تا بحال به این موضوع فکر کرده‌اید که چرا بعضی کالاهای لوکس و با کیفیت با قیمت بیشتری نسبت به اجناس مشابه توزیع می‌گردد اما ما باز هم تمایل به خرید آنها داریم؟ یا اینکه چرا فقط علاقمند به خرید یک خودرو خاص هستید و تصور خرید آن را در رویاهایتان می‌پرورانید؟ و یا اینکه به یک نوع محصول خاص نظر متفاوتی نسبت به سایرین دارید؟ این کشش و جاذبه بوجود آمده در شما تنها تاثیر برند آن محصول است. در واقع برندینگ و برندسازی سبب می‌شود تا نسبت به محصولات یک مجموعه یک دید خاص و ویژه به وجود آید در واقع این یک واکنش غریزی است  که هر فردی نسبت به یادآوری محصول شما با چه دیدی،منفی یا مثبت برخورد نماید.این به این معناست که حتی برای کسب و کارهای کوچک نیز نیاز به ایجاد برندینگ وجود دارد اما چون این مسئله بدرستی جا نیفتاده است اغلب از انجام آن سر باز زده می‌شود.

برندسازی در شرکت‌های بزرگ

شرکت‌های بزرگ غالبا هزینه بسیار زیادی را صرف برندینگ می‌کنند چیزی بالغ بر میلیاردها دلار!!این برندسازی در تمامی وجوه یک محصول و یک شرکت شکل می‌گیرد و مجموعه این دستورالعمل‌هاست که مشتری را وادار می‌سازد که با وجود گران‌تر بودن آن محصول آن را به سایر رغبای شما ترجیح داده و هزینه بیشتری نماید تا تنها محصول شما را حتی در دفعات بالاتر خریداری نماید.

در برندسازی توجه به تک تک نکات هرچند ریز بسیار مهم و ضروری می‌نماید به طور مثال فرض کنید شما می‌خواهید برای محصولتان برند سازی نمایید برای این کار به نوع طراحی، یکسان سازی و حتی بسته نوع بسته بندی محصولتان توجه ویژه می‌کنید آیا به نظر شما برند سازی در همین جا به پایان رسیده است؟

برندینگ

پاسخ من به شما یک نه بزرگ خواهد بود. تصور کنید برند شما تمام ویژگی‌های گفته شده از نظر ظاهری،کیفیت و… را دارد و مردم آن محصول را به خوشنامی وخوبی می‌شناسند و شما فکر می‌کنید که یک برند دارید اما کارمندان دفتر کار شما به گونه صحیح و اصولی تربیت نشده اند تا قوانین مشتری مداری و تکریم ارباب رجوع را به جا آورند و با مشتریان شما با بی  ادبی، تندی و بی احترامی سخن می‌گویند یا مثلا دفتر کار شما از نظم زیبایی ظاهری و تمیزی بی یهره است. آیا در این حالت برند شما می‌تواند موقعیت خود را حفظ نماید؟ مسلم است که پاسخ منفی است، پس همانطور که گفتیم برندسازی یک مجموعه فعالیت است که سبب می‌شود برند شما خوب،مطمئن و با کیفیت دیده شود و تاثیری که شما می‌خواهید را بر روی مشتریتان بگذارد.

کسب و کارهای کوچک و برندینگ

توجه به این نکته بسیار ضروری و مهم است که مجموعه‌های کوچک باید از همان ابتدای تاسیس قوانین برندینگ را سرلوحه خود قرار داده و از خود در ذهن مشتری یک برند منحصر بفرد ایجاد نموده و البته این برند را با همان کیفیت حفظ نمایند. در همین راستا باید به تک تک موارد ذیل توجه ویژه‌ای را دارا باشند.

محیط کار شما باید زیبا، آرام و تمیز باشد و این فقط در ظاهر قضیه نیست یعنی این تمیزی و آراستگی باید یک دست و در تمام مجموعه شما باشد که شامل اتاق‌ها، لباس و ظاهر کارکنان و حتی سرویس‌های بهداشتی نیز می‌شود. برخورد کارکنان شما باید همواره گرم و صمیمی و دلچسب  باشد. تمامی امکانات و نیازهای مشتری باید در محل کار شما به طور کامل و بدرستی پاسخ داده شود و باید به این نکته توجه شود که پاسخگویی درست به مشتری از نکات بسیار مهم می‌باشد به این معنی که کارکنان شما باید به طور کامل نیاز مشتری را درک کنند و بهترین پاسخ‌ها را به سوالات و نیاز آنها دهند. در پایان برای شما مثالی را در همین رابطه می‌آورم تا موضوع به خوبی تفهیم شود.

برندینگ

یک مثال: چندی پیش در منطقه ما یک رستوران جدید افتتاح و شروع به کار کرد و من همسرم در یک بار مراجعه به آن و در پی رضایت از کیفیت آن، چندین بار دیگر هم مراجعه و از خدمات آنها استفاده کردیم؟ قیمت‌های خیلی زیاد و غذا و پذیرایی آنچنان لوکسی نداشت، اما فضای ایجاد شده خوب و دوست داشتنی و البته برای غذای ما هم معمولا در هر پرس چیزی در حدود ۲۵ تا ۵۰ دلار هزینه می‌شد. بنابراین هر جمعه در ساعتی تقریبا ثابت به آنجا مراجعه می‌کردیم و میزبان ما هم مار را شناخته بود و در صورتی که میز مورد نظر ما خالی بود، ما را به آنجا راهنمایی می‌کرد. مدیر به استقبال می‌آمد و گاهی ما را به صرف یک پیش غذا دعوت می‌کرد. خیلی احساس خوبی داشتیم و در این رابطه به دیگران هم می‌گفتیم. اما ناگهان مدیر این مجموعه تغییر کرد و مدیر جدید، خیلی چیزها را تغییر دارد. پس از این غذا همچنان تقریبا خوب بود، اما جای نبود چیزی کاملا احساس می‌شد. تغییر کارکنان بیش از پیش بود. همه افراد به نظر مثل قبل خوشحال نبودند. برنامه‌ها و محیط دیگر مثل گذشته مرتب و منظم نبود و غذا رفته رفته کیفیت خودش را از دست داد. این تغییرات زمانی خودش را بخوبی نشان داد که در یکی از دفعات مراجعه ما همسرم سالاد سفارش داده خودش را در یک بشقاب پلاستیکی دریافت کرد، البته ما هم توقع دریافت سالاد خودمان در یک ظرف کریستال را نداشتیم، اما این ظرف هم چیزی نبود که متعلق یا مناسب برای این برند باشد. آن شب یکی از آخرین جمعه‌هایی بود که ما در آنجا حاضر شده بودیم، تغییرات روی داده شده تقریبا دیگر تجربه ما از آنجا کاملا تغییر داده و از بین برده بود تا اینکه برند قبلی بطور کلی در ذهن ما از بین رفت و در واقع این موضوع فقط برای ما محسوس نبود، بلکه دیگران هم چنین احساسی داشتند، تا جایی در مدت زمانی کمتر از یک سال آن رستوران بطور کامل تعطیل شد.

 انتخاب‌های ضعیف ( شاید تنها به دلیل صرفه جویی) بطور منفی بر روی برند تاثیر گذاشته بود. جایی که در ابتدا به عنوان برندی متوسط و رو به بالا در نظر گرفته می‌شد، پس از مدتی به یک غذا خوری تقلیل پیدا کرد و بنابراین کاملا مشهود بود که افرادی که مثلا برای یک وعده غذایی دو نفره ۶۰ تا ۱۰۰ دلار هزینه می‌کردند، تطابقی بین خدمات دریافت شده با هزینه پیدا نمی‌کردند. بنابراین ارزش ویژه برند از بین رفت – ما دیگر به آنجا نرفتیم و از آن بدتر آنکه دیگر حرفی از آن نزدیم و آن را به دیگران پیشنهاد ندادیم و مطمئنا این موضوع برای دیگران هم اینچنین بود. این تنها یک مثال ساده از چگونگی تاثیر تصمیمات کوچک و ساده بر روی آینده یک برند بود.

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.