با موجی که در مورد تولید محتوا و بازاریابی محتوا در سال‌های پیش به راه افتاده است، بعید می‌دانیم تجارت موفقی یافت شود که بر روی این مقوله سرمایه گذاری نکرده باشد. از این رو، باید بدانیم که برای برداشتن گام‌های درست و اصولی در این راه باید به چه چیزهایی دست یافت. برای اینکه بتوانیم محتوای خوب و مفید و موثر تولید کنیم می‌بایست ابتدا استراتژی محتوا را درک کنیم بنابراین ما نیز ابتدا به ویکی پدیا سر زدیم تا ببینیم او در این مورد چه چیزی در چنته دارد:

ویکی‌پدیا می‌گوید که:استراتژی محتوا به برنامه‌ریزی، توسعه و مدیریت محتواهای نوشته شده و یا در رسانه‌های مختلف اشاره می‌کند. این عبارت از اواخر سال ۱۹۹۰ در وب رواج یافته است.

استراتژی محتوا

اما تعریفی که بای مارکتینگ و شاید خیلی‌های دیگر داشته باشند چیزی شبیه به: ” استراتژی محتوا یک برنامه کامل و راهنما، برای محتواهایی است که باید برای رسیدن به یک هدف تجاری منتشر کنید” حال در این استراتژی، مواردی همچون برنامه‌ریزی برای انتشار، مشخص کردن نوع محتواها و .. نیز وجود دارد.

اما یادتان باشد که استراتژی محتوا می‌تواند به معنای:” رساندن محتوای خوب به کاربری که به آن نیاز دارد” هم هست.

اما چرا داشتن استراتژی محتوا مهم است؟

برای اینکه یک محتوای موثر داشته باشید باید همیشه از خودتان بپرسید، چرا من این محتوا را نوشتم؟ اگر بتوانیم برای چرای خود، بیش از ۳ زیرا، بنویسید، مطمئن باشید که مطلب شما مفید است و می‌تواند چیزی بر بار ارزش مشتری های‌تان بیفزاید. در غیر اینصورت کمی در مورد مطلب مورد نظر بیندیشید. برای مثال ما باید برای این پست سه دلیل داشته باشیم. از جمله این دلیل‌ها می‌توان به درک اهمیت محتوا، درک چیستی استراتژی محتوا، و ارزش گذاری با محتوا اشاره کرد.

هرچه مطالبی که می نویسید کاربردی‌تر و عملی‌تر باشد، کاربران بیش تر از آن استفاده خواهند کرد و از آن لذت خواهند برد.

برای این که وارد پروسه‌ی چینش استراتژی محتوا شوید ابتدا باید خودتان و اهدافتان و شرکتتان را خوب بشناسید از این رو تمرینات زیر به شما خیلی کمک می کنند:

در باره شرکت خودتان تحقیق کنید

در مورد شرکت‌های رقیب تحقیق کنید

در مورد مشتریان، بازدید کنندگان و هواداران خود تحقیق کنید

reasons-to-choose-content-marketing

در باره شرکت خودتان تحقیق کنید

در این مرحله از تحقیقات می‌بایست بدانید که شرکتتان چه ارزش‌هایی را دنبال می‌کند و اهداف اصلی شما چه چیزهایی هستند. برخی از سوالاتی که می‌توانید طی تحقیق از خود بپرسید:

شرکت شما دنبال چه چیزی است؟

به جز پول، چرا این کسب و کار را انجام می‌دهید؟

آیا محتوایی که قبلا نوشتید اهداف شما را دنبال می‌کند؟

ببینید تا چه مقدار می توانید برای سوالات یاد شده پاسخ های شفاف و دقیق داشته باشید. این پاسخ ها اگر واقعی باشد می تواند شما را درست در کمترین زمان و کوتاه ترین مسیر به هدف و مقصدتان برساند.

از خودتان بپرسید که چه کاربرانی، کجا و چه زمانی از محتوای شما استفاده می کنند.

در مورد شرکت های رقیب تحقیق کنید

رقیبان شما در هر صنفی که باشند اگر در حال فعالیت در دنیای الکترونیک نیز باشند به دو دسته تبدیل می‌شوند که شامل رقبای تجاری و رقبای محتوایی می‌شوند. گاهی یک نهاد غیر تجاری از نظر محتوایی و اطلاع رسانی خیلی قوی عمل می‌کند اما مهم‌تر از همه این است که ابتدا از رقبای تجاری خود خط مشی بگیرید. بررسی کنید که مخاطبین آن‌ها چه کسانی هستند و چگونه به آن نهاد جذب می‌شوند. نیازهای مشتریان چگونه از طریق این شرکت ها پاسخ داده می‌شود و چگونه از آن ها مشتری های شاداب ایجاد می‌شود.

در این جا است که می توانید از رقبای محتوایی تان استفاده کنید و کسب و کار خود را در جهت تجاری توسعه دهید. در ادامه با پاسخ به سوالات زیر نقشه راه شفاف تری برای تولید محتوای خود ترسیم کنید:

آیا محتواهای شما نیاز کاربرانتان را رفع می‌کند؟

آیا رقیبان محتوایی و تجاری شما هم این نیاز را رفع می‌کنند و یا بهتر از شما عمل کردند؟ چرا بهتر از شما؟

اگر رقیبانتان نتوانسته‌اند موفق بشوند، آیا شما می‌توانید؟ چرا شما بهتر از آنها خواهید بود؟

و همیشه از خود بپرسید که آیا من به هدفم می‌رسم؟

پس از این که یاد گرفتید کاربرانتان به چه چیزی نیاز دارند و چگونه دوست دارند که آن محتوا به دستشان برسد، بد نیست مطمئن شوید که:

محتوایی که تولید خواهید کرد کاملا با ارزش‌های کسب و کارتان گره خورده باشد

آن محتوا باعث افزایش ارزش برند شما شود

بین شما و رقیبانتان تمایز ایجاد کند

باعث رسیدن شما به اهداف تجاری‌ای که دنبال می‌کنید باشد

اگر به معنای استراتژی به خوبی واقف باشیم، مطمئنا می‌توانیم آن را در زمینه‌ی محتوا نیز بسط دهیم. استراتژی به معنی ساده به این معنا است که شما می‌بایست منابع، توانایی ها و چشم انداز و اهداف خود و شرکت خود را ترسیم کنید و در ادامه بین این سه مقوله ارتباطاتی ایجاد کنید و با عملی کردن آن، به هدف‌های تجاری معنوی خود برسید. حالا باید به دنبال این باشید که استراتژی محتوایی خود را مشخص کنید.

کاری که باید کنید این است که سه عامل یاد شده را واکاوی کنید و در پاسخ به سوالات پرسیده شده در متن این درس، به آن‌ها مراجعه کنید. فراموش نکنید این  پروسه در تولید محتوا اولین گام است و مطمئنا آخرین کار نیست.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.