برندینگ یکی از مهم ترین جنبه های هر کسب و کار کوچک و بزرگ، خرده فروشی و حتی بنگاه ها است. در واقع این برندینگ است که میزان رقابت شما را در بازار ها به سود شما سوق می دهد.

اما در حقیقت برندینگ یعنی چه؟ ارزش برند چیست و چرا باید در مورد آن محتاط باشیم؟

به عبارتی بسیار ساده، برند شما، جامع قول و قرار ها و وعده هایی است که به مشتریان می دهید.

برندینگ

یک برند است که به مشتریان می گوید که باید از شما چه انتظاری داشته باشند و با خریدن محصولات شما و بهره مندی از خدماتتان به چه چیزی دست پیدا خواهند کرد. در واقع این برند است که به دیگران می فهماند شما چه چیزی بیش از دیگران دارید. برند بیانگر هویت شما است و حامل این است که شما چه کسی هستید، می خواهید چه کسی باشید و مردم از شما چه چیزی را درک می کنند.

آیا شما در محصولات خود نو اوری دارید؟ کیفیت محصول شما خاص و منحصر به فرد است؟ آیا محصولی با کیفیت با قیمت بالا دارید؟ یا اینکه یک محصول با قیمت پایین و در عین حال در نهایت کیفیت می فروشید؟ مطمئنا شما نمی توانید این دو را با هم داشته باشید یا اینکه تمام موارد بالا را منتقل کنید.

ویژگی شاخص و اصلی شما باید متناسب با جامعه ی هدف و بازار و مشریان تان تنظیم شود. باید ببینید مشتری های شما از شما و محصولات و خدماتتان چه انتظاری دارند؟

برندینگ

پایه و اساس برندینگ شما، لوگوی شماست که در واقع باید حامل تمام موارد یاد شده باشد. این لوگوی شماست که بر روی محصولات شما و در تمام مکان های مجازی و غیر مجازی قرار می گیرد تا برند شما را زنده نگهدارد.

استراتژی برند و ارزش دارایی:

استراتژی برند شامل مکان، دلیل، چگونگی و زمان ارتباط با دیگران می شود. اینکه شما تبلیغ خود را در کجا قرار دهید، یا اینکه کانال توزیع تان چگونه مدیریت شود و حتی مهم تر از همه اینکه چگونه با مشتریان و مردم رابطه برقرار می کنید در استراتژی تان رنگ می گیرد.

اگر در برندی ارزش افزوده ای وجود داشته باشد می تواند عواطف مردم را درگیر کند و در انتقال کیفیت موثر واقع شود. برای مثال برند محبوب نایک، با هدف گیری ورزشکاران مشهور، توانسته طرفداران آنان را تحت تاثیر قرار دهد و آنان را به خرید جذب کند.

اما چگونه در برند سازی موفق شویم.

برای اینکه در برندینگ موفق شوید باید بتوانید برخی امور را از همین حالا پایه ریزی کنید. تعریف برند درست مثل کشف یک بیزینس به طور کاملا اتفاقی است که می تواند سخت، زمان بر و کمی ناراحت کننده باشد. برای این کار ابتدا به سوالات زیر پاسخ دهید.

ماموریت شما در کسب و کارتان چیست؟

مزایای خدمات شما چیست؟

مشتریان در مورد شما چه فکر می کنند؟

آن ها چه میزان کیفیتی از شما انتظار دارند؟

کمی تحقیق کنید و نیاز های فعلی و آینده ی مشتریانتان را مورد بررسی قرار دهید. از طرز فکر آنان اطمینان کسب کنید. هرگز تصمیمات خود را بر پایه ی حدس و گمان قرار ندهید. در زمان تعریف برند خود به نکته ها و راهکار های زیر دقت کنید:

برندینگ

نکته ها:

یک لوگوی فوق العاده داشته باشید و آن را در هرجایی که فکر می کنید ( مجازی و غیر مجازی ) قرار دهید.

پیام برند خود را بنویسید: قطعا برند شما پیامی دارد که باید به مشتری منتقل شود. این پیام باید به اطلاع تمام کارمندانتان برسد تا مراقب آن باشند و طبق اصول آن برخورد کنند.

ادغامات بر پایه ی برند: پیام برند شما باید در تمام جهات فعال باشد. فراموش نکنید که تمام فعالیت های شما از خدمات دهی، ارتباط با مشتری و حتی پشتیبانی همه و همه باید متناسب با پیام برند تان باشد.

یک صدا برای برند خود مشخص کنید: یک صدا برای انتقال پیامتان انتخاب کنید که تمام جنبه های کاری تان منعکس کننده آن باشد. فراموش نکنید که صدا مجازا اشاره به چیزی دارد که از شما و برندتان دائما منعکس می شود.

توسعه یک شعار: یک جمله ی بیاد ماندنی، کوتاه واضح و شفاف و معنی دار انتخاب کنید که با صدای برند عجین شده وبهترین حس را در مشتری ایجاد کند.

ایجاد طرح ها و قالب های متناسب با برند: شما باید برای طرح وب سایتتان و تبلیغات و مارکتینگ خود یک قالب اصولی و خاص به همراه رنگ سازمانی داشته باشید که بتوانید از این طریق به طور خاص در ذهن مخاطبین بچسبید.

صادق باشید: مطمئنا مشتری ها وقتی ببینند که شما منتقل کننده ی پیامتان نیستید و صداقت ندارید، هرگز برای بار دوم به شما رجوع نخواهند کرد و دیگران را نیز برای خدمت رسانی به شما معرفی نخواهند نمود.

مقاوم باشید: حتی اگر تمام کارهای بالا را به درستی شروع کنید اما در کار خود مقاوم نباشید هرگز نمی توانید نتیجه ای که باید را بگیرید و در نهایت شکست خواهید خورد. بنابراین اهداف و پیام خود را بنویسید و به خوبی در آن ثابت قدم باشید تا جایگاه ویژه ی خود را در بازار و در میان رقبا حفظ کنید. در این راستا سئو مارکت همیشه در کنار شما خواهد بود.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
اروندیان :

برای شروع برندسازی مقاله مفیدی بود. آیا امکان آموزش گسترده تر در این باوره وجود دارد؟ اروندیان ۵۶ ساله از گناباد

مدیر سایت :

سلام و تشکر. در این باره مقالات مختلفی در سایت قرار گرفته که با جستجو می توانید به آن ها دست پیدا کنید. در صورتی که به مقاله خاصی نیاز دارید از بخش تماس با ما نظر خود را ارسال نمایید

نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.