اثر می‌گذارد.

آیا محتوای سرقتی می‌تواند روی رنکینگ سایت‌ها تاثیر بگذارد؟

به گزارش بای مارکتینگ: در انجمن‌های کمکی وبمستر گوگل موضوعات بسیاری در اعتراض به بالاتر قرار گرفتن محتواهای سرقتی نسبت به سایت‌های منبع وجود دارد. گاهی اوقات رتبه‌ی سارقین محتوا در عبارت‌های کوچک‌تر محتوایی از سایت منبع پیشی می‌گیرد، ولی این اتفاق لزوماً در مورد کلیدواژه‌های واقعی که مردم استفاده می‌کنند رخ نمی‌دهد.

 محتوای دزدی

اگرچه ممکن است این شائبه به وجود بیاید که در این صورت رتبه‌ی سایت سارق از رتبه‌ی سایت اصلی بالاتر می‌آید، ولی این جستجوها به عنوان بخشی از روند حرکتی صحیح سایت‌ها در نظر گرفته نمی‌شود چون موتور جستجوی گوگل این مدل جستجوها را فیلتر می‌کند. اصلاً دلیل اختراع Rand Brain به همین خاطر بود.

برای این که بفهمید این محتوای دزدی تاثیر منفی دارد یا نه بهترین کار این است که ببینید رنکینگ این سایت‌ها با کلیدواژه‌های مورد جستجوی کاربران تغییری داشته یا نه.

محتوای دزدی و تاثیر منفی بر رنکینگ

این اتفاق مدت‌هاست که در حال وقوع است. علی‌رغم تلاش زیاد گوگل، تولیدکنندگان محتوا همچنان از اثر منفی سرقت محتوا خبر می‌دهند.

محتوای دزدی واقعاً بر سایت‌ها تاثیر منفی می‌گذارد

«آیا مطالب کپی شده‌ای که لینک‌های یکسان داشته باشند توسط گوگل نادیده گرفته می‌شوند یا روی گوگل تاثیر منفی دارند؟ فکر نمی‌کنید بهتر است پشتیبانی از لینک‌های تکراری را متوقف کنید؟»

این سوال تا حدی مبهم است. اما جان مولر از زاویه‌ی دید سارق محتوا آن را بررسی می‌کند. او می‌گوید:

«آیا منظورتان این است که بقیه محتوای شما را کپی می‌کنند و حالا می‌خواهید بدانید که این اتفاق روی سایت شما اثر منفی می‌گذارد یا نه؟»

در شرایطی که بقیه مطالب شما را کپی کنند، برخورد ما با قضیه تا حد ممکن منصفانه است. البته بعضی وقت‌ها موارد خاصی هم وجود دارد که وضعیت را برای تصمیم‌گیری مشکل می‌سازد.

دزدی محتوا

تاثیر این اتفاق بر تولیدکنندگان محتوا

جان مولر به تولیدکنندگان محتوا پیشنهاد می‌کند که آن‌ها می‌توانند از حقوق کپی رایت استفاده کنند. آنچه در گفته‌های او حائز اهمیت می‌باشد این است که مولر تایید می‌کند که در «برخی موارد» این اتفاق می‌تواند بر روی نحوه‌ی برخورد گوگل با محتواهای دزدی اثر بگذارد. با این حال، همان طور که بالاتر اشاره کردیم، از آن جایی که گوگل سارق محتوا را به خاطر بخشی از همان محتوا بالاتر رده‌بندی می‌کند، این اتفاق لزوماً به معنای آن نیست که سایت حاوی محتوای سرقتی رنکینگ بهتری نسبت به سایت منبع دارد.

اگر رنکینگ سارق محتوا در کلیدواژه‌های واقعی از سایت منبع بالاتر باشد، که البته این موارد خیلی نادر به نظر می‌رسد، موضوع فرق می‌کند ولی در حال حاضر به نظر می‌رسد که عملکرد گوگل در برخورد با سارقان محتوا خوب بوده است. ولی سوال این جاست که آیا گوگل باید این سایت‌ها را به طور کامل از نتایج جستجوی خود حذف کند؟ نظر شما چیست؟

منبع خبر

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.