شرکت هایی هستند که با ایده های بزرگ و خوب شروع به کار می کنند. معمولا برای چنین شرکت هایی، سرمایه گذاران بزرگی نیز جذب می شوند. معمولا جذب چنین سرمایه گذارانی موجب می شود که بسیاری از افراد فکر کنند که جذب سرمایه گذار و جیب پر پیمانه ی او، می تواند به کسب و کارها کمک کند، تا با هر گونه هزینه عاقلانه یا غیر معقول به موفقیت های چشم گیر برسند.

قصه ی نوشتن این مقاله از آن جا شروع شد که در حال بررسی علت های شکست یک کسب و کار موفق بودم. در واقع سه ماه است که ذهن من درگیر این استارتاپ بوده و حالا با حل برخی مسائل پیرامون آن روز به روز علت های شکست آن شرکت را در اختیارتان قرار می دهم.

نمایشگاه بین المللی نام دهان پر کنی دارد! بسیاری از کارآفرین ها فکر می کنند که اگر در یکی دو نمایشگاه بین المللی شرکت کنند در حقیقت می توانند کلاس کاری شان را بالا ببرند و شمار مشتری های شان را هم بالا ببرند. اما حضور در این گونه نمایشگاه ها، در حقیقت نوعی، ادعا است که باید عملا پاسخگوی آن بود..

در داستان موردی که برای کسب و کار مورد نظر مطالعه می کردم، داستان کار به اینجا می رسید که کسب و کار مورد نظر، به دلیل اینکه یک سرمایه گذار فوق العاده داشته، یک مشاوره بازاریابی هزینه دار را هم، استخدام می کند.

مشاور بازاریابی وقتی متوجه می شود که این گروه به دنبال نام و شهرت جهانی هستند و وضع مالی شرکت نیز خوب است، پیشنهاد می دهد که در یک نمایشگاه خارجی در دبی، شرکت کنند.

نمایشگاه بین المللی

مدیر عامل نیز این پیشنهاد را می پذیرد و بسیار شادان! از پیشنهاد استقبال می کند.

نا گفته نماند که عمر این شرکت حدود ۱ سال بوده و توانسته بود در سطح شهرستان اصفهان نامی کسب کند!

یکی از اعضای هیئت مدیره چنین ادامه داد که، ما با صرف هزینه ۱۰۰ میلیونی، ( سال ۹۰ ) در نمایشگاه حضور پیدا کردیم و برای محصولی که فقط کاتالوگ آن را درست کرده بودیم، چند ایمیل و شماره را جمع آوری کردیم و به ایران برگشتیم!

بعد از اینکه به ایران آمدیم حدود ۲ ماه طول کشید تا توانستیم محصولی که مدعی آن بودیم را ایجاد کنیم. در همین میان، شرکت هایی که منتظر نمونه کار ما بودند به دلیل کمبود کیفیت و زمان بر بودن مدت نمونه کار، از ما جدا شدند و این موجب شد که عملا شکست بخوریم.

از طرفی برخی از شرکت های داخلی نیز با ما تماس می گرفتند و چون ما قادر به تولید نمونه و پاسخ گویی به نیاز آن ها نبودیم، آن ها را و فرصت های پول ساز ان ها را از دست می دادیم.. و این عاملی شد که شکست بخوریم.

علت های شکست این شرکت، یک مورد یا دو مورد نیست اما از نظر حضور در نمایشگاه بین المللی می توان به این موضوع اشاره داشت که:

زمانی باید برای حضور در نمایشگاه بین المللی اماده شد، که بازارهای داخلی جمیعا سرشار از نام برند شرکت مورد نظر باشد. نیروی کاری شرکت باید به قدری توانمند باشد، که نیازهای روز بازار داخلی را به صورت ۱۰۰ درصدی پوشش دهی کند و در نهایت، بتواند با صرف انرژی کافی، برای پوشش دهی بازار جهانی ان هم در سطوح محدود، برای شروع کار، آمادگی کامل داشته باشد. .

زمانی که قصد ورود به بازار جهانی دارید باید اقدام به فروش محصولی کنید که آن را در دست دارید و نمونه های آن کاملا حاضر است. در چنین شرایطی است که شما می توانید فرصت را به خوبی صرف توسعه بازار و بهینه سازی محصول کنید!

مشکل بسیاری از کسب و کارهای ایرانی این است که، با بلند پروازی، مسئولین شرکت مواجه هستند و از طرفی، با ادعای دارایی چیزی، با اعتماد به نفس کاذب به دل مشاغل وارد می شوند و با مشکلات فراوان روبرو می شوند.

بنابراین توصیه نهایی ما این است که در صورتی که شرایط زیر را دارید هرگز برای نمایشگاه های بین المللی اقدام نکنید:

۱- محصولی در دست ندارید

۲- نمونه با کیفیت در سطح جهانی و در سطح انتظار جهانی ندارید

۳- بازار داخلی را کاملا پر نکرده اید

۴- نیازهای بازار داخلی و خارجی را درک نکرده اید

۵- برنامه کسب و کار درستی ندارید

۶- با احساسات برای کسب و کار نقشه می کشید

۷- با تمرکز بر افزایش کلاس کاری ( نه مهارت و کیفیت ) به دنبال توسعه کسب و کار هستید.

آیا شما نیز با نظرات بای مارکتینگ موافق هستید؟ در این باره دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.