تا به حال بارها فروشنده‌هایی را دیده‌ام که هنوز تفاوت بین تماس سرد، تماس گرم و تماس اجتماعی را نمی‌دانند و یا آن‌ها را با هم اشتباه می‌گیرند.

محض اطلاع شما همین ابتدای کار باید بگویم که تماس سرد به معنای این نیست که تلفن را بردارید، یک شماره‌ی تصادفی بگیرید و سعی کنید به هر کسی که آن را جواب داد محصول یا سرویس خود را بفروشید. این یکی از متدهای تماس سرد (و کم بازده‌ترین مدل تماس‌های تلفنی در دنیای فروش) است.

تماس سرد به معنای برقراری ارتباط با هر سوژه یا مخاطبی است که در حال حاضر آمادگی یا اشتیاق کافی ندارد.

پس حتی اگر به بهترین مشتری خود زنگ بزنید و از او بخواهید شخص دیگری را به شما معرفی کند، وقتی با آن شخص تماس بگیرید، این تماس همچنان یک تماس سرد است، چون آن مخاطب به صورت داوطلبانه خواستار این ارتباط و آماده‌ی صحبت نبوده است، و تماس شما وقفه‌ای در کارهای اوست.

۲۷ ترفند برای برقراری تماس تلفنی موفق ( Cold call ) با مشتری

فروشنده نباید درجه‌ی مخاطب را بر اساس میزان اطلاعات خود درباره‌ی آن شخص تعیین کند، بلکه باید آن را بر حسب میزان اطلاعات و اشتیاق مخاطب نسبت به محصول یا سرویس خود بسنجد.

تماس سرد و تماس گرم

تماس گرم مربوط به زمانی است که مثلاً مخاطب فرمی را در سایت شما پر می‌کند. یعنی سطحی از علاقه را به کار شما نشان داده است.

می خواهم آموزش روش های افزایش فروش با Warm Calling را ببینم

لید داغ (Hot Lead) مربوط به زمانی است که یک تماس داخلی برقرار شده و مخاطب می‌گوید: «من با چند نفر که سیستم شما را خریده بودند صحبت کردم و حالا خودم هم یکی می‌خواهم!»

یا زمانی که مشتری فعلی شما نزدتان می‌آید و چیز دیگری می‌خواهد.

تماس اجتماعی یا فروش اجتماعی به استفاده از رسانه‌های اجتماعی مثل لینکدین، توئیتر، فیسبوک و غیره برای برندسازی خودتان یا شرکت‌تان به عنوان متخصصی در این حوزه اشاره دارد.

با روش اطلاعات تماس مخاطب‌ها هم به دست می‌آید که برای ادامه‌ی برندسازی و تقویت موضع شخص یا شرکت به عنوان راهکاری برای مشکلات مخاطب در تکنیک‌های بازاریابی قطره‌ای کاربرد دارد.

برای موفق شدن در فروش، باید قیف فروش خود را از همه‌ی کانال‌ها پر کنید.

– مایکل پیدان (Michael Pedone)

مایکل پیدان مدرس دوره‌های گفتگو از پشت تلفن و راهنمای بستن قراردادهاست. او مدیرعامل و موسس SalesBuzz.com هم می‌باشد.

ایده این مطلب از اینجا گرفته شده است

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.