امروز خیلی فکر کردم که چه عبارتی می‌تواند وجهه برخی برندها را به خوبی تعریف کند. در مبحث برندینگ با عباراتی مثل اعتبار برند، هشیاری برند، اگاهی برند، توسعه برند و نظیر این‌ها سر و کار داریم. اما احتقار برند را برای اولین بار مطمئن باشید که از سئو مارکت می‌شنوید و قصد داریم روی این موضوع خیلی کار کنیم.

احتقار برند از کجا خلق شد؟

دیروز وقتی که در حال زیر رو رو کردن پیام‌های مشتریانم روی گوشی بودم و به هر کدام پاسخ می‌دادم ناگهان متوجه شدم که از سرویس ایرانسل پیامی دریافت کرده‌ام. از همان پیام‌هایی که باید عدد ۵ را بزنید تا فردی اگر کار اضطراری با شما دارد و شارژ ندارد از حساب شما کم بشود و کارش راه بیفتد! از آنجا که این گوشی بنده قابلیت گرفتن اسکرین شات ندارد لازم شد با تبلتم از روی آن عکس بگیرم تا شما هم بتوانید این پیام را مشاهده کنید:

Brand humiliation

بعد از اینکه عدد ۵ را زدم، با پیامی روبرو شدم که تا کنون تا این برهه از زندگی‌ام ندیده بودم. جالب بود که برخی از برندها چگونه برای سود خودشان از این حربه یا لطف ایرانسل استفاده می‌کنند:

Brand humiliation

اولین چیزی که با خواندن این پیامک به ذهنم رسید نه ۱۰۰ ریال پولی بود که از شارژم کم شده بود. نه فکر خبیثانه‌ی سنجش همسر بود و نه هیچ چیزی مثل این‌ها بلکه تنها چیزی که به نظرم آمد این بود که یک برند مدعی چقدر می‌تواند حقیر باشد که از این روش برای تبلیغ خود استفاده کرده است.  این موضوع را باید با عبارت خساست برند نیز معرفی کرد. آخر چقدر بی‌ارزش باید بود که دست به چنین کاری زد؟ تجارتی که نتواند ۱۰۰ ریال هم خرج کند چه مدل تجارتی است؟ در واقع این برند بجای آگاهی برندشان یک افتضاح و احتقار برای خودشان درست کردند که همیشه به خاطرم خواهد ماند.

استفاده از ابزارآلات غیر مرسوم و با تحمیل هزینه نوعی بی‌فرهنگی اجتماعی است. حتی اپراتورها اخیرا اعلام کرده‌اند که اگر کسی با خط شخصی تبلیغی ارسال کند ( به طور انبوه ) با وی برخورد خواهد شد اما این مدل که حتی هزینه تبلیغات را از خود فرد می‌گیرند که دیگر نوبر است!

Brand humiliation

مولایمان حضرت علی علیه السلام می‌فرمایند: قدر هر فرد به قدر همت اوست و چه تقارن قشنگی این موضوع با این سخن دارد که به راحتی می‌توان گفت ارزش هر برند را می‌توان به قدر همت آن برند و دست اندر کارانش سنجید. برندی که حربه ی تبلیغاتی اش یک روش غیر قانونی است و به طور کلی کاری غیر قانونی و ورود به حریم خصوصی دیگران انجام می‌دهد واقعا در این دنیای مجازی و دنیای واقعی به دنبال چه چیزی است ؟

در نهایت ناچار شدم که عدد ۸ را به عنوان پاسخ این پیام ارسال کنم تا در لیست غیر مجاز قرار بگیرد و نتوانم پیام‌های آبروریزانه‌اش را دوباره مشاهده کنم.

مراقب ابزارهای آبروریزی برند، احتقار برند، افتضاح برند و خساست برند باشید..

برچسب ها
در همین زمینه میخوانید ...
نظرات
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.